Sport
A sikersportág csendje azt jelenti: minden rendben van
A válogatottak egészségesen érkeztek haza a külföldi edzőtáborokból, áprilisban itthon készülnek a szegedi, május közepi világkupára

Sikersportágunk főszereplői legtöbbször akkor kerülnek reflektorfénybe, ha tucatnyi érmet nyernek a világversenyeken, vagy doppingolnak. A jelenlegi csend azt jelezheti, hogy minden rendben van, s ezt Hüttner Csaba szövetségi kapitány is megerősítette: „A válogatottak Dél-Afrikában, Spanyolországban és Portugáliában vettek részt meleg égövi edzőtáborozáson. Úgy választottuk ki a helyszíneket, hogy a járvány ellenére biztonságban tudjanak edzeni. Szerencsére mindenki egészségesen érkezett haza, s ebben a hónapban már itthon folytatják a felkészülést a májusi, szegedi olimpiai pótkvalifikációra és a világkupaversenyre.”
A magyar válogatott a megszerezhető 18 olimpiai kvótából 13-at a 2019-es világbajnokságon begyűjtött, tehát még ötért küzdhet a május 12-ei és 13-ai európai kvalifikáción. A férfi kajakosok és női kenusok egy-egy, a férfi kenusok három részvételért versengenek.
Az utóbbiak vannak a legnehezebb helyzetben, mert még egyetlen kvótát sem szereztek. „Hazai pályán ugyan megvan az esély, hogy öttel bővülhessen az olimpiai csapatunk, de minden indulási helyért nagy küzdelem várható. Biztató, hogy az Adolf Balázs, Fejes Dániel kenukettős a tavalyi világkupán ezüstérmes lett, s habár felkészülésüket ősszel vírusos megbetegedés akadályozta, harcban lehetnek a kvótáért.”
A tokiói lesz az első olyan olimpia, amelyen kajak-kenuban egyes és páros számokban egy nemzetből ketten is indulhatnak. Ez a magyarok éremesélyeit növelheti, viszont megnehezítheti a válogatást és az indulási lista összeállítását.
„Az új szabály számunkra a női kajak számokban lehet előnyös, habár férfi kajakosok is élhetnek ezzel az új lehetőséggel – magyarázta a kapitány. – Mivel az olimpiai program nem változik, így nagyon körültekintően kell kiválasztani, hogy egy-egy versenyzőnk hány számban induljon. A cél, hogy az egyik ne menjen a másik rovására. De mivel több országnak is van egy-egy számban két erős versenyzője, így még nehezebb lesz bejutni a döntőkbe.”
Mivel a hazai élmezőny nem csupán erős, hanem több számban széles is, így nagy csaták várhatóak a tokiói indulásért. A kapitány a csapat kijelölésekor a hazai válogatóversenyek mellett figyelembe veszi a május 14-én kezdődő szegedi világkupaverseny és a június elejei duisburgi Európa-bajnokság eredményeit is. Így az olimpiai csapattagoknak majdnem két hónapjuk lesz a felkészülésre, mivel a kajak-kenu-versenyek augusztus 2-án kezdődnek Tokióban.
A felnőtt válogatott idei programja
– Május 4–6.: olimpiai válogató (női kajak, férfi K-1 1000 méter tájékoztató), Szeged.
– Május 5–6.: pótkvalifikációs válogatóverseny, Szeged.
– Május 12–16.: Európai pótkvalifikációs verseny és világkupa, Szeged.
– Május 28–30.: olimpiai válogató, Szeged.
– Június 3–6. Európa-bajnokság, Duisburg.
– Augusztus 2–7. olimpiai kajak-kenu-regatta, Tokió.
– Augusztus 20–22.: magyar bajnokság, Szeged.
– Szeptember 15–19.: világbajnokság, Koppenhága.