Kultúra

Nyolc nő és rengeteg gyémánt

Bár nem az évszázad átverésének filmje, a szélhámos hölgyeket felvonultató Ocean’s 8 stílusos alkotás lett

Mihez kezdhet a gyenge nő, ha a rablás a vérében van, a szélhámoshajlam családi örökség: hát persze, hogy maga is tolvajnak áll!

Ocean’s 8 20180625
0Anne Hathaway (elöl) mellett Helena Bonham Carter is a banda tagja (Forrás: Intercom)

Ezzel az alaptétellel indul az Ocean’s 8 – Az évszázad átverése, amelynek főszereplője Debbie Ocean (Sandra Bullock), a kétezres évek elején futó, George Clooney nevével fémjelzett eredeti Ocean’s-trilógia fő karaktere, Danny Ocean húga. Debbie épphogy kiszabadult a börtönből, máris új akción töri a fejét, amelyet rabzárkájában tervezett meg: a rettenetesen sznob és drága MET-gálán, a New York-i Metropolitain Múzeum éves puccparádéján kiállított történelmi ékszereket akarja meglovasítani. Ehhez persze először meghívót kell szereznie az estélyre, ami már önmagában komoly kreativitást igénylő feladat, a gyémántrabláshoz pedig természetesen szupercsapatra van szüksége. A tolvajtársak kiválasztása – ahogy azt az Ocean’s-filmekben megszokhattuk – a történet legjobb jelenetsoraiból áll össze. Utóbbit persze előre lehetett sejteni, ugyanis Bullock mellett többek közt Cate Blanchett (Lou), Anne Hathaway (Daphne Kluger) és Helena Bonham Carter (Rose Weil) is a simlis nyolcas tagja.

Bár Sandra Bullock alakítása sem hagy kívánnivalót maga után, a kiöregedett ruhatervező szerepében Helena Bonham Carter egyszerűen brillírozik, Cate Blanchett sokkal természetesebb, utcahosszal jobb a kemény maffiózónő szerepében annál, mint amit a Thor: Ragnarök főgonoszaként tavaly ősszel összeripacskodott. De még a színészi babérokra pályázó Rihanna is kellemes csalódást nyújt, a Nine Ball becenévre hallgató heckerlány karakterét meglepő módon minden manír nélkül játssza el.

Gary Ross rendező pörgős, feszes ritmusú, arányos és mindenekelőtt nagyon stílusos filmet csinált. Az Ocean’s 8 gengszterhölgyei abszolút felveszik a versenyt a Clooney-féle trilógia jóképű banditáival, sőt, eleganciában túl is tesznek rajtuk (ami nem is csoda, hiszen elképesztő ruhakölteményekben vonulnak fel egy adott pillanatban). A női bűnözőkhöz kapcsolódó sztereotípiákkal ellentétben, a filmben nem kerül elő se pisztoly, se méreg; csak okos, fifikás nőket vonultat fel, némileg felturbózott ügyességgel, cseles női praktikákkal. Bár tény, hogy úgy hazudnak, mint a vízfolyás.

Meglepő módon a #metoo-érzés sincs túlhangsúlyozva benne, hiába a Weinstein-botrány utáni éra terméke az Ocean’s 8. Persze női film, sőt, a főszereplő bosszújának célpontja a volt szerető, a gonosz, önző férfi. Az erős, nagy dolgokat férfi segítsége nélkül végrehajtani is képes nő(k) imázsát erősíti a történet, de nem a vadfeminizmusra van kihegyezve. Éppen ezért férfiaknak is nézhető – nem csöpögős, nem túl csajos (vagyis nem babáznak, gügyögnek, vásárolnak ruhát és manikűröznek benne), amit talán részben a film két producerének, George Clooney-nak és Steven Soderberghnek, az eredeti trilógia főszereplőjének és rendezőjének köszönhetünk. Mindenesetre izgalmas, laza tolvajfilm az Ocean’s 8, jó humorral, ütős csavarokkal: fényévekkel jobb nyári mozi, mint a nézhetetlen Jurassic World volt.


Ocean’s 8 – Az évszázad átverése (Ocean’s Eight)
Amerikai akciófilm, 90 perc, 2018.
Rendezte: Gary Ross.
8/10