Oktatás

Fontos a gyermekek környezettudatosságra nevelése

Balatoni Katalin szerint ebben a társadalom minden tagjának kötelessége részt venni

Nem tanítani, hanem nevelni kell a gyermekeket a fenntarthatóságra és a környezettudatosságra – jelentette ki a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára A jövő zöldgenerációjáért díj 2024 környezetvédelmi pályázat díjátadóján pénteken Budapesten.

Fontos a gyermekek környezettudatosságra nevelése
Király Nóra, a Ficsak alapítója, a Zöld Követ Egyesület elnök-alapítója (b) és Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára (j) átadta az első helyezettnek járó díjat Nagy Máriának, a Szabadszállási Petőfi Sándor Általános Iskola pedagógusának A jövő zöld generációjáért díj 2024 pályázat díjátadóján, a Fiatal Családosok Klubjának (Ficsak) rendezvényén Budapesten 2024. november 8-án
Fotó: MTI/Kovács Attila

Balatoni Katalin a Fiatal Családosok Klubja (Ficsak) és a Zöld Követ Egyesület szervezésében megvalósuló ünnepi eseményen ezzel is azt kívánta hangsúlyozni, hogy Magyarországon nem közoktatás, hanem köznevelés van, és hisznek abban, hogy – mint fogalmazott – a család neveléséhez az oktatásnak is kapcsolódnia kell. Ebben a társadalom minden tagjának kötelessége részt venni – emelte ki.

A helyettes államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy a világban zajló folyamatos változásokra az oktatásnak és a civil szervezeteknek is választ kell adniuk, és fontos, hogy ők is részt vegyenek ezekben a folyamatokban. Ismertetése szerint a kormányzat mindennap igyekszik kifejezni háláját a pedagógusok irányába, ezen belül a béremelést alapként határozta meg.

Elmondta, hogy az úgynevezett zöld óvoda programnak köszönhetően ma már minden negyedik magyar gyermek ilyen intézményekben fejlődik, illetve már 400 ezer gyermek csatlakozott a fenntarthatósági témahéthez, akik így együtt tudnak dolgozni, tanulni, fejlődni.

Balatoni Katalin köszöntőjében a kormány elismerését tolmácsolta a pedagógusok felé.

Király Nóra, az Igazságügyi Minisztérium Áldozatsegítő Központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztosa, a Ficsak és a Zöld Követ Egyesület alapítója arról beszélt: nagy öröm számára, hogy már második alkalommal hirdették meg a pályázatot, amelyre idén a tavalyinál több, 158 pályamunka érkezett.

Hangsúlyozta, ötgyermekes édesanyaként szívügye, hogy a pedagógusok, akik sokszor több időt töltenek a gyermekekkel mint szüleik, meg legyenek becsülve.

A másik szívügyem a környezetvédelem – mondta, hozzáfűzve, hogy e kettőt kívánták ötvözni a díjjal, amellyel tiszteletüket és megbecsülésüket fejezik ki a pedagógusok felé.

A miniszteri biztos úgy fogalmazott, rengeteg inspirációt kaptak a pályázatokkal, számos felajánlás érkezett a pedagógusoktól, és mindenki győztes, aki ebben részt vett. Molnárné Mihályi Szilvia a zsűri nevében azt emelte ki, hogy a pedagógusok a fenntarthatóság és környezettudatosság megvalósítása érdekében folytatott tevékenységüket szabadidejükből, szívből teszik, a szintén zsűritag Varga Sarolta pedig örömét fejezte ki, hogy frissdiplomás és nyugállomány előtt álló pedagógusok, illetve óvodapedagógusok és középiskolai tanárok is nyújtottak be pályázatot.

A pályázat első díját Nagy Mária, a szabadszállási Petőfi Sándor általános iskola, második díját, Galgóczi Katalin, a szerencsi Bocskai István katolikus gimnázium és technikum, harmadik díját pedig Szabados-Szegvári Szilvia, a monori Jászai Mari általános iskola pedagógusa kapta, rajtuk kívül több mint harminc további pedagógus részesült elismerésben.

Elhangzott, hogy olyan, bárhol megvalósítható ötletek érkeztek a pályázóktól, mint kültéri tanterem létrehozása, állatvédelmi tanösvény, fecskefészek készítése, gyümölcslekvár, illetve kompót készítése, ivókutak létrehozása, vagy a kezelhetetlen gyermekek bevonása a kertészkedésbe.

Kapcsolódó írásaink