Ügyvédi bravúr is kellett Coleman vb-aranyához

Atlétika. Főszerepben az orvosi mentőszolgálat az éjszakai maratoni és gyaloglóversenyeken

Szenvedtek az esti forróságban a hosszútávfutók és gyaloglók a dohai atlétikai világbajnokságon, amelyen az amerikai Chris Coleman nyerte a férfi 100 méter döntőjét, honfitársa, a címvédő Justin Gatlin előtt.

Párharc a világ leggyorsabb embere címért: Chris Coleman és Justin Gatlin
Fotó: AFP/Jewel Samad

Jól tudták a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) vezetői, hogy még szeptember végén is elviselhetetlenül meleg van Dohában, mégis Barcelona helyett Katar fővárosának ítélték a 17. atlétikai világbajnokság rendezését. A női maratoni futók ugyan helyi idő szerint éjfélkor rajtoltak, de még akkor is 33 fok volt, 73 százalékos páratartalommal. Ez nagyon megviselte a mezőnyt, a 70 indulóból harminc (!) nem ért célba, többségük orvosi ellátásra szorult. Győzött a 25 éves kenyai Ruth Chepngetich, aki a célba érkezés után elmondta, pályafutása legkeményebb versenye volt, amelyen elsősorban saját magával küzdött azért, hogy ne adja fel.

A gyaloglók valamivel enyhébb időben vágtak neki az ­– még leírni is sok ­– 50 kilométeres távnak. A két magyar induló közül az előző vb-n ötödik Helebrandt Máté 35 kilométer után rosszul lett, hordágyon vitték el a pályáról és orvosi ellátásra szorult. „Aki kitalálta, hogy itt legyen a világbajnokság, azt kötelezném, hogy tegyen meg csak egy kört ezen a pályán” –­ mondta Helebrandt Máté édesapja az MTI-nek, aki feleségével és egy kisebb szurkolócsoporttal kísérte fiát a vb-re. A 46 fős mezőnyből tízen feladták, köztük olyan sztárok, mint az olim­piai és világbajnok szlovák Matej Toth vagy a világcsúcstartó francia Yohann Diniz. Venyercsán Bence viszont huszonhatodikként célba ért. Az aranyérmet a japán Szuzuki Juszuke szerezte meg, ezzel ő lett az első ázsiai világbajnok ebben a számban. A másodiknak beérkező, 43 éves João Vieira minden idők legidősebb vb-érmes atlétája lett. Ugyanebben a számban a nőknél kettős kínai győzleem született, Liang Rui nyert Li Maocuo előtt.

Sokkal jobb körülmények között versenyeznek az atléták a hűtött Kalifa Stadionban, ahol parádés küzdelmet hozott a férfi 100 méteres síkfutás fináléja, amely a két évvel ezelőtti éremcsata visszavágója volt. A 23 éves amerikai Christian Coleman esélyeshez méltóan, 9.76 másodperccel, az idény legjobb idejével nyert a címvédő, 37 éves Justin Gatlin előtt. „Az Isten hihetetlen tehetségekkel áldott meg, és ma este ezt meg tudtam mutatni. Legutóbbi vb-n meglepetés volt, amikor ezüstöt nyertem, ezúttal nagyon nagy nyomás volt, de sikerült megszereznem az aranyat” ­– nyilatkozta Coleman, aki doppingvétség miatt el sem indulhatott volna, mert az ellenőrök háromszor nem találták az előre megadott helyszínen, amiért a szabályok szerint eltiltás járt volna. Azonban ügyvédje bebizonyította, hogy a három eset egy nap híján nem egy naptári évben volt. Az ezzel kapcsolatos kérdésre győzelme után azt válaszolta: „Nekem még nem volt pozitív doppingmintám”. Igaz, nem is emiatt akarták eltiltani, hanem mert nem adott doppingmintát.

Meglepetés lehetett volna, hogy női 10 ezer méteren a 2007-es oszakai vb után az afrikai futók előtt euró­pai versenyező, a holland Sifan Hassan győzött. Azonban a 26 éves világbajnok Etiópiában nőtt fel, s menekültként családjával 15 évesen érkezett Hollandiában. Óriásit repült a távolugrást megnyerő, jamaicai Tajay Gayle, 8,69 m-e minden idők tizedik legjobb eredménye.

Atlétáink az ügyességi számokban továbbra is nézői a döntőnek, Huszák János a diszkoszvetés selejtezőjében 60,45 méteres dobásával csoportjában csak a 14. helyen végzett, a döntőben 12-en folytathatták.