Montázs

Melyik a Föld legtávolabbi pontja a bolygó középpontjától? + VIDEÓ

Bolygónk nem egy tökéletes gömb

Az űrből bolygónk egy kék gömbként látható, amely felszínének több mint 70 százalékát a napfényt visszaverő víz borítja. A fennmaradó 30 százalékot a kontinensek foglalják el, amelyek egyenetlen felszínét völgyek, síkságok és hegyvonulatok tarkítják. Ez persze bizonyos leegyszerűsítés – írja a focus.pl.

Melyik a Föld legtávolabbi pontja a bolygó középpontjától? + VIDEÓ
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

Bár az iskolában használt földgömbök teljesen elegendők a Föld felszínén való tájékozódás tanításához, bolygónk tényleges alakjához vajmi kevés közük van. Az, hogy a Föld a tengelye körül forog, hozzájárul – a centrifugális erőnek köszönhetően – ahhoz, hogy bolygónk nem annyira gömb, mint inkább forgó ellipszoid, azaz gömb, de a pólusoknál lapított, az egyenlítői területeken pedig domborúbb.

Ez jól látható bolygónk sugarának méréseiből. Míg a pólusoknál a sugár 6356 km, addig az egyenlítőnél átlagosan 6378 km. Ez egyrészt csak 22 kilométer különbség, másrészt – figyelembe véve, hogy milyen magasak a Föld legmagasabb hegycsúcsai – feltűnő érték.

A helyzet azonban ennél is bonyolultabb. Még ha feltételezzük is, hogy a Föld egy forgó ellipszoid, nem szabad elfelejteni, hogy ez is csak közelítése a tényleges alakjának. A Föld egyszerűen a Nap keletkezési folyamatából visszamaradt anyag szabálytalan alakú konglomerátuma. Ezért nem meglepő, hogy felszínének egyes részein helyi mélyedéseket és dudorokat találunk.

Ez a helyzet valójában rendkívül megnehezíti bolygónk alakjának meghatározását és annak pontos mérését, hogy például a Föld melyik pontja van a legtávolabb a középponttól.

Ha a Föld kerek lenne, a helyzet sokkal egyszerűbb lenne. Elég lenne meghatározni a tengerszint feletti legmagasabb csúcsot (a tengerszint egy tökéletes gömb lenne), és automatikusan tudnánk, melyik pont van a legtávolabb a Föld középpontjától.

Ha a forgó ellipszoidot vesszük alapul, akkor számításainkban figyelembe kellene vennünk a pólushoz közeli tengerszint és az egyenlítőhöz közeli tengerszint közötti távolságkülönbséget. Ez utóbbi ugyanis valamivel távolabb van a Föld középpontjától, mint az előbbi.

Ha azonban a Föld szabálytalan alakú, a helyzet sokkal nehezebb. Kiderült azonban, hogy a tudósoknak már sikerült meghatározniuk, hogy bolygónk felszínének melyik pontja van a legtávolabb a középponttól. Kiderült, hogy ez egy olyan pont, amelyről a legtöbben valószínűleg még sosem hallottak.

Ösztönösen a Föld legmagasabb csúcsai felé indulnánk, mint például a Mount Everest vagy a K2, amelyek 8849, illetve 8611 méterrel emelkednek a tengerszint fölé. De akár a hawaii Mauna Kea csúcsa felé is tekinthetnénk, amely a Föld néhány legfontosabb csillagászati obszervatóriumának ad otthont. Ugyanis míg a csúcs „csak 4205 méterrel” nyúlik ki a vízből, addig a talapzatától 10 210 méter magasan van.

Objektum doboz

Ebből egy sem az. Ugyanis kiderül, hogy ahhoz, hogy a Föld felszínének bolygónk középpontjától legtávolabbi pontját elérjük, az ecuadori Chimborazo andoki csúcsára kell mennünk, amely a Föld felszínének legmagasabb csúcsait felsoroló listán 6263 méteres magasságával csak a 37. helyen áll. A valóságban azonban a Föld középpontjától számítva ez a pont több mint kétezer méterrel magasabb, mint a Mount Everest csúcsa.

Kapcsolódó írásaink