A Nadalt is legyőző olasz Fognini egymillió eurót nyert Monacóban

Tenisz. A szabadkártyás Valkusz Máté a Monte-Carlóban döntős szerb Dusan Lajoviccsal kezd a budapesti tornán

A címvédő Rafael Nadalt az elődöntőben legyőző olasz Fabio Fognini nyerte az 5,6 millió euró összdíjazású monte-carlói salakpályás férfi tenisztornát, a vesztes szerb Dusan Lajovics a budapesti tornán vigasztalódhat.

Fognini váratlan sikert aratott Monte-Carlóban
Fotó: AFP/Yann Coatsaliou

A 31 éves Fabio Fognini győzelme azért volt meglepetés, mert gyenge formában érkezett Monte-Carlóba, az első fordulóban majdnem kiesett, de 4:6, 1:4-ről fordított, majd a Borna Coric elleni negyeddöntőben 1:6, 0:2-ről nyert. Mindezek után hatalmas meglepetésre simán, 6:4, 6:2-re győzött a 11-szeres győztes, második kiemelt spanyol Nadal ellen, akit pályafutása alatt negyedszer vert meg, 11-szer pedig kikapott tőle. A Monaco salakján remeklő olasz játékos ellenfele a fináléban a szerb Dusan Lajovics volt, aki a honfitársát, a világelső Novak Djokovicsot búcsúztató orosz Danyiil Medvegyevet győzte le, szintén meglepetésre, az elődöntőben.

A rutinosabb Fognini könyörtelenül kihasználta Lajovics hibáit, s nagyon magabiztosan (6:3, 6:4) nyerte meg kilencedik ATP-tornáját, amiért egymillió eurót kapott, Lajovics bakszámlája pedig 500 ezerrel növekedett. Ennyi pénzdíjat a szerb teniszező akkor sem fog kapni Budapesten, ha megnyeri a már zajló ATP-tornát, amelynek összdíjazása 524 340 euró (165,2 millió forint). Első ellenfele a szabadkártyás Valkusz Máté lesz a Sport11 Sportcentrumban.

Csak nézője lehet a főtáblás küzdelmeknek Piros Zsombor, aki a selejtezőben három játszmában vereséget szenvedett a német Yannick Madentől. Így a torna főtábláján négy magyar érdekelt: Valkusz Máté és Balázs Attila egyesben, Nagy Péter és Borsos Gábor pedig a párosok között. A viadal első négy kiemeltje, a horvát Marin Cilic és Borna Coric, a címvédő olasz Marco Cecchinato, továbbá a grúz Nikoloz Baszilasvili erőnyerőként a második fordulóban kapcsolódik be a küzdelmekbe. A magyar szövetséggel vitában álló legjobb magyar játékos, Fucsovics Márton (36.) a budapesti helyett a barcelonai tornán szerepel. A katalóniai salakon 6:4, 6:1-re nyert tegnap az amerikai Denis Kudla ellen. A 27 éves nyíregyházi teniszezőre a 32 között az ötödik helyen kiemelt görög Sztefanosz Cicipasz (8.) vár, aki erőnyerőként nem lépett pályára az első körben.

A világranglistán 142. helyre visszaesett Babos Timeának selejtezőt kellett játszani a 250 ezer dollár összdíjazású isztambuli salakpályás női tornán. A magyar teniszező nagy csatában 7:5, 6:7 (4–7), 6:1-re nyert a világranglistán 191. osztrák Barbara Haas ellen. Babos a második fordulóban a kazah Jelena Ribakinával mérkőzött. Vesztett állásban, lábfájására hivatkozva feladta a meccset. Mint később kiderült, úgynevezett szerencsés vesztesként ennek ellenére felkerült a főtáblára.