Montázs

A rendőrség több tucat agyagtéglát foglal le a Legio X Equestris lenyomataival

A légió központi szerepet játszott a nagy zsidó felkelésben

A Legio X Fretensis, vagyis a tizedik tengerszorosi légió a császári római hadsereg Kr. e. 41/40 körül alakult légiója volt. A légió központi szerepet játszott a nagy zsidó felkelésben (Kr. u. 66–73), a zsidók három nagy lázadása közül az elsőben, amelyet a Római Birodalom ellen vívtak – írja a Heritage Daily.

Kr. u. 70 körül Júdeában a római uralom nagy részét visszaállították, néhány erődítmény és Jeruzsálem jelentős városának kivételével. A Legio X Fretensis, amelyhez csatlakozott az V Macedonica, XII Fulminata és XV Apollinaris légió, ostrom alá vette a várost, és több csata után Jeruzsálem és a Második Templom elpusztult.

A korabeli történetíró, Titus Flavius Josephus szerint Jeruzsálemet a földdel tették egyenlővé azok, akik alapjaiban rombolták le, hogy semmi sem maradt, ami valaha is meggyőzhette volna a látogatókat arról, hogy valaha lakott hely volt.

A kelet-jeruzsálemi Beit Hanina negyedben a rendőrség akciója során egy autó csomagtartójában több kartondobozt találtak, amelyekben a járdatéglák voltak. A téglák valószínűleg egy középület, például egy fürdőház részei lehettek, amelyeket azóta a modern korban kifosztottak, hogy az illegális régiségkereskedelemben eladják őket.

A téglák nagyjából 2000 évvel ezelőttről származnak, és a Legio X Fretensis bélyegzőjét viselik, amikor a légió Jeruzsálem lerombolása után katonai tábort épített.

Amir Ganor, az Izraeli Régiségügyi Hatóság lopásmegelőzési osztályának igazgatója elmondta: „A felkelés után a légió katonái Jeruzsálem nagy részén telepedtek le, ahol téglagyártó műhelyeket építettek. A légió pecsétjét – LXF – nyomták a téglákra. A téglák elterjedésének nagy részét Jeruzsálem környékén és a romjain épült római kolóniában – Aelia Capitolina – azonosították."

Eli Escusido, az Izraeli Régiségügyi Hatóság igazgatója szerint ha a régészek magán a helyszínen találták volna meg a téglákat, információt nyerhettek volna a régészeti kutatáshoz, valamint egy újabb régészeti lelőhellyel bővíthették volna országunk történelmi térképét. Most csak az marad, hogy nyomozati műveletekkel próbálják kideríteni, honnan bontották le a téglákat".

Kapcsolódó írásaink