Montázs

A férfi évtizedeken át furcsa sziklát használt ajtótámaszként

Kiderült, hogy egy vagyont ér

Az egyik legnagyobb meteorit, amelyet valaha Michiganben észleltek, csak több mint 80 évvel a felfedezése után került a szakértők elé – írja a ScienceAlert.

A férfi évtizedeken át furcsa sziklát használt ajtótámaszként
Fotó: YouToube

Az űrszikla egy helyi farmon 10 kilogrammos (22 font) ajtótámaszként élt szerény életet, és több évtizedig hevert a földön, mielőtt a tudományos közösség megismerhette.

„Rögtön láttam, hogy ez valami különleges” – magyarázta Mona Sirbescu, a Central Michigan University (CMU) geológusa 2018-ban, miután megvizsgálta a tárgyat.

„Ez a legértékesebb példány, amit valaha életemben a kezemben tartottam, mind pénzügyileg, mind tudományosan”.

David Mazurek, a michigani Grand Rapidsból származó férfi kérte Sirbescut, hogy megvizsgáljon egy 30 éve nála lévő követ – hátha meteoritról van szó.

Sirbescu pályafutása során az ilyen kérések rendszeresek voltak, ám általában nem hoztak izgalmas eredményeket. „18 éven át az ilyen vizsgálatok eredménye kategorikusan „nem” volt ... „ez nem meteorit” - magyarázta akkor egy nyilatkozatában.

Ez alkalommal azonban másként alakult. Nem csak, hogy valóban űrszikla volt, de méghozzá látványos.

Az Edmore meteoritnak becézett tárgy, egy nagy vas-nikkel meteorit, amely jelentős mennyiségű nikkelt tartalmaz, mintegy 12 százalékot.

Hogy a meteorit hogyan került Mazurek birtokába, az már önmagában is egy külön történet.

Sirbescu szerint, amikor Mazurek 1988-ban megvásárolt egy farmot a michigani Edmore-ban, az előző tulajdonos körbevezette a birtokon, és meglátott egy nagy, furcsa kinézetű követ, amelyet egy fészerajtó kitámasztására használtak.

Amikor Mazurek megkérdezte a távozó tulajdonost a szikláról, azt mondta neki, hogy az ajtótámasz valójában egy meteorit.

A férfi elmondta még, hogy az 1930-as években ő és az apja látták, amint a meteorit éjszaka a birtokukra eset le, „és fene nagy zajt csapott, amikor becsapódott”.

Másnap reggel a pár megtalálta a krátert, és kiásták a meteoritot. Még mindig meleg volt – mondták.

A legőrültebb rész? A férfi azt mondta Mazureknek, hogy mivel a meteorit az ingatlan része volt, mostantól az övé lesz.

Így Mazurek 30 évig megtartotta az űrsziklát, és továbbra is ajtótámaszként használta - kivéve azokat az alkalmakat, amikor a gyerekei elvitték a követ az iskolába, hogy megmutassák és elmeséljék a történetét.

Végül megtudta, hogy az emberek pénzt keresnek a meteoritok kisebb darabjainak megtalálásával és eladásával, ezért úgy gondolta, fel kéne becsültetnie az óriási sziklát.

El tudjuk képzelni, hogy Mazurek örülhetett, amikor végre megtette, mivel a meteoritok – ritkaságuk és tudományos értékük miatt – gyakran nagy árat érnek.

„Ilyenkor többnyire az történik velük, hogy a meteoritokat eladják egy múzeumnak és kiállítják, vagy eladják gyűjtőknek, felvásárlóknak” – mondta Sirbescu.

Végül Mazurek eladta a meteoritot a Michigani Állami Egyetem Abrams Planetáriumának, és a bevétel 10 százalékát a CMU föld- és légköri tudományok tanszékének ajánlotta fel, ahol Sirbescu azonosította a kőzet valódi kilétét.

És az ára? 75 000 dollár. Nem is olyan rossz egy régi ajtótámaszért.


Kapcsolódó írásaink