Montázs
Mennyi ideig sétáltassa a kutyáját a fajtájuk alapján
Hogyan segíthet a kutyájának, ha túl sokat sétált?
A kutyákat naponta legalább egyszer ki kell vinni sétálni, hogy megőrizzék testük és elméjük egészségét. A kutyasétáltatás neked is jót tesz, mert formában tartja és segít megerősíteni a kölykökkel való kötődését.
De vajon tudja, milyen hosszú legyen a séta?
Ha napi sétákra viszi kutyáját, csökkenti a stresszt, erősíti csontjaikat és izmaikat, és segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is. De miközben arra törekszünk, hogy kutyánk egészséges legyen, szeretnénk kerülni, hogy túl hosszú sétákra vigyük, és ezért túlságosan kifárasszuk kedvencünket.
Dr. Kelly Diehl, kisállat-belgyógyász szakorvos és a Morris Animal Foundation tudományos és kommunikációs vezető igazgatója a Newsweek-nek elmondta , hogy a kutya sétáltatásának hossza függ a kutya korától, fajtájától, valamint a környezeti feltételektől.
Kis fajták.
Dr. Grant Little állatorvos elmondta , hogy amit egy labrador retriever könnyű kocogásnak tekint, az egy kisebb méretű, például egy chihuahua kutya számára futásnak bizonyulhat. „Egy kis kutya hamarabb elfáradhat egy hosszú sétán, mivel lépést kell tartania a gazdájával, és gyorsabban kell mennie” – mondta.
Little azt javasolta, hogy körülbelül 20 perc séta elég egy kis termetű – 15 kiló alatti – kutyáknak. A kutyatulajdonosoknak mindig fel kell venniük a kapcsolatot a helyi állatorvossal, ha azt látják, hogy a séták problémát okoznak – tette hozzá.
Nagy fajták.
A nagyobb fajták számára Little 30-60 perces sétát javasolt hozzátéve, hogy a sportosabb fajták, mint például a labrador retrieverek és az ausztrál juhászkutyák, el tudnak menni hosszú, akár egyórás sétákra is, és alig vagy egyáltalán nem éreznek fáradságot.
Egyéb tényezők, amelyeket figyelembe kell venni.
Egy másik fontos tényező, amelyet figyelembe kell venni, az állat életkora. Little szerint egy fiatal, egészséges, legfeljebb 4 éves kutya sokkal energikusabb lesz, és képes hosszú sétákra menni anélkül, hogy megterhelné a szervezetét.
„Egy fiatal kisállat, aki sétálni megy, hajlamos lehet a testmozgás által kiváltott betegségekre, mint például az alacsony vércukorszintre és a kiszáradásra. Az idősebb kutyáknál is előfordulhatnak hasonló problémák, különösen, ha a mögöttes problémák is jelen vannak” – mondta.
Figyelembe kell vennie azokat a korábbi egészségügyi problémákat is, amelyektől kutyája szenvedhet – figyelmeztetett Little. Az ízületi gyulladás, a csípőízületi diszplázia, a szalagszakadás csak néhány, amelyek jelentős fájdalmat okozhatnak, és komoly problémákhoz vezethetnek – mondta.
„Amikor ez megtörténik, le kell rövidíteni a sétákat, és módosítani kell a gyakoriságot, például napi egyszeri 1 óra helyett napi kétszer 15 perc sétát” – mondta.
Hogyan segíthet a kutyájának, ha túl sokat sétált?
Diehl szerint soha nem szabad olyan helyzetet teremteni, hogy túl sokáig sétáltatja a kutyáját.
„Állatorvosként láttam már olyan kutyákat a klinikán, akik edzés közben összeestek, és ez életveszélyes állapotba kerültek. Az élelem, a víz és a menedék biztosítása segíthet a fáradt kutyán.”