Oktatás
Varga-Bajusz Veronika: A Pannónia Ösztöndíjprogramban résztvevőknek itthon kell a nemzetet segíteniük
Varga-Bajusz Veronika közölte, az ösztöndíjprogramot tízmilliárd forintos kerettel indították el a kormánnyal év elején, tekintettel arra, hogy az Európai Bizottság kizárta a magyar hallgatók kétharmadát az Erasmus programból. A támogatásban a hallgatói ösztöndíjakat a részképzéses mobilitások esetében is magasabbra emelték, mint amit az Erasmusban a tanulók elérhetnek – tette hozzá.
Az államtitkár a Család 24 című műsorban elmondta, az ösztöndíjprogramnak három pillére van, melyek közül az első arról szól, hogy a hallgatók a világ vezető egyetemeire juthatnak el, ahol fél-egy éves képzésekben vehetnek részt. A második pillér egy olyan „értékajánlat”, amelyben az egyetem a legtehetségesebb diákjának azt az ajánlatot teheti, hogy fél vagy egy évet valamelyik „top 250-es” egyetemen tölthet a hallgató – közölte.
Megjegyezte, a harmadik ilyen elem esetében a legtehetségesebb diákok számára már nem feltétel az egyetemi hallgatói jogviszony, „tehát akár középiskola után is, akiket fölvettek valamelyik top 100-as intézménybe a világon, azok tudnak vele kiutazni”.
Bodrogi Richárd, a programot lebonyolító Tempus Közalapítvány főigazgatója elmondta, a támogatásra január végéig pályázhattak az egyetemek és azóta már minden modellváltáson átesett intézménnyel szerződést kötöttek. Hozzátette, több mint ezer fiatal fog a következő két-három hónapban a Pannónia Ösztöndíjprogram segítségével külföldre utazni.
A Pannónia Ösztöndíjprogramot huszonegy magyar egyetem tudja kihasználni, melyek eddig több mint négyezer szerződést kötöttek. A támogatás első szakasza nyolcezer hallgatónak, oktatónak és munkatársnak biztosít külföldi mobilitási lehetőséget – hangzott el a műsorban.