Kultúra
Színházterem lesz a moziból Szekszárdon
Jövőre ismét több pénz jut a hazai kisebbségeknek

Jövő évben mintegy 880 millió forint lesz a nemzetiségi intézmények felújítására, fejlesztésére fordítható támogatási keret, ez az idén 440 millió forint volt – jelentette be tegnap Soltész Miklós Budapesten, egy sajtótájékoztatón. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára kifejtette, a nemzetiségi civilszervezetek támogatása a jövő évben eléri a 330 millió forintot, és ez az idei összeg háromszorosa.
Ugyanez igaz a nemzetiségi kulturális kezdeményezések támogatására, amelyre jövőre 330 millió forint pályázati lehetőség lesz. Aláhúzta, az anyaországi táborozási lehetőségekre a jövő évben 270 millió forintos támogatást biztosítanak.
Mindez együtt annyit tesz, hogy a kabinet két év alatt duplájára növelte a nemzetiségi iskolák, önkormányzatok, médiumok és intézmények támogatását – húzta alá az államtitkár. A sajtótájékoztatón kiderült, a keret az intézményeket fenntartó nemzetiségi önkormányzatoknak az európai uniós támogatásokhoz való hozzáférést is hivatott biztosítani úgy, hogy e forrásból teremthetik meg az önrészt a pályázni szándékozók. Soltész Miklós hozzátette, a nemzetiségi szószólók és a nemzetiségi vezetők az anyaországi kapcsolataikon keresztül a magyar diplomáciai törekvéseket is segítik. Fuzik János, a parlament magyarországi nemzetiségek bizottságának elnöke közölte, a sajtótájékoztatót megelőzően informális találkozó keretében megbeszélést folytattak Soltész Miklóssal. Elmondta, az idén a nemzetiségeket érintő korábbi négymilliárd forintos pályázati keret hatmilliárdra nőtt, jövőre pedig ez a keret több mint nyolcmilliárd forintra bővül.
Fontos és jelentős lépés az emelés, de őszintén be kell vallani, volt mit pótolni, hiszen hosszú évekig csak a stagnálásnak lehettünk szemtanúi – hangoztatta lapunknak Heinek Ottó. A Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke elmondta, a napokban várható a Szekszárdi Német Színház felújítására kiírt közbeszerzés megjelenése. Ez a projekt önmagában kétszázmillió forint, s értelemszerűen más nemzetiségi önkormányzatok is joggal szeretnék a beruházási keret terhére a saját közművelődési intézményeiket felújítani. Érdemes megismételni, e forrás idén 440, jövőre 880 millió forint lesz.
Heinek Ottó utalt rá, számukra nagyon fontos lenne a városlődi diáktábor rendbetétele, ahol évtizedek óta nem történt semmi érdemleges, de a fővárosi német gimnázium kollégiuma is reparálásra szorul. Ezek önmagukban százmilliós tételek – azaz tisztán látszik, hogy hosszú esztendők kihagyása után jó és üdvös az emelés, de még messze nem elegendő, azt 2017-ben növelni kell – mondta. Hozzátette, a szlovák önkormányzatnak például a sátoraljaújhelyi óvodája szorulna sürgős felújításra.
Számunkra a legsürgősebb ügy az online távoktatás beindítása – mondta lapunknak Kukumzisz Georgiosz. A Magyarországi Görögök Országos Önkormányzatának elnöke kifejtette, azt is szeretnék elérni, hogy a magyar tankönyvekben a jelenleginél hangsúlyosabban szerepeljenek azok az események, amelyek a két nép kapcsolatairól szólnak. Külön utalt azokra a görögökre, akik nagyon sokat tettek értünk. Fontosnak nevezte a kulturális és történelmi kutatások beindítását, valamint a nemzetiségi színház átadását. Utóbbi a Pest-Buda moziban nyitja meg kapuit jövő márciusban. A József Attila-lakótelepen álló intézettel kapcsolatban Kukumzisz Georgiosz hangsúlyozta, egy olyan kulturális műhelyt és találkozási pontot képzeltek el, ahol évről évre az összes magyarországi kisebbség felléphet és bemutatkozhat.