Sport
Szilágyi Áron magabiztos győzelmekkel kezdte az olimpiát
Szatmári és Decsi nem jutott be a kardozók nyolcaddöntőjébe

Három férfi kardvívónk közül , a 32-es táblán Decsi Tamás kapta a legnehezebb feladatot, neki az egyéni Európa-bajnok, csapatvilágbajnok Max Hartung ellen kellett vívnia. Szoros kezdés után a német elhúzott, a magyar vívó 8-6-nál még két tusra felzárkózott, de a folytatásban öt tust kapott, és innen már nem tudott visszajönni, Hartung 15-8-ra győzött.
Szatmári András jól kezdte asszóját az iráni Pakdaman ellen, magabiztosan haladt előre, 10-7-re vezetett, de a perzsa vívó sajnos fordítani tudott és 15-12-re nyert. Az élete első olimpiáján versenyző Szatmári azt mondta veresége után: „Semmivel sem lepett meg, a magam ellenfele voltam és rosszul jöttem ki belőle. Tudtam, ha jól fogok vívni, megnyerem a versenyt, de, ha nem, kikapok az elsőtől. És nem vívtam jól, de ezért csak magamat okolhatom.”
A kétszeres címvédő Szilágyi Áron bejutott a legjobb négy közé, azaz ismét éremért vívhat a férfi kardozók szombati egyéni versenyében a tokiói olimpián.

London és Rio de Janeiro bajnoka harmadik asszójában, a negyeddöntőben fölényesen, 15-6-ra verte az iráni Ali Pakdamant, a következő mérkőzésén pedig az a georgiai Sandro Bazadze lesz az ellenfele, aki a nyolc között nagy meglepetésre 15-13-ra jobbnak bizonyult a világranglista-vezető, világbajnoki címvédő dél-koreai Oh Szang Uknál.
Pakdaman ihletett állapotban vívott a negyeddöntőig, első mérkőzésén 15-12-re megverte a 2017-ben világbajnok, 2019-ben vb-ezüstérmes Szatmári Andrást, majd a 16 között az első körben Decsi Tamást búcsúztató, kétszeres Európa-bajnok német Max Hartungnál is jobbnak bizonyult 15-9-re.
Harmadik asszójában azonban az a Szilágyi Áron állt a pást túloldalán, akit az előző két olimpián senki nem tudott legyőzni, és az első két tokiói ütközetében is lenyűgöző magabiztossággal vívott. A 30 éves teheráninak, a riói játékok 20. helyezettjének ázsiai kontinentális versenyeken voltak már jó helyezései, de a világbajnokságokat tekintve a négy évvel ezelőtti, lipcsei nyolcadik hely a legjobbja.
A Vasas 31 esztendős vívója a korábbi meccseihez képest most sokkal szenvedélyesebben vívott, amikor tust adott, rendszeresen rázta az öklét, és ilyen alkalom sok akadt. Három-null után ugyan Pakdaman is elért egy-két találatot, de Szilágyi nem hagyta, hogy felpörgesse magát, a szünetben 8-4-re vezetett, majd a pihenőt követően még növelte is az előnyét. Lazán, lendületesen vívott, az iráni pedig nem találta az ellenszert, és ez el is vette a kedvét.
„Egyetlenegy féle találattal győztem le, középen mindig visszaemelt, mindig támadni akart, de volt egy pillanat, amikor hibázott a kezével, és ezt én rendre kihasználtam. Türelmesnek kellett lennem, és tulajdonképpen ezt az egy akciót kellett végig csinálnom, konokul. Nem tudom hány tust adtam ebből, hogy megelőztem középen, de szerintem tíz körül. Most ez kellett a győzelemhez” - nyilatkozott az MTI-nek Szilágyi Áron, aki két és fél óra múlva lép ismét pástra az elődöntőben.
„Most egy teljesen új verseny jön, fejben is újra össze kell raknom magam. Bevetem magam egy kezelésre a masszőrünkhöz, Bodnár Józsihoz, aki Londonban és Rióban is ott volt velünk, majd az edzőmmel, Decsi Andrással fogunk egy kicsit iskolázni, melegíteni. És valószínűleg ismét megkérem Gémesi Csanád csapattársamat, hogy - a mai napon negyedszer - egy kicsit még vívjon velem” - fogalmazott a magyar kardozó.
Az elődöntős-döntős programra közép-európai idő szerint 12 órától kerül sor, a finálét 14.15-kor rendezik a Makuhari Rendezvényközpont B csarnokában.
A női cselgáncsozók 48 kg-os kategóriájában Csernoviczki Éva az első körben ipponnal legyőzte az indiai Lakbamant, a következő ellenfele, a súlycsoport elsőszámú esélyese, a világbajnok japán Tonaki Funa azonban pirosra állította előtte a szemafort. A hazaiak világbajnoka ipponnal győzte le a minden bizonnyal utolsó ötkarikás viadalán szereplő olimpiai bronzérmesünket.
Kemény diót kellett volna feltörnie egyetlen Tokióban kötelek közé lépő ökölvívónknak, Gálos Rolandnak, aki az 57 kg-osok versenyének első fordulójában egyhangú pontozásos vereséget szenvedett a kazah Szerik Temirzsanovtól, és kiesett.
Salim Omar,a tekvondó versenyek egyetlen magyar indulója első összecsapásán 26-13-ra kikapott az olasz Vito Dell'Aquilától. A 18 éves magyar sportoló a vígaszágban még bízhat, ehhez azonban az kell, hogy világbajnoki bronzérmes legyőzője a döntőig meneteljen.
A női légpuskások alapversenyében Mészáros Eszter 625.3 körös eredménnyel, a 20. helyen végzett. A nyolcas döntőhöz 628.5 kört kellett volna lőnie. A 19 éves sportlövőnek az első két sorozata volt gyengébb, a folytatás ugyan 104 fölötti eredményt hozott, de ez is kevésnek bizonyult a döntőt érő javításhoz.
Asztaliteniszben, a sorsolás ismeretében tudható volt, hogy a Szudi Ádám, Pergel Szandra vegyes párosunk csak óriási bravúrral juthat túl első mérkőzésén, a nyolcaddöntőn. A hongkongi Vong Csün-ting, Tu Hoj-kem duó azonban erre esélyt sem adott, papírforma végeredmény született, az ázsiai páros nyert 4:0-ra, a mieink búcsúztak a további küzdelemtől.