Sport

Személyiségtorzító lehet a posztolási kényszer

Labdarúgás. Megduplázódott azon brit focisták száma, akik szakemberek segítségét kérték a közösségi média negatív hatásainak elviseléséhez

A közösségi média az élsportoló számára áldás és átok. Amikor kevésbé alakulnak jól a dolgok, inkább az utóbbi. Nem véletlen, hogy az angol Hivatásos Labdarúgók Szövetsége (PFA) szerint az élvonalbeli labdarúgók közül egyre többen vannak, akik felfüggesztik az ilyen fiókjaikat.

Személyiségtorzító lehet a posztolási kényszer
Boldogságselfie: Paul Pogba a 2017-es Európa-liga-győztes meccs után a stockholmi stadionban
Fotó: AFP/Soren Andersson

Michael Bennett, a PFA igazgatója érdekes tényre hívta fel a figyelmet a BBC-nek nyilatkozva. Azt mondta, az elmúlt esztendőben rekordmértéket öltött azon játékosok száma, akik tanácsot kértek tőlük a közösségimédia-használattal kapcsolatban. Konkrétan 643 labdarúgó fordult hozzájuk 2019-ben, ötven százalékkal több, mint a korábbi évben, s az ok: úgy érezték, nincs menekvés a Facebook, Instagram és Twitter hálójából. Nem kevesen jutottak arra a döntésre, hogy inkább felfüggesztik a fiókjaikat, de legalábbis hosszabb időre leállnak az újabb posztokkal, minthogy lelkileg beleroppanjanak.

Az történt ugyanis, hogy a több százezres követőtáborokban egyre többen akadtak olyanok, akik dühös és arrogáns kommenteket „lődöztek” a játékosoknak. Indokra se nagyon volt szükségük. De természetesen egy-egy kihagyott ziccer, elügyetlenkedett labdakezelés olaj volt a tűzre. (Azok, akik a zöld gyepen vélhetően öt perc labda nélküli futkorászás után kidőlnének, roppant rátarti beszólásokra képesek. Ez így működik a fociban, amihez mindenki ért.) Akadtak olyan esetek, amikor a játékosok egyik-másik kevésbé szerencsés posztja, szóhasználata indított lavinát, de a követők számára a legnagyobb bűn a kihagyott büntetőrúgás. A szezon elején két Manchester United-játékosnak nem sikerült értékesíteni egy-egy 11-est – a szurkolók könyörtelenül büntettek. Hozzászólásaik egyértelműen rasszista színezetet kaptak, amikkel a BBC szerint 57 millió követővel rendelkező Paul Pogba és a közel hétmilliós táború Marcus Rashford nem tudott mit kezdeni.

Már augusztus végén akadtak olyan hangok – elsősorban Phil Neville-nek, az angol női válogatott szövetségi kapitányának felhívását követően –, hogy a focisták jobban tennék, ha bojkottálnák a közösségi médiát, amennyiben az nem képes kiszűrni a gyűlöletkeltő megnyilvánulásokat. A két érintett átmenetileg szüneteltette is az oldalait, de Paul Pogba épp két napja posztolt az Instagramon (1,9 millió like-ot érően) arról, hogy megajándékoz valakit egy piros, Pogba feliratú mezzel.

A közösségi médiának az élsportolókra gyakorolt negatív hatásaival muszáj lesz kezdeni valamit. Ezen a véleményen van a fent emlegetett BBC-cikkben Gary Bloom egykori labdarúgó-kommentátor, jelenlegi sportpszichoterapeuta is. Szerinte nemcsak a feldolgozhatatlan negatív hozzászólás-cunami van romboló hatással a játékosokra, de a személyiségük attól is megváltozhat, hogy beszippantja őket a mindenáron való online jelenlét és posztolási kényszer. Olyan ez, mint a játékszenvedély, hiába tudják, hogy időrabló és stresszes, szakember segítsége nélkül nem tudnak felhagyni vele. A brit média idézi Chris Smallingot, az AS Roma kölcsönjátékosát is, aki bevallotta, hogy eredendően nagyon magának való fiú volt. Pár éve megnyitotta az oldalait, azt gondolva, hogy csak jót jelenthet neki, de nagyon hamar be kellett látnia, jobban kell figyelnie szabadideje menedzselésére és hogy elkerülje a függővé válást. „Mindegy, hogy jól játszol, vagy rosszul, mindenképp kapsz jó és rossz üzeneteket” – összegezte a játékos.

A cikk Michael Bennett azon gondolataival zárul, hogy biztatja a focistákat, bátran forduljanak a PFA tanácsadóihoz, akikből már kétszáz akad Anglia szerte, s kéri a klubokat is, alkalmazzanak több pszichoterapeutát.

Kapcsolódó írásaink

Egy szinten a világbajnokkal

ĀLabdarúgás. Gulácsi Péter a Bayern München után a Tottenham otthonában sem kapott gólt az RB Leipziggal, a BL-meccs legjobbja az ellenfél kapusa, Hugo Lloris lett