Kultúra
Meghalt Karl Lagerfeld
A német divatguru párizsi otthonában hunyt el
A hamburgi származású, Párizsban élő divatcézár az elmúlt hetekben gyengélkedett, a divatház január 22-i párizsi divatbemutatóin sem vett részt erős fáradtságra hivatkozva. A Chanel közleménye szerint "rövid betegség után" hunyt el.
Lagerfeld 1983 óta töltötte be a Chanel művészeti igazgatójának tisztségét, de volt saját márkája is. Mint már kedden bejelentették, utódja a kreatív vezetői tisztségben közeli munkatársa és eddigi helyettese, a Lagerfeld jobbkezének nevezett Virginie Viard lesz.
Karl Lagerfeld (eredeti neve Karl Otto Lagerfeldt) 1933. szeptember 10-én született Hamburgban, svéd apja jómódú hamburgi gyártulajdonos, német anyja egy helyi politikus lánya volt. Gyermekkorát a bajorországi családi birtokon töltötte, majd 1953-ban édesanyjával Párizsba költözött, és élete végéig ott élt. Születési dátumaként szívesen adott meg ellentmondó adatokat, 1935 és 1938 közötti évszámokat.
A párizsi Lycée Montaigne-ben rajzot és történelmet tanult, majd hamarosan divattervezőként mutatkozott be. 1955-ben egy nemzetközi pályázatra benyújtott női gyapjúkabátjával első díjat nyert. Ennek köszönhetően három évig Pierre Balmain divattervező mellett dolgozott, majd öt évig Jean Patou számára tervezett exkluzív kollekciókat. Első kreációi nem arattak osztatlan sikert, de a Tiziani számára tervezett ruháiért már Liz Taylor is rajongott. Szabadúszóként több híres divatháznak is tervezett, 1964-ben egy hároméves művészeti főiskolai kurzusra is beiratkozott.
Karrierje 1983-tól ívelt felfelé, amikor a Chanel divatház vezető tervezőjeként készített kollekciójával nemzetközi elismerést szerzett, kitűnően ötvözte a német egyszerűséget és a francia eleganciát. Ebben az időben saját céget is alapított Karl Lagerfeld és Lagerfeld Gallery márkanévvel.
Miközben hű maradt Coco Chanel örökségéhez, újra felfedezte a gallér nélküli zakót, a tweed anyagot, a Chanel-imázs részévé tette a motoros dzsekit és csizmát is.
Lagerfeld szívesen fedezett fel manökeneket, többek között a nyolcvanas években Ines de la Fressange-t, a kilencvenes években Claudia Schiffert, akiből támogatásával topmodell vált. Híressé vált felfedezettjeivel szemben páratlan szigorúságot tanúsított, főként a testsúlyt és a diétát illetően.
Lagerfeld a divattervezés mellett oktatással, jelmeztervezéssel is foglalkozott, 1980-1984 között vendégtanár volt a bécsi iparművészeti egyetemen, több alkalommal közreműködött operabemutatók és filmek jelmezeinek tervezésében.
Rendkívüli kreativitásának, szakmai tudásának és stílusának köszönhetően a világ egyik vezető divattervezője, a divatvilág ikonikus alakja lett, személyes jelképévé vált dioptriás napszemüvege és lófarokban hordott haja. Még macskája, Choupette is híressé vált mellette. Az állat már több mint 49 ezer követővel rendelkezik a Twitteren, szerepelt már autót és kozmetikumot reklámozó kampányban is.
Bár divatdiktátorként és milliárdosként a nyilvánosság középpontjába került, magánéletéről nem sokat lehetett tudni. 2006-ban nyilatkozott első ízben az évtizedekkel korábban AIDS-ben elhunyt élettársáról, Jacques de Bascher volt modellről. 2007-ben dokumentumfilm készült róla Lagerfeld titkai címmel.
Lagerfeld vágyta a rivaldafényt, önmagát "egoistának" nevezte. Azok azonban, akik ismerték, nyitott személynek tartották, aki falta az újságokat és mindig naprakész volt a világ eseményeit illetően. 300 ezer könyve volt, és számtalan irodalmi műből tudott fejből idézni.
Irtózott a nosztalgiától, megvetette a siránkozás minden formáját. Egy interjúban elmondta: olyan emberek társaságát keresi, akik nem beszélnek betegségekről és az öregedésről. Hozzátette: nem ismer senkit, aki vele egyidős lenne, kerüli az ilyen embereket.
Lagerfeld gondoskodott azokról, akiket hátrahagyott. Megemlékezett végakaratában hűséges munkatársairól is: egy interjúban elmondta, hogy azoknak, akik éveken át neki dolgoztak, soha többé nem kell másnak dolgozniuk.
A divatvilág nagyjai búcsúznak
A divatvilág nagyjai, köztük Donatella Versace és Anna Wintour, valamint volt topmodellek és politikusok is megemlékeztek a kedden meghalt világhírű divattervezőről, Karl Lagerfeldről.
Anna Wintour, az amerikai Vogue magazin neves főszerkesztője lélegzetelállító tehetséggel megáldott művésznek nevezte Lagerfeldet, akinek barátságára "kivételes ajándékként tekintett". "Karl több volt, mint korunk legnagyobb és legtermékenyebb tervezője. Briliáns elme volt, humoros, vicces, mérhetetlenül nagylelkű és rendkívül kedves" - tette hozzá Wintour, akit a divatszakma többi jeles képviselőjével együtt a Londoni Divathéten ért utol a Chanel divatház 85 éves művészeti igazgatójának halálhíre.
Donatella Versace, az olasz Versace divatház vezető tervezője az Instagramon idézte fel, hogy a hamburgi származású divatcézár mekkora hatással volt annak idején az ő és néhai testvére, Gianni Versace munkásságára. "Sohasem fogjuk elfelejteni, hogy mekkora tehetség és kifogyhatatlan inspirációforrás voltál. Mindig tanultunk tőled" - írta Versace, aki egy fekete-fehér közös képükkel búcsúzott a tervezőtől.
Lagerfeld egykori múzsája, Claudia Schiffer a divatvilág Andy Warholjának nevezte a tervezőt. "Amit Warhol jelentett a művészet számára, az volt ő a divatvilágnak. Lagerfeld pótolhatatlan. Ő az egyetlen ember, aki képes volt színessé tenni a fekete-fehéret. Örökké hálás leszek neki" - írta az egykori topmodell az Instagramon, felidézve, hogy a tervező miként csinált annak idején belőle, "egy félénk német lányból szupermodellt".
Carla Bruni volt topmodell ugyancsak az Instagramon búcsúzott Lagerfeldtől, akinek köszönetet mondott, amiért "szikrát, szépséget és fényt hozott ebbe a nehéz világba". Bruni, aki jelenleg Nicolas Sarkozy volt francia elnök felesége, azután is szoros kapcsolatot ápolt a tervezővel, hogy a manökeni pályáját maga mögött hagyva énekesi karrierbe kezdett.
"Karl egy zseni volt, aki magánemberként és szakmailag is mindig kedves és nagylelkű volt hozzám. Nyugodjon békében" - írta Victoria Beckham divattervező az Instagramon.
Peter Altmaier német gazdasági miniszter, aki kedden francia kollégájával, Bruno Le Maire-rel találkozott Berlinben, elmondta, hogy "szomorúan vették tudomásul Karl Lagerfeld halálának hírét" és emlékeztetett, hogy a divattervező mindkét országban hatalmas népszerűségnek örvendett.
"Lagerfeld hihetetlen hatással volt a divatiparra az elmúlt több mint hat évtizedben, és halálával kétség kívül a divat történetének egyik legnagyszerűbb tervezőjét és egyszersmind tanárát vesztette el a világ" - mondta Edward Enninful, a brit Vogue magazin főszerkesztője.
Anne Hidalgo párizsi polgármester szerint Lagerfeld "nem csupán megtestesítette a francia fővárost, hanem ő maga volt Párizs". Hozzátette: "bámulatos művész és szokatlan érzékenységgel megáldott barát volt, aki egész életében támogatta a nőket a szabadságukban és az önmegvalósításban".
Bernard Arnault, a világ egyik legnagyobb luxusipari társasága, az LVMH elnök-vezérigazgatója közleményében "kreatív zseninek" nevezte Lagerfeldet. Mint fogalmazott: "a legkivételesebb ízlésű és tehetségű ember volt, akit valaha ismertem". Az LVMH szárnyai alá tartozik egyebek között az olasz Fendi divatház, amelynek ugyancsak Lagerfeld volt az egyik kreatív igazgatója.
Karl Lagerfeld macskája milliókat örökölhet az elhunyt divattervezőtől
Karl Lagerfeld házi kedvence, Choupette válhat a földkerekség leggazdagabb macskájává - írja az AFP francia hírügynökség, felidézve, hogy a kedden, 85 évesen elhunyt divattervező korábban azt mondta: gondoskodott arról, hogy macskája folytathassa azt a fényűző életmódot, amelyhez hozzászokott. Choupette-nek egy testőre és két komornája is van.
"Choupette egy gazdag lány" - mondta egyszer a divattervező a francia televíziónak, az AFP szerint ezzel utalva arra, hogy beleírta végrendeletébe a fehér, bolyhos burmai macskát. "Ő (Choupette) a saját szerencséjének kovácsa" - tette hozzá Lagerfeld, feltehetőleg arra a körülbelül hárommillió euróra célozva, amelyet macskája keresett azzal, hogy szerepelt egy német autógyár és egy japán kozmetikai márka reklámjában.
"Ha bármi történik velem, a személy, aki majd gondoskodik róla (Choupette-ről), nem fog nyomorogni" - mondta korábban Lagerfeld.
Choupette - akit a divatvilágban "Császárnak" becézett divattervező Greta Garbo híres színésznőhöz hasonlított - egyfajta kultuszfigurának számít a divatvilágban, a közösségi médiában található oldalait több mint 170 ezren követik.
Amacskáról ezenkívül könyv is jelent meg Choupette, la vie enchantée d'un chat fashion (Choupette: egy divatmacska varázslatos élete) címmel, benne olyan fényképekkel, amelyeken Linda Evangelista szupermodellel vagy Laetitia Casta modellből lett színésznővel együtt látható. Velük ellentétben azonban Choupette-nek soha nem kell figyelnie arra, hogy mit eszik.
A könyv tartalmazza Choupette kedvenc ételeinek receptjeit, egyes fogásokat a legjobb párizsi éttermek álmodtak meg. Ilyen fogásnak számít például egy királyrákból, füstölt lazacból és kaviárból álló étel. Choupette ráadásul olyan ínyenc, aki a hétköznapi macskákkal szemben az asztalnál étkezik.
"Olyan ő, mint egy emberi lény, csak egy extra tulajdonsággal, ami a hallgatás. Ő áll az én világom középpontjában" - mondta róla egyszer Lagerfeld.
Choupette 2011-ben került Lagerfeldhez, amikor egy fiatal barátja és múzsája, Baptiste Giabiconi férfimodell két hétre rábízta az állatot az excentrikus művész egy háztartási alkalmazottjára, a nyaralásból visszatérve azonban nem ment érte.