Kultúra

Múzeum tízezer négyzetméteren

Füves ösvényeken lehet sétálni majd az épület tetején – az új, ötszintes kiállítóhely az ötvenhatos emlékmű köré épül fel

Az új, a Városliget szélén felépülő Néprajzi Múzeum terveit ismertette tegnap az intézmény főigazgatója, Kemecsi Lajos. Mint mondta, a tervezési folyamat 2017 végére befejeződik, és példaértékű az együttműködés a Napur Architect tervezőiroda és a múzeum vezetése között. A főigazgató szintenként ismertette a modern múzeumépület terveit, és beszámolt a Szabolcs utcai raktárbázis munkálatairól is.

liget
Részben fű borítja majd, és hét fa is lesz a tetején –  készülnek a városligeti, új Néprajzi Múzeum részletes  tervei (Fotó: MH)

Mind a költözés előkészületei, mind pedig az új épülettel kapcsolatos munkálatok a tervezett ütemben zajlanak – közölte tegnap Kemecsi Lajos főigazgató a Néprajzi Múzeumban az újságírókkal. Az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ, ahová a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteménye mellé a Néprajzi Múzeum tárgyanyaga is kerül, világszínvonalú építmény lesz Kemecsi szerint. Tízezer négyzetméteren oldják meg a legnagyobb biztonságban a tárolást, és itt rendezik be a restaurátorműhelyeket is. A Nemzeti Galéria ennél valamivel kisebb helyet kap, viszont nagyobbak lesznek a műhelyei. A főigazgató beszámolt egy látványraktárról is, amely mindenki számára ingyenesen elérhető lesz az épületben. Itt nagyméretű tárgyakat, például bödönhajót, szekereket, szövőszékeket mutatnak majd be, de lesz a Szabolcs utcában látogatóközpont is.

A Városliget szélére, a mostani parkoló helyére, az 1956-os emlékmű „köré” tervezett új Néprajzi Múzeum a főigazgató tájékoztatása szerint ötszintes lesz. A föld alá, a pince szintjére kerülnek – a természetes vízfolyásokat egyáltalán nem veszélyeztetve – a működtetéshez szükséges terek, s ide lehet behajtani teherautóval, itt zajlik majd a rendezvények előkészítése is. A föld alatti tér középső részére, ahol a múzeum 35 ezer kerámiájából rendeznek be látványraktárt, egyre szélesedő lépcsősoron lehet lejutni. Ez a része a múzeumnak belépő nélkül is látogatható lesz, a vitrinek előtt pedig mozgatható képernyőről mindenki hozzájuthat egy-egy edény adatai-hoz. A földszinten, amely részben a föld alatt van, lesznek az állandó és az időszaki kiállítások. Összehasonlításképpen Kemecsi megemlítette, hogy az új épületben a mostani állandó kiállítás 1200 négyzetmétere 2500-ra fog nőni. Öt nagyobb termet terveztek 3000 négyzetméteren az időszaki kiállításokra, amelyek a jelenlegi épületben 1500 négyzetméteren helyezkednek el.

A földszint Műcsarnok felöli, „zajos” oldalán lesz majd az egész Városliget látogatóközpontja, és egy étterem is a nemzetek konyhájával. A másik, a tervezők által „csendes” oldalnak nevezett részre kerül a múzeum bejárata, itt lesz a shop és például a Magyar Néprajzi Társaság irodája is. Az első emelet csendes oldalán lesznek a munkatársak kétszemélyes, húsz négyzetméteres irodái, és itt lesz egy kávézó is, amelyet az ’56-os emlékműtől is meg lehet közelíteni majd. A zajos oldalra kerül a gyermekmúzeum, ahol a foglalkoztató mellett lesz belső játszótér is szabadba nyúló terasszal. A második emeleten, ahol tízméteres is lehet a belmagasság, a csendes részen a katalógusteret, a könyvtárat és az archívumot helyezik el. A Műcsarnok felőli oldalon pedig egy háromszáz embert befogadó rendezvényteret képzeltek el.

Végül a főigazgató kitért arra is, hogy hét új fa is a 2019 augusztusára elkészülő épület része lesz majd, a tető nagyobbik részét pedig az elképzelések szerint fű borítja, és itt sétautakat is kijelölnek.