Sport

Hiányzók: a nézők és Cambridge hercege

Labdarúgás. Ma késő délután az Arsenal és a Chelsea játssza az FA-kupa-döntőt a Wembley-ben, az 1872-es kezdet óta először nem lesznek szurkolók a fináléban

A 2020-ban a világot és benne a világfutballt megrengető koronavírus-járvány több nagy sorozatot lezárt már. Ma este következik egy újabb: a világháborús év, 1915 óta nem volt az angol FA-kupa döntőjének ötvenezernél kevesebb nézője. Ezúttal a Wembley-ben nem lehetnek szurkolók, pedig korábban szó volt arról, hogy csökkentett számban, de beengedik őket.

Hiányzók: a nézők és Cambridge hercege
Olivier Giroud (középen), a Chelsea ásza a Manchester United elleni elődöntőben
Fotó: AFP/Pool/Andy Rain

Nem túlzás: az FA-kupa intézmény Angliában. A világ legrégebbi és még ma is létező futballkupa-sorozata, amelynek az első döntőjét 1872-ben, 148 évvel ezelőtt játszotta a Wanderers és a Royal Engi­neers. Immár a 139. döntőnél tartunk, ezúttal csorbul egy régi hagyomány: a királyi család részvétele a fináléban. Mivel 1939 óta, immár 81 éve az Angol Labdarúgó-szövetség (dísz)elnöke az uralkodóház tagja, ez is indokolja a szereplést. A mostani elnök 2006 óta Cambridge hercege, Vilmos, aki nem lesz ugyan ma ott a Wembley-ben, de „vigyázó szemeit” az eseményen tartja. Az általa alapított „Heads up” (Figyelem!) kampány neve az FA-kupa-döntő hivatalos elnevezése is lett.

A döntőt az Arsenal és a Chelsea vívja. A két csapat korábban kétszer találkozott egymással FA-kupa-döntőben (2002, 2017), mindkétszer az ágyúsok nyertek. Ugyanakkor tavaly az Európa-ligában is játszottak egymással kupadöntőt, akkor pedig a kékek nyertek.

Kétségtelen, hogy a Chelsea útja volt a göröngyösebb a Wembley-be: Frank Lampard csapata a Premier League első öt helyezettjéből hármat is kiejtett. (Liverpool, Leicester, Manchester United). Hasonló kaliberű rivális az Arsenalnak csak egy jutott, a Manchester City. A koronavírus-járvány miatti kényszerpihenő az oka, hogy korábban még soha nem rendeztek a szezon ilyen késői szakaszában FA-kupa-döntőt.

Az Arsenal rekordot jelentő 21. döntős fellépésére készül, 13-szor nyert eddig, mindkettő csúcs. A Chelsea a legutóbbi kilenc FA-kupa-döntőjéből hetet megnyert, mind a két vereségét az Arsenal mérte rá. Két olyan menedzser meccsel a trófeáért, aki játékosként is elnyerte klubjával azt, és aki a Premier League-ben először dolgozott szakvezetőként a 2019–2020-as idényben. Frank Lampard lehet az első angol edző, aki a Chelsea-vel nagy trófeát tud nyerni Dave Sexton 1971-es KEK-győzelme óta. Mikel Arteta lehet az első arsenalos, aki csapatkapitányként és menedzserként is elnyeri a trófeát. Korábban mindössze egy játékos akadt, aki aztán menedzserként is nyert az ágyúsokkal, George Graham. A spanyol szakembernek játékoskorában klubtársa volt Olivier Giroud francia világbajnok, aki eddigi 30 FA-kupa-meccsén 24 gólban (16 gól+8 előkészítés) vállalt szerepet. Giroud immár a Chelsea ásza, főszerepe volt a Manchester United elleni elődöntős győzelemben. Miután szerzett már gólt az Arsenal játékosaként FA-kupa-döntőben, ő lehet a második, Frank Stapleton után, aki egy adott klubban és az ellen is szerzett gólt FA-kupa-döntőben. S még egy apróság Giroud-val és az Arsenalt erősítő David Luizzal kapcsolatban: 1890 óta nem volt arra példa, hogy egy futballista két ugyanolyan párosítású FA-kupa-döntőben előbb az egyik, majd a másik csapatban is játsszon. Három éve ott voltak mindketten, de még a mostani ellenfélnél. w

FA-kupa-döntő. Arsenal–Chelsea, szombat, 18.30. (Tv: Spíler1)

Kapcsolódó írásaink

Ibrakadabra

ĀLabdarúgás. Zlatan Ibrahimović az első, aki mindkét nagy milánói klubban legalább ötvengólos