Sport
Nincs vita a vonalbírókkal, a géppel ugyanis nem lehet perlekedni
A Melbourne Parkban szép számú közönség előtt végre pályára lépett a régen látott ausztrál kedvenc, Ashleigh Barty, az este sztárja Sztefanosz Cicipasz volt

A 6:0, 6:0 nem az a győzelem, amelyre a teniszsportra kiéhezett közönség vágyik, kivéve, ha a hazai világelső üti ki ennyire ellenfelét. Merthogy ez történt, a koronavírus-járvány és a vele járó utazási korlátozások miatt közel egy éve nem versenyző, világelső ausztrál Ashleigh Barty 44 perc alatt tönkreverte a montenegrói Danka Kovinicet. Szegény Danka, annyira más színvonalon voltak. A világ egyik legnagyobb tenisztornáján a főtáblán nem szoktak ilyen arányban kikapni, de az idei szezon nyilván nagy kilengéseket mutat majd. A sportolók felkészülésében és mentális erejében roppant nagy különbségek alakultak ki.
Ami a nők 64 közé jutásért folytatott további keddi mérkőzéseit illeti, a kiemeltek közül a kétszeres melbourne-i győztes fehérorosz Viktorija Azarenka (12.) a nevet még nem szerzett amerikai Jessica Peguától szenvedett vereséget 7:5, 6:4-re, a címvédő amerikai Sofia Kenin (4.) pedig ugyanilyen arányban, szűken nyert a hazai pályán teniszező Maddison Inglis ellen. Keninnél még a mécses is eltörött… A második fordulóba jutott többek közt Stosur, Karolina Plisková, Szvitolina, Bencic (ő megszenvedett az amerikai Davis ellen) és Muguruza.
A férfiaknál győzelemre éhesen lépett pályára a spanyol Rafael Nadal, amit az újvidéki magyar, Györe László bánhatott, két óráig se tartott a háromszettes mérkőzésük. A kiemeltek közül simán nyert két orosz (a minap ugyanitt ATP-kupa-győztes) Danyiil Medvegyev és Andrej Rubljov, ám búcsúzott a spanyol Bautista (12.) és a belga Goffin (13.). A budapesti Balázs Attila (94.) nem bírt a spanyol Roberto Carballes Baenával (99.), kiesett.
A szingapúri The Straits Times hosszan ír az Australian Openen most bevezetett elektronikus vonalbíróról, felidézve azokat a beköpéseket, amelyekkel a világsztár teniszezők próbálták vitatni egy-egy vonalbíró meccsfordító outkiáltását. John McEnroe „nem mondhatod komolyan” kiszólására máig sokan emlékeznek az 1981-es wimbledoni döntőből.
No de, a koronavírus-járvány eldöntötte a lépést, amelyet már évek óta be akartak vezetni, a gép ugyanis tényleg jobban látja, hová pattan a labda. Az újítást az első napi játékosok közül Serena Williams és Oszaka Naomi is üdvözölte. Minden vonalat külön kis kamera „néz”, s valós időben, a beprogramozott emberi hangon (egyébként a pandémia frontvonalán dolgozó ausztrálok, nővérek, tűzoltók hangját rögzítették) jelzi, ha vonalon kívül ért földet a labda.
Oszaka úgy fogalmazott: „Végre tudok csak a játékra koncentrálni, nem kell azon meditálnom, jól látta-e a vonalbíró, kérjek-e sólyomszemet. Lehet, hogy nem tökéletes a technika, de mivel nem vitatható, nem rabol energiákat.” Ha a vonalbírók nem is, a labdaszedő gyerekek ott vannak a pályán, kellemes színfolt az idei zöld-sötétkék felszerelésük. Fürge mozgásuk, olykor vicces mozdulataik hiányoznának.
És Ausztrália-szerte érdem, ha valaki elmondhatja, hogy ekkor vagy akkor labdaszedő volt az Openen.
Cicipasz a nagypapa emlékének adózna
Az idei Australian Openre a világranglistán hatodik görög Sztefanosz Cicipasz különös poggyásszal érkezett, írja a BBC annak a cikknek az elején, amelyben bemutatja a 22 éves, élete első Grand Slam-tornagyőzelmére készülő teniszezőt. A csomagban ugyanis ott lapul egy Szovjetunió 1956 feliratú mez.
Arra szeretné emlékeztetni ezzel a világot, hogy anyai nagyapja, Szergej Szalnyikjov, akivel sosem találkozott, 1956-ban tagja volt a Melbourne-ben olimpiai aranyérmes szovjet labdarúgó-válogatottnak. Felvenni azonban nyilván csak akkor fogja, ha ehhez méltót alkot a Rod Laver-arénában. Mindenesetre az első fordulóban imponálóan játszott a francia Gilles Simon ellen (6:1, 6:2, 6:1). A fiatalember sokat változott az utóbbi pár évben, a tehetségéhez méltó lett a mentalitása is.
A félénk, magányos fiú már a múlté. Mestere részben az édesapja, Aposztolosz, aki athéni külvárosi teniszedzőként dolgozott anno, de oktatta őt az ugyancsak teniszező édesanyja, Julia is. A munka zömét azonban évek óta a francia Patrick Mouratoglou végzi (Serena Williams trénere volt). A BBC írása a családközpontú Sztefanosz Cicipaszról szól, akire nagy hatással vannak a gyökerei, és aki duplán is az életét köszönheti az édesapjának: 2016-ban Kréta partjainál kimentette a tengeráramlatból. Azóta félelem nélkülivé vált. Érti és tiszteli az életet.