Oktatás

„A felsőoktatásnak kulcsfontosságú szerepe van Európa versenyképességének javításában”

Hankó Balázs hangsúlyozta: a fiatalok oktatása által erősebb nemzeteket lehet építeni

A versenyképesség terén irányváltásra van szükség, amelyhez a felsőoktatási intézményeket is hozzá kell igazítani, ugyanis jobban szükséges igazodni a társadalmi és gazdasági igényekhez – jelentette ki a kultúráért és innovációért felelős miniszter Brüsszelben hétfőn.

„A felsőoktatásnak kulcsfontosságú szerepe van Európa versenyképességének javításában”
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter az oktatási, ifjúsági, kulturális és sportügyi EU-tanács brüsszeli ülését követően tartott sajtótájékoztatón, 2024. november 25-én
Fotó: MTI/Purger Tamás

Hankó Balázs az EU oktatási, ifjúsági, kulturális és sportügyi tanácsának ülése után tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a felsőoktatás és a fiatalok oktatása által erősebb nemzeteket lehet építeni. Erősebb nemzetek által pedig Európa is erősebb és versenyképesebbé válik – húzta alá.

A miniszter fontosnak nevezte az erős és ellenállóképes társadalmak kiépítését az ifjúság segítségével, főként a vidéki térségekben. Fontos a vidéki fiatalokra összpontosítani a demográfia vonatkozásában is – emelte ki. Hangsúlyozta továbbá: a globális kihívásokra lokális megoldásokat szükséges nyújtani a vidéken élő fiatalok bevonásával, különös tekintettel arra, hogy a vidéki területek az unió 83 százalékát teszik ki.

„Kedvező körülményeket kell teremteni a vidéken élő fiatalok számára. A helyzetükre szabott megoldásokat kell biztosítani ezen térségek életben tartása érdekében” –- fogalmazott Hankó Balázs, majd hozzátette: mindehhez jó minőségű oktatásra van szükség és jó minőségű munkahelyek és megfizethető lakhatás biztosítására a megfelelő tömegközlekedés és egyészségügyi szolgáltatás, valamint internetkapcsolat és digitális eszközök rendelkezésre állása mellett.

A mobiltelefonok iskolai használatával kapcsolatban a miniszter alapvető fontosságúnak nevezte, hogy az iskolák olyan környezetet biztosítsanak, amely fenntartja a fiatalok figyelmét, illetve segíti a társadalmi kapcsolatok megfelelő kiépítését.

Kiemelte, partnerségekre van szükség a felsőoktatási intézmények és az üzleti világ képviselői között, hiszen – mint mondta – a fiatalságot el kell látni azon készségekkel, amelyek segítik őket abban, hogy a jövőben jobban megállják a helyüket. Erre szükség van azért is, hogy az Európai Unió irányt tudjon váltani a versenyképesség javítása érdekében – mondta.

Az európai diplomára vonatkozó európai bizottsági javaslattal kapcsolatban Hankó Balázs azt mondta: el kell kerülni, hogy az egyetemek elveszítsék tanáraikat, hogy elveszítsék autonómiájukat, és el kell kerülni egy többsebességű Európa kialakulását.

Elmondta: a felsőoktatásban és a szakképzésben kialakított magyar modell alapján a szakminiszerek egy stratégiai partnerség nevű dokumentumot fogadtak el, amely kiemeli, hogy versenyképességi fordulatra van szükség.

„Versenyképességi fordulat csak úgy lehetséges, ha olyan szakképzésünk, olyan felsőoktatásunk van, amely a valós ipari és munkaerőpiaci igényeket veszi figyelembe. Nem akkor lesz versenyképes Európa, ha itt Brüsszelben karmesterkednek. Egy erős Európa erős nemzeteken alapszik” – tette hozzá Hankó Balázs.

Kapcsolódó írásaink