Kultúra

Korea, kiegyezés és Kodály Zoltán

Ma kezdődik a Budapesti Tavaszi Fesztivál – A főváros legnagyobb kulturális programsorozata az idén három héten át tart

Ismét világsztárok érkeznek az idei, ezúttal háromhetesre bővülő Budapesti Tavaszi Fesztiválra. A színpadi előadások, kiállítások, köztéri események fókuszában ezúttal a kiegyezés százötven éves jubileuma, valamint Kodály Zoltán és Korea művészete áll.

Mától április 23-ig, tehát az idén három héten át tart csaknem negyven helyszínen, több mint százötven programmal a legjelentősebb fővárosi kulturális esemény, a Budapesti Tavaszi Fesztivál. A BTF a hagyományokat követve ezúttal is tematikus fókuszpontok köré épül. A kiegyezés százötvenedik évfordulójára emlékezve, Liszt Koronázási miséjét adja elő az Osztrák–Magyar Haydn Filharmónia és a Bécsi Állami Opera Kórusa Rossen Gergov vezényletével, Kolonits Klára, Nyári Zoltán és Cser Krisztián énekművészekkel. Kiegyezés/150 címmel, bemutatóra készül a Magyar Nemzeti Táncegyüttes, megidézve a magyar nép és a mellettünk élő nemzetiségek zenéit, táncait és viseletkultúráját, a Budapesti Történeti Múzeum Kincsek a város alatt című kiállítása pedig a kiegyezést követő időszakban gyökerező régészeti feltárások és az elmúlt tíz év legfontosabb ásatásainak eredményeit mutatja be. Az idén emlékezünk meg Kodály Zoltán születésének százharmincötödik és halálának ötvenedik évfordulójáról. Ebből az alkalomból mutatja be a Magyar Állami Népi Együttes a Ködellik a Mátra című estjét, Szokolay Balázs és Szokolay Dongó Balázs közreműködésével, a Classicus Ensemble pedig a Pesti Vigadóban megvalósuló Múzsák csöndje – Múzsák hangja című koncertsorozatát. A fesztivál záró előadása a zeneszerző Háry János című operájának nagyszabású bemutatója lesz, Anger Ferenc rendezésében, Palló Imre vezényletével, továbbá Budapesten elsőként a fesztiválon debütáló Dobák Attilával a címszerepben.

A világ országainak kultúrái közül az idén a koreai mutatkozik be, az énekes, gitáros és dalszerző, Gonne Choi, valamint a világszerte sikerrel turnézó, a popzenét, a nyugati rockzenét, a koreai és balkáni népzenét a dzsesszel ötvöző Coreyah zenekar koncertjével.

Ma, a nyitónapon a Zeneakadé­mián Bertrand de Billy vezényletével a Lausanne-i Kamarazenekar ad koncertet, két Ravel-mű és Haydn D-dúr „London” szimfóniája szerepel a műsoron, a francia zongoraművész, Pascal Rogé közreműködésével.

Dalestet ad a dél-afrikai operaénekesnő, Pumeza Matshikiza, először érkezik hazánkba Ivo Pogorelich zongoraművész, és két év után tér vissza fővárosunkba orosz kollégája, Gyenyisz Macujev. Daniele Gatti és a Mahler Chamber Orchestra estjén két Schubert-mű és Anton Webern két darabja is elhangzik. Baráti Kristóf, Várdai István és Várjon Dénes hármas formációja többek között Schumann és Mahler kamaraműveivel készül a fesztiválra. A The Shanghai Quartet koncertjén Beethoven és Schubert vonósnégyesei mellett tradicionális kínai dalok is szerepelnek, a Lappföldi Kamarazenekar pedig nem csupán a sarkkör hangjait idézi meg, hanem Debussy és Kodály egy-egy művét is megszólaltatja. Az Akademie für Alte Musik Berlin és a RIAS Kammerchora belga karmester, René Jacobs vezényletével, Bach Máté-passióját adja elő nagyszombaton, április 15-én, a Prágai Filharmónia Kórusa pedig Dvořák egyik legszebb és legkülönösebb sorsú darabját hozza el.

A Komische Oper Berlin legendás előadása, A varázsfuvola című Mozart-opera is látható lesz, a produk­ciót a számos nemzetközi díjjal elismert Nánási Henrik karmester, főzeneigazgató vezényli, aki hosszú idő után először dirigál Budapesten. Az intézmény zenekara a dirigenssel később egy Korngold-darabot és egy Mahler-szimfóniát is előad.

Ismét Budapestre jön a neves amerikai színész, John Malkovich, aki új, a napokban bemutatott estjével érkezik. A Just Call Me God – A diktátor utolsó beszéde című előadásban játékát ismét a kiváló orgonista-karmester, Martin Haselböck kíséri, Bach, Ligeti, Messiaen kompozícióit megszólaltatva.

A táncelőadások között lesz a Peer Gynt című Ibsen-műből készült Edward Clug-koreográfia a Maribori Szlovén Nemzeti Színház Balettegyüttesével. Lord Byron híres verse ihlette A kalóz című balettet, amelyet a Magyar Állami Operaház állít színpadra. A spanyol Antonio Gades Company flamencoestet mutat be, az izraeli kortárs tánc képviseletében Sharon Eyal és Gai Behar érkezik, a Frenák Pál Társulat fiatal táncművészei pedig kifejezetten a Bálna tereire készítenek helyszínspecifikus etűdöket.

A Recirquel nevű magyar, immár világhírű újcirkuszi társulat vadonatúj előadással készül, az Adieu! egy érzékeny, keserédes bohócduett. A műfaj képviseletében az ausztrál CIRCA az Opus 2 című előadásával és a Stockholmban alapított, nemzetközi Svalbard Company az All Genius All Idiot című estjével érkezik.

A világzenei és dzsesszprogramban – a fesztivál része a Magyar Jazz Ünnepe is – az arab zenét az elektronikus poppal ötvöző Yasmine Hamdan, a zöld-foki népzene, a karibi, a brazil, az afrikai pop, a dzsessz és a blues izgalmas elegyével játszó Tcheka & Mário Laginha, valamint Goran Bregovic és zenekara és a The Gurdjieff Ensemble örmény együttes látogat Budapestre. Fellép majd Steve Coleman szaxofonos, a filmes inspirációkból dolgozó Tarkovsky Quartet, valamint a nu jazz és future jazz legendás zongoristája, Bugge Wesseltoft.

A tárlatok között van a világhírű, háromszoros Oscar-díjas olasz operatőr és fotográfus, Vittorio Storaro gyűjteményes kiállítása a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban. A világ egyik legismertebb kortárs képzőművésze, Georg Baselitz tárlata a Magyar Nemzeti Galériában látható, de a BTF része a Budapest Art Week és a Budapesti Fotóutca Fesztivál is. Most először tartják meg a Pont Fesztivált. A kétnapos rendezvény az UNESCO szellemi örökségein keresztül zenei programokkal és látványosságokkal mutatja be a világ kultúráinak válogatott kincseit.