Sport
Az öröknek hitt szerelemből csúnya válás is lehet
Labdarúgás. A Barcelona szurkolói Lionel Messiért tüntettek, és Josep Maria Bartomeu elnök távozását követelték – Az argentin csatár apja Manchesterben tárgyalt
Hónapok óta ugyan pletykálnak arról, hogy minden idők egyik legjobb labdarúgója húsz év után elhagyja a Barcelonát, de kevesen hitték, hogy ez meg is történhet. Mert ki gondolta volna, amikor kilenc hónappal ezelőtt az argentin csatár mosolyogva átvette a hatodik Aranylabdáját Párizsban, hogy a szégyenteljes Bajnokok Ligája búcsú után – a negyeddöntőben 8–2-re kikapott a Bayern Münchentől a Barcelona – bejelenti távozási szándékát. Ebben a spanyol média szerint több tényező is szerepet játszott: a Barca a 2007/2008-as szezon óta először nem szerzett egyetlen trófeát sem, a csatár nem értett egyet, hogy a januárban menesztett Ernesto Valverde utódja Quique Setién lett. Meglepte Messit, hogy csatártársával, jó barátjával, Luis Suárezzel az új szakvezető Ronald Koeman közölte, nem számít rá. Az utolsó csepp abban a bizonyos pohárban az volt, amikor Koemen a múlt heti megbeszélésen azt mondta a 33 éves csapatkapitánynak, vége a privilégiumnak: „Mindent a csapat érdekében kell tennünk, és ebben a kérdésben nem leszek rugalmas. Mindenkinek, aki itt van, a közösen megfogalmazott célok elérésére kell koncentrálnia, a különleges bánásmód és az egyes futballisták kiváltságos helyzete a múlté” – hangsúlyozta Koeman.
Messi szerződése csak jövőre jár le, de egy záradékra hivatkozva szeretne csapatot váltani, mert ez lehetővé tenné számára, hogy ingyen igazoljon másik klubhoz. A klub szerint a záradékban szereplő határidő, ameddig jelezhette volna átigazolási szándékát, júniusban lejárt. Ezt Messiék vitatják, mivel a koronavírus-járvány miatt a klubszezon május helyett csak augusztusban zárult. Ezért aztán feszült jogi csata alakulhat ki a játékos és korábban szeretett klubja között. Mindenesetre a FIFA és a UEFA is közölte, hogy ha a pénzügyi szabályok betartásával történik Messi átigazolása, akkor ezt nem akadályozzák meg, s a vitás ügyet pedig majd a spanyol bíróság döntheti el.
A szurkolók érthetően kiálltak a Barcelona történetének legeredményesebb futballistája mellett, aki tíz bajnoki címet, hat Király Kupa-győzelmet, hét spanyol Szuperkupa-diadalt ünnepelhetett, a nemzetközi porondon pedig négy Bajnokok Ligáját, három európai Szuperkupát és három klubvilágbajnoki címet nyert az együttessel. A 2008-ban olimpiai bajnok támadó összesen 731 mérkőzésen 634 gólt és 276 gólpasszt gyűjtött gránátvörös-kék színekben. „Szeretünk, maradj Messi, maradj Messi” – ezt a rigmust skandálta a tömeg, amely egyúttal Josep Maria Bartomeu elnök távozását követelte. Ezt nem csak a drukkerek szeretnék, Jordi Farré bizalmatlansági indítványt nyújtott be az elnökkel szemben, amely akkor lehet eredményes, ha a klub 109 637 tagja közül tizenöt százalék, tehát több mint 16 500 támogatja.
Természetesen sok klub látná szívesen – főleg ingyen – a világ egyik legjobb futballistáját, azonban csak kevés tudná vállalni Messi évi ötvenmillió eurós fizetését. A média elsősorban az olyan tehetős klubokat tartja erre esélyesnek, mint a Bajnokok Ligája-döntős Paris Saint-Germain és a legrangosabb európai kupasorozatban negyeddöntőig jutott Manchester City, amelynek vezetőedzője ráadásul Messi korábbi barcelonai trénere, Josep Guardiola. Az ESPN értesülései szerint az elmúlt héten Guardiola telefonon egyeztetett Messivel, és Manchesterben meg is tudnák fizetni a sztárfutballistát. A csatár apja szerdán Manchesterben tárgyalt, két éves szerződésről.
A Messi kontra Barcelona helyzetról Manolo Láma, spanyol sportkommentátor azt mondta: „Semmi kétség, Messinek igaza van. De módszerével elvesztette az erkölcsi erejét. A barcelonai rajongók nem érdemelik meg ezt a szánalmas búcsút.” Tegyük hozzá: ha lesz búcsú…