Kultúra

Világzene magyar színpadon

Budapest ad otthont a 21. WOMEX-nek

Három hét múlva kezdődik a WOMEX, amely október 21. és 25. között nyújt felejthetetlen élményt a világzene szerelmeseinek. A World Music Expót a rendezvény fennállása óta először rendezik meg Közép-Kelet-Európában. Az idei, hazai esemény különlegessége, hogy egy nulladik nappal egészül ki az expo, amely a magyar előadóknak biztosít lehetőséget, hogy megmutatkozzanak a külföldi vendégek előtt.  

Az esemény sajtótájékoztatóján részt vevő Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár leszögezte: „Magyarország jó házigazda lesz, a szervezők munkáját látva, bátran mondhatom. Az Expo jó helyre érkezik, ezt az elmúlt százötven év magyar vonatkozású világzenei törekvéseivel is igazolhatjuk” (magát a kifejezést is Kodály használta először Goethére támaszkodva).

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a rendezvény fő támogatója, a kormányzat összesen mintegy háromszázötvenmillió forinttal segítette a szervezőket (ebből kilencvenmillió forint visszatérítendő). Tették ezt többek között a kulturális turizmus minél szélesebb körű kiterjesztéséért, amihez Budapest hozzájárul kisugárzásával, és a karizmatikus közép-európaiság is vonzó a külföldiek számára.

Bartók Bélára – akinek hetven évvel ezelőtt bekövetkezett haláláról éppen a hétvégén emlékeztünk meg –, Kodályra vagy éppen Liszt Ferencre gondolva van mit mondania a magyar művészvilágnak a világzene egyetemességében. Megemlítette a tánchánzmozgalom negyven évvel ezelőtti indulását is, amelynek áldásos következményeként a népzene még inkább a hétköznapok részévé vált. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a zene összeköt minket Közép-Európában, hiszen népzenénk nem önmagában áll. Jól döntöttek tehát a nemzetközi program szervezői, amikor Budapestnek ítélték a rendezés jogát, felfedezve ezt a gazdag színárnyalatot a Kárpát-medencében – szögezte le Hoppál Péter.

Káel Csaba a Müpa igazgatója szerint egyik legautentikusabb környezetébe érkezik az idén a WOMEX, hiszen Budapestet és a régiót valóban körbeveszi a világ- és népzene. Különös, szimbolikus környezetet jelent a Duna, amelynek két partján helyet kapnak a produkciók (kivéve persze az A38 hajót).

Káel Csaba kiemelte azt is – amelyet a muzsikát élőben élvezni kívánóknak nem árt szem előtt tartania –, hogy az eseményre mindössze ötszáz jegyet tudnak értékesíteni a magyar érdeklődők számára, a többi jegyet ugyanis a világ más tájáról érkezők számára kötelesek fenntartani.

Weyer Balázs – a főszervező Hangvető képviseletében – arra hívta fel a figyelmet: a rendezvény célja, hogy a világ minél több országának és nemzetének zenéjét bemutassa. A hazai rendezés persze kedvez a magyar előadóknak, akik közel húszan lépnek fel, ami a korábbi évek tapasztalataihoz képest rendkívül figyelemre méltó arány, hiszen egy átlagos WOMEX-en „0 és 1 közötti skálán szokott mozogni” a magyar fellépők száma. A hazai palettáról válogatók találkozhatnak többek között a Cimbalumduóval, Herczku Ágival és zenekarával, de fellép a Romengo, Lakatos Mónika és Palya Bea is (három utóbbi két dal erejéig tartott rövid bemutató produkciót a Müpában, lehengerlő sikert aratva a hallgatóság körében).

A nemzetközi felhozatalról Lelkes András, a WOMEX előválogató egyik zsűritagja elárulta: rendkívül széles skálát ölel fel a végső program, a szólistáktól kezdve a nyugat-afrikai bulizenekarokon át a rapperekig. A rendezvényen mintegy hatvan ország muzsikusai lépnek fel, kilencven országból érkezett kíváncsi fülek előtt.

A koncerteknek egyébként a Müpa ad majd otthont (két szabadtéri színpaddal is kiegészülve), míg a szakmai eszmecserét szolgáló expo a Bálnában és az A38 hajón kap helyet. A Duna színpadon a Duna-menti nemzetek képviselői húzzák majd (akik közé nehéz volt a folyóhoz nem kapcsolódó, ám a kelet-európai térséghez tartozó letteket is beprotezsálni, ám szerencsére kiderült, hogy van egy Dunáról szóló népdaluk, így megoldódott a kérdés – mesélte el Weyer Csaba). A magyar krémet felvonultató nulladik napot a Fonóban rendezik.

 

Objektum doboz