Oktatás

Szürreális a brüsszeli diktátum az egyetemekkel kapcsolatban

Azt akarják, hogy nemzetközi NGO-k mondják meg, kik kerüljenek az egyetemek fenntartói testületeibe

A modellváltást megvalósító magyar egyetemek jól teljesítenek a nemzetközi felsőoktatási rangsorokban, a közalapítványi működés rugalmasabbá, kiszámíthatóbbá és teljesítményorientáltabbá tette a felsőoktatást – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter hétfőn Budapesten.

Szürreális a brüsszeli diktátum az egyetemekkel kapcsolatban
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Magyar egyetemek a nemzetközi rangsorokban – hol tartunk? címmel, a felsőoktatási modellváltás múltjáról, jelenéről és jövőjéről tartott tanácskozáson az Állatorvostudományi Egyetemen 2024. november 4-én
Fotó: MTI/Soós Lajos

Hankó Balázs a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület és az Állatorvostudományi Egyetem közös rendezvényén előadásában azt mondta, a modellváltást az egyetemek kezdeményezték, ezért Brüsszelnek nem a kormánnyal van vitája, hanem az intézmények szenátusával. Jelezte: jelenleg hat egyetemnek van folyamatban pere Brüsszellel „a minden jogalapot nélkülöző brüsszeli diszkriminatív döntés” miatt.

A miniszter közölte: hétfőn tárgyalja és szavaz az Országgyűlés arról a törvényjavaslatról, amelynek része a hatéves finanszírozási időszakhoz igazodó, határozott idejű kuratóriumi tagság és a személyi összeférhetetlenség szabályozása.

Azt a „brüsszeli diktátumot” azonban, hogy zárják ki az egyetemi rektorokat és az egyetemi tanárokat a kuratóriumokból, továbbá, hogy nemzetközi NGO-k mondják meg, kik kerüljenek az egyetemek fenntartói testületeibe, Hankó Balázs szerint „soha nem fogja elfogadni a kormány”.

Kapcsolódó írásaink