Kultúra

Megidézték Mátyás seregeit

A történelem szeretetére és alázatra is szükség van a hagyományőrzéshez

A botkői csata pünkösdi rekonstrukciójában lépett fel a német zsoldosokat bemutató Landsknecht Söldnertum. A csapatot a hagyományőrzők tevékenységéről kérdeztük. 

Felső-Magyarországot 1458-ban a cseh zsoldosvezér, Giskra tartotta megszállva, a nemrég megválasztott, ifjú Mátyás király Rozgonyi Sebestyén főlovászmestert és Héderváry László püspököt bízta meg, hogy törjék le a csehek hatalmát a Felvidéken. Vezérei épp elhagyták Gálszécset, amikor értesültek, hogy két hírhedt cseh huszita vezér, Axamit és Talafusz a Bodrogközt dúlta. A magyarok Pünkösd környékén értek Sárospatak alá, a várostól északkeletre fekvő Ardó és Botkő között a Bodrog mentén ütközött össze a két sereg. A huszita háborúkat lezáró 1458-as botkői csata rekonstrukciójában mintegy százan harcoltak a pünkösdi hétvégén Sárospatakon több ezer néző előtt.

Az évről-évre megrendezett eseményen részt vett a Landsknecht Söldnertum katonai hagyományőrző csoport is. Vezetőjük, Bodorics Ádám lapunknak elmondta, a csoport a 16. században ismertté vált német zsoldosok, a Landsknechtek fejlődését mutatja be. Foglalkoznak az alapulás éveivel (1480-1500), az 1520-tól 1540-ig tartó aranykorral, és a hanyatlás éveivel is (1580-1610). Mint mondta, a vasárnapi rendezvényen az első korszakba tartozó felszerelésükkel vettek részt, hiszen ez áll időben a legközelebb 1458-hoz.

boktő
A Landsknecht Söldnertum 2013-ban alakult, tagjainak nagy része azonban már évek óta foglalkozik hagyományőrzéssel. Kérdésünkre Bodorics Ádám elmondta, bárki nyugodtan felveheti velük a kapcsolatot (például a Facebook-oldalukon: https://facebook.com/landsknecht.soldnertum/about), akinek tetszett a csoport valamelyik előadása, előképzettségre ugyanis nincs szükség. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a történelem szeretete nagyon-nagy előny, és a csoport leendő tagjának kellő alázattal is kell rendelkeznie a kutatás irányában. „Meg kell érteni, hogy a történelemről alkotott képünk és ismereteink gyakorlatilag hónapról-hónapra változnak. Ez azt jelenti, hogy az akár több száz munkaórával megalkotott felszerelésünket is le kell selejteznünk, ha már nem elfogadható” – tette hozzá.

A Landsknecht Söldnertum közös munkára készül a magyar rockzenei színtérről és színházi világból ismert Tom de Lille-lel, egy Jeanne d'Arc életét feldolgozó történelmi rockopera zeneszerzőjével és producerével. „Igazán lelkesítő és megtisztelő, hogy Tom megkeresett minket, hiszen nem mindennapi lehetőség ez” – fogalmazott lapunknak Bíró József, a csapat tagja. Mint mondta, a rockopera videóelőzetesén, háttérfelvételein és promóciós klipjeiben fognak szerepelni, egyaránt személyesítve meg a francia és az angol haderő tagjait.