Kultúra
Öt Lucifer kalauzolja Ádámot Az ember tragédiájában
Tizenegy premierrel készül a következő, 2018–2019-es évadára a Nemzeti Színház társulata
A szeptembertől várható új előadások ismertetése előtt a Nemzeti Színház igazgatója, Vidnyánszky Attila tegnap röviden értékelte a még futó, nagyon erős évadot, külön kiemelve az ötödik születésnapját ünneplő Madách Nemzetközi Színházi Találkozót, amely rekordhosszúságú volt. A számadatok önmagukért beszélnek, ugyanis a szezon végéig hátra lévő két hónap előadásai közül már csak kettőre lehet jegyet kapni, valamint a teátrum ma köszönti az évad százezredik nézőjét – tette hozzá.
A következő szezon bemutatóiról a direktor megjegyezte: azokat a témákat viszik tovább, amelyektől a Nemzeti Színház nemzeti lesz, repertoáron tartva az olyan nagysikerű darabokat, mint például az Egri csillagok. De a 2018–2019-es évad produkciói új témafelvetésekre és együttműködésekre is lehetőséget adnak. Ezek egyike a Szász János rendezésében megvalósuló Székely János-darab, a Caligula helytartója, amellyel a legfontosabb modern magyar drámák sorozatát indítja el a teátrum már nyáron, az előadás a Gyulai Várszínház fesztiváljának nyitó produkciója lesz ugyanis.
Az új évadban Vidnyánszky magyarázata szerint több adósságot is törlesztenek. Elsőként, rögtön az ősszel mutatják be Madách Imre Az ember tragédiája című művét a direktor rendezésében, így a Csongor és Tündével, valamint a Bánk bánnal együtt a magyar drámairodalom mindhárom klasszikusa látható lesz a színházban. Bár huszonöt éve újra és újra előveszi, a Tragédia mindig nagy kihívás számára – mondta az igazgató. Most ráadásul merőben új koncepcióval, öt Luciferrel (Berettyán Nándor, Farkas Dénes, Fehér Tibor, Nagy Márk és Szabó Sebestyén László) és arénaszerűen kialakított játszó-, valamint nézőtérrel kísérletezik majd. Emiatt az előadást inkább en suite-jelleggel (többször egymás után) fogják játszani, a megszokott, repertoárszínházi struktúrából kiemelve. A társulat fiatal, pályakezdő művészei mellett (Évát Ács Eszter, Ádámot Berettyán Sándor alakítja majd) a darabban Bozsik Yvette kaposvári osztályának hallgatói is szerepelnek.
Az évad másik fontos hiánypótlása Silviu Purcarete, a „nagy színházi varázsló” érkezése: a híres román rendező Csehov Meggyeskertjét (régi fordításban: Cseresznyéskert) viszi színre 2019 februárjában Udvaros Dorottyával, Blaskó Péterrel, Szarvas Józseffel és Trill Zsolttal a főbb szerepekben. Vidnyánszky hangsúlyozta, a Csehov-premierek egy színház történetének mindig fontos állomásai, hiszen helyzetjelentést adnak a társulat állapotáról – nem véletlenül várják nagyon a színészek a Purcaretével való közös munkát.
Ismét Budapestre jön Viktor Rizsakov, aki Ivan Viripajev Álomgyár (Dreamworks) című drámáját rendezi a Gobbi Hilda Színpadon.
A beteljesületlen emberi álmokról és a szeretet utáni vágyról szóló darabban Trill Zsolttal és Szűcs Nellivel dolgozik majd együtt az orosz rendező. A Szentivánéji álom, valamint a Cyrano de Bergerac után újabb klasszikust helyez tágabb kontextusba jövő tavasszal David Doiasvili Molière Tartuffe-jét a rá jellemző szenvedélyességgel boncolgatja majd. Kiss Csaba az idei évadban már sikerrel dolgozott együtt a társulattal Goldoni Házasság Palermóban című darabjában, jövőre Shakespeare egyik legizgalmasabb tragédiáját, az Othellót állítja színpadra. A rendező a sajtótájékoztatón elmondta, inkább a bizalom törékenységére, a mélyebb érzelmi szálak felszínre hozására helyezi majd a hangsúlyt. A rendező a címszerepet Horváth Lajos Ottóra osztotta, a világirodalom legádázabb gonoszát, Jágót pedig Farkas Dénes játssza majd.
Mindemellett sok különlegességgel is készül a Nemzeti Színház. Vidnyánszky Attila Giovanni Testori regénye és a világhírű film nyomán rendezi meg a Rocco és fivéreit a nagyszínpadon, a Gobbi Hilda Színpadon pedig bemutatják Robert Bolt angol drámaíró és Oscar-díjas forgatókönyvíró Morus Tamásról szóló drámáját is, Kinek se nap, se szél – Egy ember az örökkévalóságnak címmel. Vidnyánszky szerint Örkény István életműve a Nemzeti Színház repertoárjának része kell hogy legyen, ezért újra műsorra tűzik a Macskajátékot Udvaros Dorottya és Bánsági Ildikó jutalomjátékaként, Cserhalmi György rendezésében.
Bár rengeteg logisztikai és egyeztetési problémával jár, a marosvásárhelyi Spektrum Színházzal is közös produkció készül: a Liza, a rókatündér forgatókönyvírója, Döbrentei Sarolta drámáját, a Sára asszonyt a terveik szerint meghosszabbított próbafolyamat után mutatják be 2019 tavaszán. Földes László Hobo a szólóestjeinek sorában pedig Jimi Hendrix Hey Joe című dala alapján kétszereplős blueselőadással készül, Hé, Magyar Joe! címmel, amelynek dalai ősszel dupla lemezként jelennek meg.