Montázs
Tetőkert a nagyvárosban
Egy startupcég a párizsi háztetőket célozta meg: a kertesítésükkel javítani lehet a városi klímán
![Fotó: MIT/Roofscapes Studio Tetőkert a nagyvárosban](https://static.magyarhirlap.hu/images/202304/md/tetokert-3.jpg)
A mai európai nagyvárosok sok száz vagy ezer éve még zöldövezeti környezetben jöttek létre, azonban ma minimum fél órát kell autóznia annak a városlakónak, aki zöldbe vágyik. A három fiatal ácsolt faszerkezetek segítségével kívánja közelebb hozni a párizsiakhoz a zöldet.
![Fotó: MIT / Roofscapes Studio tetőkert tervek](https://static.magyarhirlap.hu/images/202304/hd/tetokert.jpg)
E tetőkertek nemcsak a klíma okozta helyzetet és a város vízmegtartó képességét javítják, csökkentik a légszennyezést, hanem élelemtermesztési lehetőséget is nyújtanak, és növelik a városi biodiverzitást, és lehetőséget adnak a városlakóknak arra, hogy kissé kiszakadjanak a szürkeségből.
A fiatal szakemberek elmondták, azzal, hogy belevágtak a vállalkozásba, olyan területen szeretnék a tudásukat kamatoztatni, amelyet eddig elhanyagoltak a városi átalakítások tervezői. A ferde tetők a hagyományos építészetben elhanyagolt lehetőséget biztosítanak az új ötleteknek.
A három fiatalember, akik Franciaországban nőttek fel, először egy svájci egyetemen találkoztak, majd mesterképzésük során kerültek a MIT-re, ekkorra megérett bennük az elhatározás, hogy valami innovatívat szeretnének létrehozni. Mivel az európai nagyvárosok régi házainak zöme ferde tetős, ezért ezekre olyan platformokat terveznek, amelyek „kiegyenesítik” a lejtést, és bejárható kertekké varázsolják a tetőket.
Egy 2021-es szöuli kiállításon egy modellel szerepeltek, amelyben különféle lejtésű tetőket hoztak össze egy tetőkertrendszerbe (ez a nyitóképen látható terv). Az egyik fiatalember már befejezte tanulmányait, és hazatért Párizsba, két társa a következő hetekben követi őt. Azért Párizsra esett a választásuk, mert egyrészt itteni lakosként szeretnének tenni városukért, másrészt itt egyforma magasak a házak, így szemmel látható az, milyen hatalmas lehetőségeket rejt ez az elképzelés.
Nemrégiben elnyertek egy pályázatot is a városvezetéstől, amelyben a klímaváltozás hatásaink csökkentését tűzték ki célul. A támogatásból a régi városháza tetőzetén építik fel a megálmodott tetőkertet, majd ezen végeznek teszteket a helyben kifejtett hatásokról, mint a páratartalom, a hőmérséklet vagy épp a biodiverzitás.
Bár rengetegen szeretnének már most csatlakozni a fiatalok projektjéhez, hosszú listájuk van már a tesztekben részt venni kívánó épületekről, ők elsőként néhány tesztépítményen keresztül szeretnék felmérni a hatásokat, mielőtt nagyobb léptékre váltanának.