Montázs

Valósággá vált az X-akták

Pontosan az történik ma, ami a földönkívüli esetekkel foglalkozó kultikus sorozatban

Talán maguk az X-akták készítői sem gondolták, hogy a misztikus sorozat ma aktuálisabb lesz, mint valaha. Pontosan 30 éve indultak el Mulder ügynök és Scully ügynök kalandjai, ami 11 évadot, két mozifilmet, és töméntelen mennyiségű könyvet, képregényt éltek meg. A sorozat szlogenje szerint „az igazság odaát van”, de ma már abban is elbizonytalanodtunk, hogy létezik-e egyáltalán? – írja a promotions.hu.

Valósággá vált az X-akták
Mulder ügynök és Scully ügynök
Fotó: NorthFoto

Pontosan 30 évvel ezelőtt debütált az amerikai televíziónézők előtt, Magyarországon egy évvel később indult el az X-Akták-őrület. A sorozat még ma is képes lázban tartani a rajongókat, mivel a paranormális jelenségek után nyomozó FBI-ügynökök valójában saját belsőnk elé tartottak érdekes görbe tükröt.

Nézőként a földhözragadt, mindig a tudományos álláspontot képviselő Skully-val (Gillian Anderson) lépünk be ebbe a különös, rejtélyes új világba, és ismerkedünk meg a különc Mulder ügynökkel (David Duchovny), aki szentül meg van róla győződve, hogy a húgát földönkívüliek rabolták el, ám ezt valakik el akarják titkolni. De mégis kik?

A hétről hétre jelentkező különös esetek feltárását az kötötte össze leginkább, hogy a két színész között az első pillanattól izzott a levegő, mindenki azt várta, mikor jönnek végre össze, és az hogyan fog megtörténni? Végül valóban egymásba szerettek, és bár Skully sokat hasonult Mulderhez, kettejük életszemlélete annyira eltérő volt, hogy a kölcsönös vonzalom ellenére sosem lehettünk biztosak benne, hogyan alakul a kapcsolatuk.

A sorozat 2001 után látszólag befejeződött, de 2008-ban érkezett a második mozifilm, 2016 és 2018 között pedig újabb két évaddal zárult a sorozat, ami összesen 218 részt élt meg.

Lássuk be, Mulder papíron egy összeesküvéselmélet hívő, gyerekként extrán traumatizált figura, de Duchovny ügyes játékának köszönhetően mégis szimpatikus. Ma pedig – szinte észrevétlenül – de azon kaptuk magunkat, hogy mi is Mulder ügynökök lettünk. Nem azért, mert feltétlenül hiszünk a földönkívüliekben, a gonosz tudósok által ránk szabadított vírusokban, a mindenkit átverő multinacionális óriásvállalatokban vagy a kormányzati összeesküvésekben, hanem azért, mert a világ épp olyan zűrzavaros és bonyolult hely lett, mint a sorozatban.

Annyi információ ér minket naponta, és olyan kiszolgáltatottnak érezzük magunkat a médiának, a politikának és a gazdasági szereplőknek, hogy az ember valóban könnyen elbizonytalanodik: az igazság odaát van? A sorozat remekül ráérzett erre az állapotra, így képes néha meglehetősen bugyuta ügyei ellenére még ma is a képernyő elé ültetni.

Kapcsolódó írásaink