Sport

Hosszú Katinka világbajnok 200 vegyesen

Hosszú Katinka megvédte címét 200 méter vegyesen a kvangdzsui világbajnokság úszóversenyeinek második napján.

Hosszú Katinka világbajnok 200 vegyesen
Hosszú Katinka megállíthatatlan volt 200 vegyesen
Fotó: AFP/Manan VATSYAYANA

A háromszoros olimpiai bajnok a hétfői döntőben 2:07.53 perces idővel csapott célba, megszerezve ezzel saját maga nyolcadik, a magyar úszósport 29. nagymedencés aranyérmét.

A 30 éves magyar versenyző vasárnap, az előfutamok során minden idők legjobb délelőtti idejét úszta (2:07.02), majd az elődöntőben is egyedüliként került 2:08 perc alá (2:07.17). Hétfőn a délelőtti előfutamokban a szám olimpiai bajnokaként visszalépett 100 méter háton, ezzel is jelezve, hogy célba veszi kazanyi, 2:06.12-es rekordját.

A rajt után a pillangót követően még csak a negyedik volt, a hát után viszont már másodiknak fordult, mellen pedig ellépett a mezőnytől. Nem volt kérdés, hogy gyorson már nem érik utol, a világcsúcs viszont nem volt elérhető közelségbe, de így is nagyon simán győzött.

Hosszú - aki sorozatban negyedszer nyerte meg ezt a számot - a magyar küldöttség második dobogósa a Koreai Köztársaságában, korábban a nyíltvízi úszók 5 kilométeres számában Rasovszky Kristóf diadalmaskodott.

„Ez egy nagyon jó állomás Tokió felé, bár az sem lesz a végállomás”

- nyilatkozta az immáron nyolcszoros világbajnok, aki 2:07.53 perces idővel diadalmaskodott. „A gyors talán egy picivel lassabb volt, mint tegnap. Ahogyan mindig, ezúttal is magamra koncentráltam csak.” - tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy a világcsúcs reményében lépett-e vissza délelőtt 100 méter háton elmondta: „Ez inkább annak szólt, hogy nem akarok mindent kipréselni magamból, okosabban próbálom beosztani az időmet így, hogy a 400 méter vegyes az utolsó napon van, az azért nagyon kemény.”

Hosszú egy hosszabb kihagyás után 2018 közepén kezdte meg a közös munkát Petrov Árpáddal, akinek irányításával először tavaly Glasgow-ban az Európa-bajnokságon szerepelt:

„Ott mintha az utcáról belépve versenyeztem volna, azóta ez a három másodperc, amit javultam, nem tűnik soknak, ugyanakkor rengeteg munka van benne.” - fűzte hozzá Hosszú, aki szerint nem volt könnyű visszajutni a csúcsra, de oda feljutni jóval nehezebb volt.

Kiemelte: a Tokióba vezető úton ott tart, ahol kell, mindazonáltal előrébb annál, mint amit tavaly ilyenkor ő remélt.

Érdekesség, hogy Hosszú az előfutamban 2:07.02 perces teljesítménnyel utasította maga mögé a mezőnyt. Ez nemhogy a világ idei legjobb eredménye, de minden idők hetedik leggyorsabb úszása volt - a magyar klasszis világcsúcsa 2:06.12 perc -, mindössze két századdal rosszabb, mint amivel két éve a Duna Arénában a döntőben nyert. Majd az elődöntőben és a fináléban is valamivel rosszabb időket úszott (2:07.17 és 2:07.53), edzője, Petrov Árpád viszont rávilágított egy rendkívül fontos tényre:

„Ha megfigyeltétek, délelőtt volt a leggyorsabb, és mikor lesznek Tokióban a döntők? Délelőtt...” - mondta a szakember, ugyanakkor hangsúlyozta, az a része abszolút tudatos volt a felkészülésnek, hogy a munka kemény részét délelőtt végezték, itt azonban még nem volt tervezve, hogy tanítványa délelőtt lesz a leggyorsabb.

Petrov Árpád elmondta, nem gondolta volna egy évvel ezelőtt, hogy itt tartanak majd, Glasgow-t követően úgy érezte, ezen a világbajnokságon egy érmet „csíphetnek” majd el.
Hosszú kedden 200 méter gyorson lenne érdekelt, viszont könnyen elképzelhető, hogy nem áll majd rajtkőre.

Szabó Szebasztián országos csúccsal ötödik lett 50 méter pillangón

A 23 éves, zentai származású magyar versenyző 22.90 másodperces idővel csapott célba.

Szabó az előfutamban és az elődöntőben szinte ugyanolyan teljesítmény nyújtott (23.07 és 23.09). A fináléban aztán a 7-es pályán közepesen rajtolt, de remek versenyzéssel további kilenc századot faragott a debreceni ob-n úszott rekordjából, s a szám világcsúcstartóját, az ukrán Andrij Govorovot is megelőzte.

„Nagyon jó idő, a helyezés azért lehetett volna jobb. Egy párszor még edzeni kell ahhoz, hogy ott legyek a dobogón, de első világbajnoki döntőnek ez nagyon jó volt. A reakció és a víz alatti mozgás is rendben volt, talán az utolsó tíz méterem lehetett volna jobb. Ha így folytatom, akkor talán majd két év múlva...” - nyilatkozta Szabó, aki még a vegyesváltó tagjaként kaphat szerepet a vb-n.

Szabó Szebasztián 2017 decemberéig szerb színekben versenyzett, a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) júniusban fogadta el honosítási kérelmét.

Az aranyérmet a címvédő amerikai Caeleb Dressel nyerte.

Kozma Dominik döntős 200 méter gyorson

Kozma Dominik a hatodik idővel bejutott a döntőbe 200 méter gyorson hétfőn. A 28 éves magyar versenyző - aki két évvel ezelőtt hatodik volt ebben a számban a Duna Arénában - az előfutamból a nyolcadik helyen jutott tovább 1:46.55 perces eredménnyel. Akárcsak délelőtt, ezúttal is erősen kezdett, ellentétben azonban akkori úszásával, ezúttal nem engedett ki a végén és az országos csúcsától mindössze három századdal elmaradva, 1:45.57-es idővel csapott célba, amivel összesítésben a hatodik lett.

„Ez megint egy nyugodt úszás volt, egy kicsit többet tettem bele, mint reggel, százötvenig megint visszafogtam magam, aztán egy kemény utolsó ötven, amivel szerintem sikerült meglepni a többieket. Ebben az úszásban még simán van egy másodperc, ha nem több, és ezt holnap meg is fogom mutatni” - nyilatkozta Kozma.

A szám fináléját közép-európai idő szerint kedden 13.02 órakor rendezik.

Kapcsolódó írásaink