Sport
Huszonhárom magyar érmet várnak a szakemberek
Olimpia. Huszonöt úszó alkotja a jelenleg hetvennégy fős hazai utazó csapat gerincét a 2020-as tokiói nyári ötkarikás játékokra, a legtöbb aranyat is ők szállíthatják
Komoly összeállítást tett közre a Magyar Távirati Iroda a Magyar Olimpiai Bizottság szakmai anyagaira támaszkodva a tokiói játékok magyar vonatkozásaival kapcsolatban. Egyrészt számbavették, mely sportágakban és hány kvótával rendelkezünk, másrészt részletesen elemezték a magyar csapat további bővülésének esélyeit. Az apropót az (is) adta, hogy a múlt hétvégén a női asztaliteniszezők a portugáliai kvalifikációs versenyen meglepetésre kivívták az olimpiai részvétel jogát, ezzel csapatként három pingpongos, közülük kettő egyéniben is ott lehet Tokióban. Erre még sosem volt példa az olimpiák történetében. Ráadásul három World Tour-versenyen a vegyespárosunk, Pergel Szandra (ő már női csapattagként biztos résztvevő) és Szudi Áron is megugorhatja a lécet az asztalitenisz új olimpiai versenyszámában. A sportágban 86-86 versenyző indulhat, országonként maximum 3-3 az összesen öt aranyéremért.
A másik okot a férfi vízilabda-válogatottunk szolgáltatta, amely a budapesti Európa-bajnokságon aranyérmes lett és ezzel elvitte az e viadalon megszerezhető egyetlen kvótát. A rendkívüli siker eufóriája még mindig tart, már csak azért is, mert legutóbb hatvankét éve tudott a csapat hazai közönség előtt kontinensviadalt nyerni, pedig nem kevés ilyen viadalt rendezett Magyarország. Az olimpiai részvételhez az aranyéremre végül nem is volt szükségünk, tekintettel arra, hogy a döntőben megvert spanyolok már korábban kiharcolták az indulási jogot. Női csapatunk bronzérme is szépen csillog, de nem járt érte tokiói kvóta. Ezért márciusban Trisztben még harcba lehet szállni. A férfiaknál 12, a nőknél 10 (ez nőtt Rióhoz képest) csapat versenyezhet az elsőségért Japánban.
Az úszóké a legnagyobb létszámú küldöttség, itt az úgynevezett A szint nem jelent feltétlenül ötkarikás szereplést, mivel számonként egy országból maximum két sportoló nevezhető. Vannak számok, ahol Sós Csaba szövetségi kapitányra és a szövetségre hárul, hogy „kiejtsenek” egyeseket. A március végi országos bajnokságig lehet leelőzni a keretben lévőket, és ahol nincs kvótánk, ott június végéig lehet szintidőt úszni.
A kajak-kenu-válogatottunk a második legnépesebb, 13 helyünk van úgy, hogy a részvétel lehetőségét kivívók nem maguknak, hanem hazájuknak szereztek indulási jogot. Mivel egy nemzetet maximum 18 sportoló képviselhet a gyorsasági szakágban, még öt kvóta gyűjthető; különösen a férfi kenusoknak kell összeszedniük magukat. A név szerinti nevezésről a szövetség dönt a válogatóversenyek és a júniusi kontinensviadal alapján.
Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke elégedett lenne azzal, ha a tokiói olimpiára is annyi magyar sportoló utazhatna ki, amennyi legutóbb Rióba. Vagyis százhatvan fős csapattal számol. Ehhez a csapatsportágakban kell előrébb lépni. Az eredményesség tekintetében 13 magyar érmet és 24 pontszerző helyezést prognisztizál a MOB, a legesélyesebbek a kajak-kenusok és az úszók. Összességében nem várható, hogy a 2016-os szereplést sikerül megismételni, akkor 8 arany-, 3 ezüst- és 4 bronzérem került a magyar tarsolyba. A Gracenote, a nemzetközi világcég, a Nielsen holding sportadatelemzői szerint ugyanakkor Magyarországnak 23 medál – 6 arany-, 7 ezüst- és 10 bronzérem – megszerzésére van jó esélye. Nekik legyen mondva.
Magyar kvótások, illetve olimpiai szintesek (74 fő)
Asztalitenisz (3) női csapat, női egyes
Atlétika (5) Gyurátz Réka (kalapácsvetés), Halász Bence (kalapácsvetés), Krizsán Xénia (hétpróba), Márton Anita (súlylökés), Kácser Zita (3000 m akadály)
Birkózás (4) Lőrincz Tamás (kötöttfogás, 77 kg), Lőrincz Viktor (kötöttfogás, 87 kg), Muszukajev Iszmail (szabadfogás, 65 kg), Sastin Marianna (62 kg)
Kajak-Kenu (13) 5 férfi kajakos, 6 női kajakos, 2 női kenus
Kerékpár (1) férfi mezőnyverseny
Öttusa (2) Demeter Bence, Kovács Sarolta
Sportlövészet (3) Major Veronika (pisztoly), Mészáros Eszter (légpuska), Péni István (puska)
Torna (1) 1 női versenyző (Kovács Zsófia vagy Schermann Bianka)
Úszás (25) Nyíltvízi: Rasovszky Kristóf (10 km).
Medencés: Olimpiai kvalifikációs idővel, azaz A szinttel rendelkezők: Békési Eszter (200 m mell), Bernek Péter (400 m vegyes, 200 m vegyes), Biczó Bence (200 m pillangó), Bohus Richárd (100 m hát), Burián Katalin (200 m hát), Cseh László (200 m vegyes, 200 m pillangó, 100 m pillangó), Gyurta Gergely (400 m vegyes, 1500 m gyors), Holló Balázs (400 m vegyes), Hosszú Katinka (200 m gyors, 400 m gyors, 100 m hát, 100 m pillangó, 400 m vegyes, 200 m vegyes, 200 m pillangó, 200 m hát), Jakabos Zsuzsanna (200 m pillangó), Kalmár Ákos (1500 m gyors), Kapás Boglárka (1500 m gyors, 400 m gyors, 200 m pillangó), Kenderesi Tamás (200 m pillangó), Késely Ajna (1500 m gyors, 800 m gyors, 400 m gyors), Kozma Dominik (200 m gyors), Lobanovszkij Maxim (50 m gyors), Mihályvári-Farkas Viktória (1500 m gyors), Milák Kristóf (100 m pillangó, 200 m gyors, 200 m pillangó), Németh Nándor (100 m gyors), Szabó Szebasztián (100 m gyors, 100 m pillangó), Szilágyi Liliána (200 m pillangó), Telegdy Ádám (200 m hát), Verrasztó Dávid (400 m vegyes), Zombori Gábor (400 m gyors), 4x100 méteres férfi gyorsváltó, 4x100 méteres vegyes vegyesváltó, 4x200 méteres női gyorsváltó, 4x100 méteres férfi vegyesváltó
Vitorlázás (4) Berecz Zsombor (Finndingi), Érdi Mária (Laser Radial), Vadnai Benjámin (Laser Standard), Cholnoky Sára (szörf)
Vízilabda (12+1) férfiválogatott