Kultúra

Rajecfürdő, a Thurzók egykori gyógyhelye

Az Osztrák–Magyar Monarchiában élte fénykorát a felvidéki üdülőközpont

Már a tizenhetedik században állt annak a fürdőépületnek az elődje, amelynek alapjain létrejött Rajec­fürdő, az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legkedveltebb fürdője, amely akkor lett igazán felkapott, amikor Ferenc József öccse meglátogatta. A fürdőhely és a település fénye a Monarchia bukásával elenyészett.

Rajecfürdő 20161108
A harmincas években még fejlesztették az épületeket (Fotó: Fortepan - Magyar Földrajzi Múzeum - Erdélyi Mór Cége)

A történelmi Magyarország felvidéki fürdői között az egyik legkedveltebb Rajecfürdő volt. A rajec szó szlovákul édenkertet jelent.

A helységet 1376-ban említi először Tapolcha néven Nagy Lajos királyunk oklevele. A századok folyamán a Zsolnától tizenkét kilométerre, a Vágba siető patak sziklás völgyében lévő településnek voltak birtokosai a Szapolyaiak is, majd az 1550-es évek végén megérkeztek a Thurzók, és 1610-ben már állt az első kőből rakott szállás is, jöhettek távolabbról is a gyógyulni vágyók, a mozgásszervi bajok mellett az idegrendszeri problémákkal küzdők és a női betegségektől szenvedők is.

A másfél kilométeres mélységből feltörő 38 Celsius-fokos hőforrások vize jó hatással lehetett a földesúr, Thurzó György egyre inkább kínzó ülőidegzsábájára – nála a betegséget a medencétől induló és az egész lábon végigfutó ideg összenyomódása okozta –, de a bőségesen ömlő lúgos kémhatású, hidrogén-karbonátot, kalciumot és magnéziumot tartalmazó vízből a közembereknek is jutott, és a környék lakossága természetesen élt is a lehetőséggel.

Thurzó uram épületei ugyan nemsokára áldozatul estek a történelem viharainak, de Rajecfürdő az 1700-as évek végén már ismét működött: teljes kiépülése a magyarországi fürdők többségéhez hasonlóan a 19. század második felére tehető. Ismertségének is jót tett egy uralkodói, pontosabban főhercegi látogatás, Habsburg–Lotaringiai Károly Lajos járt itt, Ferenc József öccse a nejével, a portugál Braganza-házból származó Mária Terézia infánsnővel. A fenségek látogatásának aztán híre is ment, divatossá téve a Kis-Fátra és a szomszédos hegyek által körülölelt, a tengerszinttől számítva négyszázhúsz méter magasságban lévő fürdőtelepet, amit 1899-től már vasúton is el lehetett érni Zsolnáról. Károly Lajos főherceg, a Szarajevóban meggyilkolt trónörökös, Ferenc Ferdinánd apja 1896-ban belehalt egy Palesztinában elkapott betegségbe, de nem jött már a többi Habsburg sem, akiktől a baloldali osztrák köztársaság időközben elvett szinte mindent.

Rajecfürdő gyönyörű parkjaiban is új kottákból játszottak a zenészek, a régi világ itt is ugyanúgy megszűnt, mint a Monarchia más fürdőiben.

Maga a hely azonban az Osztrák–Magyar Monarchia szétdarabolása után is népszerű maradt, fejlesztések is történtek, a medencéket és a kádfürdőt magában foglaló nagyobb épület 1932-ben épült fel.