Sport
Sikerül-e letaszítani az amerikaiakat a kosárvilág trónjáról?
A seregszemle jelentőségét növeli, hogy hét kvótát osztanak ki a résztvevők között a jövő évi tokiói olimpiára: a két legjobb helyezést elérő európai és amerikai, valamint a legjobb afrikai, ázsiai és óceániai csapat szerez jogot a vb-n az ötkarikás játékokon való szereplésre.
A nyolc kvartettből (A-H csoport) a körmérkőzések után az első és második helyezettek jutnak tovább a négyszer négycsapatos középdöntőbe (I-L csoport). Innen szintén a legjobb nyolc kerül a már kieséses rendszerű negyeddöntőbe. A 2014-es vb-től eltérően ezúttal a 17-32. helyezettek lejátsszák az alsóházi meccseket is, szintén négyszer négy csoportban (M-P csoport).
C-csapattal is favorit az amerikai válogatott
A torna legfőbb esélyese az Amerikai Egyesült Államok, amely történelmi diadalra készül: korábban még egy csapatnak sem sikerült egymást követő három világbajnokságot nyernie, nekik most összejöhet a triplázás. Dominanciájukat jól mutatja, hogy a legutóbbi öt nagy világversenyen – két vb-n és három olimpián – egyaránt amerikai siker született.
Most azonban a korábbiaknál jóval nehezebb dolguk lesz, hiszen sztárok egész sora mondta le a szereplést különböző okokra hivatkozva. Nem lesz ott Kínában napjaink első számú csillaga, LeBron James, minden idők egyik legjobb tripladobója, a Golden State-et két bajnoki címig vezető Stephen Curry, a 2017-es és 2018-as NBA-nagydöntő legjobbja, Kevin Durant, vagy az utolsó két idény pontkirálya, James Harden sem, de lehetne napestig sorolni a további távolmaradókat Kyrie Irvingtől Anthony Davisig.
Így sem kell azonban félteni az amerikaiakat. 12 fős keretük minden tagja az NBA-ben pattogtat, és akad néhány kiemelkedő kosaras is. Közülük is a legjobb Kemba Walker, a Boston Celticshez nemrégiben aláíró háromszoros All-Star-válogatott irányító, de sokat várnak a 21 éves, szintén Bostonos kiscsatártól, Jason Taytumtól is. Ugyancsak kulcsfigura lehet a Utah fiatal hátvédje. Donovan Mitchell, aki két éve újoncidényében is kiválóan játszott, a legutóbbi szezonban pedig 24 pontot átlagolt, amivel a Jazz legjobbja lett.
A keretből mindössze két játékos mondhatja el magáról, hogy felnőtt szinten szerepelt nagy nemzetközi tornán a válogatottban: Mason Plumlee a 2014-es világbajnok, Harrison Barnes pedig a két évvel későbbi olimpiai aranyérmes brigádnak volt tagja. Mellettük ugyancsak rutinjával segíthet sokat az egyaránt egyszeres All-Star-válogatott Khris Middleton és Brook Lopez.
Kijózanító pofon az ausztráloktól
A Team USA négy felkészülései meccset játszott a vb előtt, amiből egyet óriási meglepetésre elvesztettek. Múlt szombaton 98-94-re kaptak ki az ausztráloktól, ezzel 78 mérkőzés és közel 13 év óta tartó veretlenségi sorozatuknak szakadt vége. A jelek szerint jókor jött a kijózanító pofon, a center Myles Turner azt mondta a meccs után, hogy ez a zakó kicsit helyretett őkete. „Attól még, hogy mi vagyunk az amerikai válogatott, nem fogunk minden meccset automatikusan megnyerni, az ellenfelek keresik a lehetőséget, hogy legyőzzenek bennünket. Minden meccsen oda kell tennünk magunkat, nem lehet lazsálni – fogalmazott a 23 éves kosaras.
A játékosok mellett szerdán Kínába megérkezvén a szövetségi kapitány Gregg Popovich is leszögezte, nem fognak senkit félvállról venni. Popovich ugyancsak garancia lehet a sikerre, hiszen személyében napjaink egyik legjobb kosárlabdaedzőjéről beszélünk. A 70 esztendős mester 23 éve irányítja a San Antonio Spurs csapatát, mellyel ezidáig öt bajnoki címet nyert. Segítője is kiváló szakember: Steve Kerr az elmúlt években háromszor (2015-ben, 2017-ben és 2018-ban) vezette győzelemre a Golden State Warriorst.
A legutóbbi ezüst után most már aranyérmet nyernének a szerbek
Az amerikaiak talán legnagyobb riválisa az első helyért a legutóbbi világbajnokság ezüstérmese, Szerbia lehet. A délszlávok hibátlan, 11-0-s mérleggel zárták a felkészülést, és olyan ellenfeleket múltak felül, mint például Olaszország, Görögország, Litvánia vagy Franciaország.
Nekik is akadnak hiányzóik, akik közül a sérüléssel bajlódó Milos Teodosic kiesése fájhat leginkább, ám nélküle is bombaerős a csapat. A palánk alatt borzasztó nehéz lesz őket megfogni, hiszen az NBA egyik legjobb centere, a Denver Nuggetsszel remek szezont futó Nikola Jokic mellett náluk van az egész mezőny legmagasabb játékosa, a 221 centis óriás, Boban Marjanovic is.
Ráadásul az alacsonyabb posztokon sem állnak rosszul: kiváló formában kosarazott az egész idényben a Sacramento Kings bedobója, Nemanja Bjelica, ahogy klubtársa, az ügyeletes triplagyáros Bogdan Bogdanovic is, akinek posztján a nyáron a Fenertől a Memphishez igazolt Marko Guduric is jó teljesítményre képes.
A keret mélysége mellett itt is ki kell emelni a szövetségi kapitányt, a klubszinten hét éve a Fenernél dolgozó, pályafutása során kilenc Euroliga-elsőséget gyűjtő Zeljko Obradovicot.
Gasol vezeti a spanyol armadát
A szerbekhez hasonlóan masszív kerettel érkeznek a spanyolok is. A gárda vezére egyértelműen Marc Gasol, aki idén fontos szerepet játszott a Toronto bajnoki címében. A 34 éves center mára vitathatatlanul kilépett bátyja, Pau árnyékából, és nem kérdés, hogy a liga elitjéhez tartozik. Kiemelkedő védőmunkája mellett ponterős, kitűnően passzol és jól lát a pályán. A barcelonai csodagyerekből mára rutinos karmesterré érett phoenixes Ricky Rubióra vár a feladat, hogy fazont szabjon a csapat játékának.
Mellettük a két Hernángomez-testvér, Juan és Willy is az NBA-ből került be a hispán csapatba, ők Gasolhoz hasonlóan a magas posztokon jelentenek erősítést. Hátrébb komoly euroligás tapasztalatokkal bíró ászok, a Real-legenda Rudy Fernandez és az szintén a királyiaknál szereplő Sergio Llull húzhatja a vörös mezesek szekerét. A kispadon itt is egy igazi sztártréner ül: Sergio Scariolo segédzőként tevékeny részese volt az aktuális NBA-bajnok Toronto Raptors sikerének.
Gobert és De Colo lehet a franciák sikerének kulcsa
Számolni kell a legjobbak között Franciaországgal is, akik öt NBA-játékossal érkeznek Kínába. Náluk van az idén és tavaly is a liga legjobb védőjének választott center, Rudy Gobert, érdemes még odafigyelni a rutinos Nicolas Batumra is. A pontokat leginkább az Euroliga 2016-os MVP-je, az irányító Nando De Colo szállíthatja, aki jelenleg a Fenerbahce alkalmazottja, de két idény erejéig megfordult a San Antonio Spursnél is.
Vajon Kínában is letarol mindenkit a „Görög Szörny”?
Nem hagyhatjuk ki a felsorolásból a görögöket sem. Legnagyobb csillaguk, Giannis Antetokounmpo egészen elképesztő teljesítményt nyújt az utóbbi időben. A „Görög Szörny” még mindig csak 24 éves, de már három All-Star-szerepléssel büszkélkedhet, a legutóbbi NBA-évadban pedig közel 28 pontot átlagolt a Milwaukee Bucksban, és az alapszakasz legértékesebb játékosává választották. Nemcsak a pontszerzésben kitűnő, a védekezése is elsőrangú, gyorsaságát és testi erejét ügyesen használja, de nem pusztán fizikai adottságainak köszönhetően tudott kiemelkedni a mezőnyből, játékintelligenciája is átlag feletti.
Bátyja, a két évvel idősebb Thanasis is a csapat tagja, ő ugyan nem számít az „öcsihez” hasonló extraklasszisnak, de így is kétszeres görög bajnoknak mondhatja magát és ősztől ő is a Milwaukee-ban bizonyíthat.
Vádlisérüléséből felépült, így ott lehet az együttesben a háromszoros Euroliga-győztes hátvéd, Kostas Sloukas is. A veterán center, Ioannis Bourousis posztján Európa legjobbjai közé tartozik, rutinja sokat érhet, és a nagy tornák légköre sem ismeretlen számára: 2005-ben arany-, 2009-ben bronzérmet nyert a válogatottal az Európa-bajnokságon.
Kijöhet a lépés a litvánoknak is
A világbajokság egyik meglepetéscsapata lehet a 2014-es elődöntős Litvánia. Ha a szerbekre azt írtam, hogy nehéz lesz őket megszorongatni a palánk alatt, a baltiakra már nehéz megtalálnom a szavakat ilyen téren. A festékben két NBA-klasszis, a kétszeres Eb-ezüstérmes memphisi Jonas Valanciunas félelmetes duót alkothat az egyszeres kontinensbajnok indianai Domantas Sabonisszal. Őket egészítheti még ki a hármas-négyes poszton szintén kiváló teljesítményre képes Mindaguas Kuzminkas. A tempót irányító posztról egy igazi rutinos róka, a hátvédként is bevethető Mantas Kanetis diktálja, aki 2010-ben vb-bronzérmes volt, azóta pedig két Eb-ezüstéremmel bővítette a kollekcióját, amihez könnyen lehet, hogy szeptember közepén hozzáadhat majd egy újabb medáliát.
A felsoroltakon kívül is több komoly játékerőt képviselő gárdát találunk a mezőnyben, nem lenne különösebb meglepetés, ha egy-két nagy skalpot begyűjtenének az amerikaiakat már megtréfáló ausztrálok, de odacsaphat a nagyoknak a szintén NBA-játékosokkal felálló Olaszország vagy Törökország is.
Akárhogy is lesz, a kosárlabda kedvelői biztosan jól járnak, mert bár sok sztár távol maradt a tornától, az előttünk álló bő két hétben azért így is jó meccsekre van kilátás: szám szerint 92 összecsapást játszanak le a vb 16 napja alatt.
A vb csoportjai:
A csoport (Peking): Kína, Venezuela, Lengyelország, Elefántcsontpart
B csoport (Vuhan): Argentína, Oroszország, Koreai Köztársaság, Nigéria
C csoport (Kanton): Spanyolország, Puerto Rico, Irán, Tunézia
D csoport (Fosan): Szerbia, Olaszország, Fülöp-szigetek, Angola
E csoport (Sanghaj): Egyesült Államok, Törökország, Csehország, Japán
F csoport (Nanking): Görögország, Brazília, Montenegró, Új-Zéland
G csoport (Sencsen): Franciaország, Dominikai Köztársaság, Németország, Jordánia
H csoport (Tungkuan): Litvánia, Ausztrália, Kanada, Szenegál