Művész páholy

Szegeden is regionális munkacsoportot alakított a Magyar Művészeti Akadémia

A közeljövőben Kolozsváron is alakulhat regionális központ

Győr, Miskolc, Kecskemét és Veszprém után Szegeden is regionális központot hozott létre a Magyar Művészeti Akadémia (MMA). 2023. február 28-án a köztestület képviselőválasztó ülése után megalakult a szegedi regionális munkacsoport, melynek vezetőjévé a Szegeden élő és dolgozó Vesmás Péter Ybl Miklós-díjas építészt, az MMA rendes tagját választották meg titkos szavazás útján.

Szegeden is regionális munkacsoportot alakított a Magyar Művészeti Akadémia
Szegeden is megalakult a Magyar Művészeti Akadémia regionális munkacsoportja
Fotó: MH

Az MTA Szegedi Területi Bizottságának székházában rendezett alakuló ülésen a Szeged központú régióból huszonhat akadémikus és tizennyolc nem akadémikus köztestületi tag fejezte ki részvételi szándékát a munkacsoportban.

A megalakuláskor Gyüdi Sándor Liszt Ferenc-díjas karmestert, a Szegedi Szimfonikus Zenekar igazgatóját, a Szegedi Nemzeti Színház zeneigazgatóját választották meg a helyben megjelent nem akadémikus köztestületi tagság munkacsoporti képviselőjének, az ezt követő regionális elnök-választáson a Szegeden élő és alkotó Vesmás Péter Ybl Miklós-díjas építész, az MMA rendes tagja kapott bizalmat titkos szavazás útján [életútjáról itt olvasható összefoglaló].

A hét regionális munkacsoporttal kiegészülve eredményesebben tudnak dolgozni a Kárpát-medencében
A hét regionális munkacsoporttal kiegészülve eredményesebben tudnak dolgozni a Kárpát-medencében
Fotó: MH


Az ülést követő sajtótájékoztatón Gózon Ákos, az MMA Kommunikációs Főosztályának vezetője Temesi Ferenc Kossuth-díjas író, akadémikus Por című regényének gondolatát – miszerint „minket a szeretet hozott ide" – idézve köszöntötte az egybegyűlteket. A sajtótájékoztatóra meghívott felszólaló vendégek és házigazdák mellett külön köszöntötte Vesmás Pétert, a regionális munkacsoport újonnan megválasztott vezetőjét és Gyüdi Sándort, aki a köztestületi tagok választott képviselője lesz az MMA helyi regionális munkacsoportjában, illetve a Csongrád-Csanád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ munkatársait.

Kiss János, az MMA alelnöke emlékeztetett arra, hogy a köztestület közgyűlése tavaly októberben döntött hét regionális munkacsoport létrehozásáról annak érdekében, hogy országhatártól függetlenül a magyarlakta területek művészeti-kulturális életében tovább erősítse aktív jelenlétét, segítse a helyi kapcsolatépítést, és a regionális munkabizottságok közül a szegedi az ötödik.

Az alakuló ülés előzményeként ugyancsak fontos mérföldkőnek nevezte tavaly december 14-ét, amikor a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és az MMA stratégiai megállapodást kötött. Ennek keretében a nemzet érdekében együttműködő két alkotmányos köztestület a többi közt arról is megegyezett, hogy az MMA regionális munkacsoportjai az MTA öt területi bizottságának épületében kapnak helyet, és ezekből szervezik a helyi munkát – mondta el az alelnök.

Dr. Polner Eörs, Csongrád-Csanád vármegye közgyűlésének alelnöke megtiszteltetésnek nevezte, hogy a regionális munkacsoport megalakulása alkalmából képviselheti a vármegye polgárait. Abból a hitből táplálkozik, hogy az ember értékes, a hitnek értéke van. Mint elmondta: ha az ember művészetekről beszél, különösen fontos szem előtt tartani a szeretet mellett azt is, hogy egy művész mindig felfelé tekint és a transzcendenciában, az isteni gondviselésben keresi az erőt, illetve a jövőt. Valamilyen módon a művészemberek elszakadnak a földi dolgoktól és utat mutatnak nemzettársaiknak. Kisebbik lánya festőművész hallgató az egyetemen, ahol az MMA egyik tagja a professzora, így személyesen is megtapasztalják az alkotómunka táplálta hitet és erőt.

Dr. Krisztin Tibor professzor, az MTA Szegedi Területi Bizottságának elnöke felidézte, hogy az MTA az 1960-as években hozta létre területi szervezeteit, 1961-ben a vidéki egyetemi városok közül először Szegeden, segítve ezzel az akadémia küldetésének megvalósítását. A szegedi bizottságnak hosszú ideje működik művészeti szakbizottsága, melynek a Szegeden dolgozó MMA-tagok szinte mindegyike aktív résztvevője, emellett a testület székháza folyamatosan otthont ad képzőművészeti kiállításoknak is.

Dr. Richly Gábor, az MMA főtitkára kiemelte, a köztestület legfőbb feladata a kortárs magyar művészeti élet támogatása. Munkájában az MMA nem csupán csaknem háromszáz akadémikusának életművére, tapasztalatára támaszkodik, de emellett fő célkitűzése bevonni ebbe mintegy ezer köztestületi tagját, több száz ösztöndíjasát és együttműködő szakmai partnereit is.

Szegeden is  kulturális fesztiválokat, intézményeket, civil szervezeteket támogat az MMA
Szegeden is kulturális fesztiválokat, intézményeket, civil szervezeteket támogat az MMA
Fotó: MH

A köztestület megalakulásától kezdve törekedett az országos jelenlétre, igyekezett támogatni a helyi kezdeményezéseket. A fővárosból ugyanakkor nem lehet úgy segíteni a művészeti kezdeményezéseket a Kárpát-medencében, mint a hét regionális központ révén – hangsúlyozta a főtitkár. Reményeit fejezte ki, hogy az MMA nagyobb távlatokban gondolkodva, az MTA példáját követve Kolozsváron is munkabizottságot alapíthat a közeljövőben.
A regionális munkacsoportok helyi partnerekkel közösen gondolkodva, közösen tervezve, társfinanszírozással kívánnak újabb értékeket létrehozni, támogatni kulturális, művészeti fesztiválokat, intézményeket, civilszervezeteket – mondta el a köztestület főtitkára.

Kapcsolódó írásaink