Címvédésre készül a kolumbiai Egan Bernal

Kerékpár. Több mint két hónapos késéssel ma rajtol a 107. Tour de France mezőnye, amelynek 3470 kilométert kell teljesíteni három hét alatt a párizsi célig

Nizzában a Masséna téren kicsiny közönség előtt ma rajtol a koronavírus-járvány miatt elhalasztott 107. Tour de France, a világ legrégebbi háromhetes országúti körversenye, egyben egyik legismertebb sporteseménye.

Csapattársaival már Nizzában edzett a 23 éves Egan Bernal (középen)
Fotó: AFP/Kenzo Tribouillard

A járvány miatt versenyzők végig buborékban lesznek az idei Touron, s változik a ceremónia, nem láthatunk majd győztest puszilgató pódiumlányokat. De a lényeg nem változik: a 22 csapat 176 kerékpárosára rettenetes erőfeszítés vár a 3470 kilométeres távon.

Ott lesz a rajtnál a Tour-főpróbának számító Critérium du Dauphiné összetettjét vezető, ám bukása miatt a verseny feladására kényszerült Primož Roglič, a tavalyi Vuelta a España győztese, sőt, ő lesz a Jumbo-Visma kapitánya, s ezzel a címvédő Egan Bernal egyik kihívója.

A 23 éves kolumbiait az Ineos Grenadiers istállóban a tavalyi Giro d’Italián diadalmaskodó ecuadori Richard Carapaz segíti. A még aktív Tour-győztesek közül hiányzik a négyszeres nyertes brit Chris Froome és a honfitárs, 2018-ban győztes Geraint Thomas, sőt, nem indul a Trek-Segafredóban kerekező Vincenzo Nibali se. Mindazonáltal maradtak bőven kiváló kerékpárosok.

A szlovén Roglič kísérője a 2017-es Giro d’Italián győztes holland Tom Dumoulin lesz, nem kispályás. Szakértők szerint a szlovénnak kedvez, hogy az utolsó előtti etap lesz az egyetlen időfutam, márpedig ebben a műfajban Roglič vb-ezüstérmes, Dumoulin világbajnok, a dél-amerikai hegyi menők pedig nem kifejezetten erősek. Mivel várhatóan itt alakul majd ki az összetett végeredmény, Bernalnak a korábbi szakaszokon, elsősorban a hat hegyi befutón kell előnyt szereznie riválisaival szemben, ő egyébként hetekkel ezelőtt hátfájás miatt feladni kényszerült a Dauphinét.

A hazaiak egyik kedvence az FDJ kapitánya, Thibaut Pinot, aki adós a nagy Tour-eredménnyel, egyszer volt harmadik, a hétből négyszer feladta a versenyt. Jól kezdte az évet a kolumbiai Nairo Quintana, két körversenyt már nyert, a Tourral még adós, de júliusban edzés közben elütötte egy autó és ezért kihagyott néhány edzést. Az egyik internetes fogadóiroda szerint Bernal a legnagyobb esélyes a sárga trikó elnyerésére, a további favoritok, emelkedő odds-szal: Roglič, Dumoulin, Pinot, Carapaz és a tavaly Vuelta-bronzzal berobbanó, az Emirates csapattal versenyző szlovén Tadej Pogačar.

A francia körverseny árnyékában

Az országúti kerékpáros magyar körverseny történetének legerősebb mezőnye áll rajthoz ma az esztergomi Bazilika előtt a 41. Tour de Hongrie-n. A nemzetközi szövetség (UCI) 2.1-es kategóriájú viadalán az előzetes rajtlistán 20 csapat 119 versenyzője szerepel, köztük nyolc csapatban lesz magyar kerékpáros, tizenhat itthoni bringás mellett. Mindkét World Tourban érdekelt magyar kerekes indul: a 2017-ben második Peák Barnabást a Mitchelton-Scott, a tavaly harmadik Valter Attilát a CCC csapatában láthatják a nézők. Az esztergomi nyitóetap - amely során háromszor mássza meg a mezőny a Két-bükkfa-nyeregig tartó emelkedőt - rögtön komoly erőpróba lesz a résztvevőknek. Ezután két sík szakasz következik, a hajdúszoboszlói és a nyíregyházi befutó is a sprintereknek kedvez, és a negyedik, Kazincbarcikán záruló szakaszon is van esély mezőnyhajrára. A szerdai zárás lesz a királyetap: a hajrában előbb Mátraházáig tekernek fel a versenyzők, majd lejtmenet után ismét nekiveselkednek, és ezúttal 984 méteres magasságig tekernek Magyarország legmagasabb csúcsáig, a Kékestetőig. A több mint 13 millió forint összdíjazású magyar körverseny összetettje nagy valószínűséggel az utolsó emelkedőn fog eldőlni, a dobogóért a jó formában lévő hegyimenők vetélkednek majd.