Montázs

Az Enigma a világ legnagyobb természetes gyémántja

Úgy gondolják, hogy az űrből származik

Az Enigma egy fekete gyémánt, és a Guinness Világrekordok szerint a világ legnagyobb csiszolt gyémántja, amelynek súlya 555,55 karát, azaz 111 gramm, igen lenyűgöző darab – írja az IFL Science.

Az Enigma a világ legnagyobb természetes gyémántja
Enigma
Fotó: Wikipédia

Míg a legtöbb gyémánt – például a világ legnagyobb nyersgyémántja, a Cullinan – mélyen a földfelszín alatt, magmás kimberlit kőzetben található, addig az Enigma eredetével kapcsolatban számos egymással versengő elmélet létezik, egyesek szerint egy meteorit által került a Föld felszínére. Ennek oka, hogy a karbonádó gyémánt az osbornit nevű ásványt tartalmazza, amely csak meteoritokban fordul elő, ami arra utal, hogy a gyémánt a világűrből származik.

A fekete gyémántok a feltételezések szerint körülbelül 2,6–3,8 milliárd évesek, és eddig csak Brazíliában és a Közép-afrikai Köztársaságban találtak ilyeneket. Ennek oka feltehetően az, hogy a földtörténet ezen időszakában Afrika nyugati partvidéke és a mai Brazília a Pangeához vagy Gondwanalandhoz hasonlóan egy szuperkontinenssé olvadhatott össze.

Ezek a kövek a Nemzetközi Drágakő Társaság szerint polikristályos vagy aggregált gyémántanyagok, amorf szenet és grafitot tartalmaznak. Kizárólag alluviális üledékes kőzetlelőhelyeken fordulnak elő. Ez teszi őket lényegesen tartósabbá, mint a hagyományos kristályos gyémántokat.

A kutatók szerint a karbonádok szupernóva-robbanásokban keletkeznek, és szokatlan tulajdonságaik még azelőtt kialakulnak, mielőtt elérnék a Földet, míg mások szerint a Föld felszínén landoló anyag becsapódása okozta e rendkívüli kövek kialakulását.

Az Enigma gyémántot 2022 februárjában 4,3 millió (1,32 milliárd forint) dollárért vásárolták meg a Sotheby's árverésén.

Bár a Sotheby's nem hozta nyilvánosságra a vevőt, Richard Heart vállalkozó a közösségi médiában bejelentette, hogy a gyémántot kriptovaluta felhasználásával vásárolta meg, és kriptovaluta-üzlete után Hex.com gyémántnak nevezte el.

Kapcsolódó írásaink