Oktatás

A Budapesti Metropolitan Egyetem együttműködési megállapodást kötött Kazahsztán vezető magánegyetemével

Az UIB Kazahsztán az első olyan magán felsőoktatási intézménye, amely egyetemi rangot kapott az országban

Együttműködési megállapodás aláírására került sor a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) és a kazahsztáni Almatiban működő Kenzhegali Sagadiyev University of International Business (UIB) egyetemmel. Az együttműködési megállapodást Prof. Dr. Vasa László tudományos rektorhelyettes és Kuralay Nurgaliyeva rektorhelyettes írták alá.

A Budapesti Metropolitan Egyetem együttműködési megállapodást kötött Kazahsztán vezető magánegyetemével
Budapesti Metropolitan Egyetem
Fotó: Wikipedia/Globetrotter19

Az 1992-ben alapított UIB Kazahsztán első olyan magán felsőoktatási intézménye, amely egyetemi rangot kapott az országban. 3000 hallgatóval rendelkezik, akik alap- és mesterképzésen túlmenően MBA- és doktori tanulmányokat is folytathatnak.

Vasa László elmondta, a delegáció célja a tavasszal egyeztetett együttműködési szándék szerződéses megerősítése. Kiemelte, hogy a METU és az UIB több hasonlósága – képzéseik kínálata, erős nemzetközi kapcsolataik, Budapest és Almati városok regionális vonzereje –, valamint a tudományos kutatások terén már élő kapcsolataink jó alapot adnak egy előremutató partnerséghez. „A Budapesti Metropolitan Egyetemen a hallgatók elégedettsége az első, a nemzetközi hallgatói mobilitási lehetőségek diverzifikálása is ezt szolgálja” – tette hozzá a rektorhelyettes.

Kuralay Nurgaliyeva rektorhelyettes hangsúlyozta, hogy az együttműködés lehetővé teszi a hallgatói és oktatói csereprogramokat, illetve fokozza a már meglévő tudományos együttműködést, pl. közös publikációk, doktori képzésben történő együttes munka révén. Külön hangsúlyt fektetett arra, hogy az UIB akkreditált doktori iskolája nagyban támaszkodik a külföldi vendégprofesszorok, külsős témavezetők munkájára, ezért örömmel tekintenek a METU-val történő oktatói együttműködési lehetőségekre is, a hallgatói csere lehetősége mellett.

Mindkét fél egyetértett abban, hogy a tudományos eredmények innovatív, üzleti környezetben való alkalmazása kiemelt célja az egyetemi képzéseknek, ennélfogva az egyes kutatási programok üzleti partnerek, befektetők általi társfinanszírozása jó gyakorlat, amely viszont megköveteli az adott felsőoktatási intézmény mindenkor magas képzési színvonalát és az aktuális piaci igényekre reagáló tudás átadásának képességét.

Kapcsolódó írásaink