Kultúra

Denis Mukwege és Nadia Murad kapja meg az idei Nobel-békedíjat

A díjazottak szexuális erőszak áldozatainak ajánlják kitüntetésüket

Denis Mukwege kongói sebész-nőgyógyásznak és Nadia Murad iraki kurd emberi jogi aktivistának ítélte oda az idei Nobel-békedíjat a norvég parlament által kinevezett bizottság - jelentették be pénteken Oslóban.

Béke nobel
Az idén 331 jelölés érkezett, 216 személyt és 115 szervezetet javasoltak - ennél több jelölésre csak egyszer, 2016-ban volt példa. A legtöbb jelölést a nők jogaiért küzdő amerikai Jane Addams kapta, akit 1916-tól kezdve 91 alkalommal javasoltak a kitüntetésre, amelyet végül 1931-ben vehetett át. Ezzel szemben az amerikai Emily Greene Balch (Jane Addams munkatársa), az első világháború után hontalanul maradtak érdekében fáradozó Fridtjof Nansen norvég sarkkutató és Theodore Roosevelt amerikai elnök első jelölésük után megkapták a Nobel-békedíjat.

A díjazottak szexuális erőszak áldozatainak ajánlják kitüntetésüket

Murad a Reuters hírügynökséghez eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: rendkívüli megtiszteltetést  és meghatottságot érez  a díjjal kapcsolatban. "Mint egykori áldozat, hálás vagyok ezért a lehetőségért, hogy felhívhatom a nemzetközi figyelmet a jazidik nehéz helyzetére, akik elképzelhetetlen bűncselekményeket szenvedtek el a Daesh (az Iszlám Állam rövidítése arab nyelven) által elkövetett népirtás óta, amely 2014-ben kezdődött" - mondta. "Ajánlom ezt a díjat minden jazidinak, irakinak, kurdnak, minden kisebbségnek és a szexuális erőszak áldozatainak világszerte" - áll Murad közleményében.

Nadia Muradot az Iszlám Állam elrabolta 2014-ben az északnyugat-iraki Moszul elfoglalásakor, és szexrabszolgaként adták-vették. Tanúja volt sok más nő megerőszakolásának is. Hat fivérét és anyját meggyilkolták, mert nem voltak hajlandók áttérni az iszlám hitre. Végül egy szunnita muzulmán család segítségével tudott megszökni a dzsihadisták fogságából. 2017-ben "Az utolsó lány" címmel megírta az általa átélt és látott szörnyűségeket.

Mukwege szintén a szexuális erőszak áldozatainak ajánlotta díját. "Ez azt bizonyítja, hogy már elismernek Titeket. Ennek a díjnak nem lenne semmi értelme, ha nem ismerné el a nők harcát" - mondta a 63 éves kongói sebész-nőgyógyász.

Az orvos 1999 óta a szexuális erőszak több mint 85 ezer áldozatát részesítette mind fizikai kezelésben, mind pszichológiai támogatásban. "Éppen egy műtét közepén voltam, amikor az emberek üdvrivalgásban törtek ki körülöttem" - mondta a telefonban Mukwege a Nobel Alapítványnak hivatalos honlapja szerint. "Nagyon megható volt" - tette hozzá. Mukwege közleményében azt mondta továbbá: nagyon tiszteli Muradot bátorságáért és erejéért, megtisztelve érzi magát, hogy együtt említik vele, mint a Nobel-békedíj kitüntetettje.

A nemzetközi politikai élet fontos szereplői gratuláltak a kitüntetetteknek

António Guterres ENSZ-főtitkár gratulált az idei Nobel-békedíjasoknak, akiket "az emberi méltóság védelmezőinek" nevezett. Guterres kiemelte Murad "erőteljes pártfogását", amellyel - mint azt az ENSZ-főtitkár mondta - hozzájárult az ENSZ-vizsgálathoz, amelyet az Iszlám Állam tagjai által elkövetett emberiesség elleni bűncselekményekkel kapcsolatosan folytat a világszervezet.  Az ENSZ-főtitkár "az emberi jogok rettenthetetlen bajnokának" nevezte Mukwegét, aki ellen korábban merényletet is megkíséreltek.

Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa szintén gratulált a díjazottaknak. "Harcoltok azért, hogy elismerjék a szexuális bántalmazást szenvedett nők fájdalmát, és foglalkozzanak vele, és azért, hogy visszakapják méltóságukat. Több olyan emberre van szükség, mint ti, akik úgy mozgósítják magukat a nők, a kisebbségek, mindenki jogaiért, ahogyan azt ti tettétek" - adott hangot meggyőződésének. "Nehéz elképzelni két olyan Nobel-békedíjast, akik jobban megérdemelnék  a kitüntetést, mint Nadia Murad és Denis Mukwege" - tette hozzá.

Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője méltatta a díjazottakat, akik - mint fogalmazott - "fáradhatatlanul dolgoztak közösségükön belül, hogy változtassanak és véget vessenek a nemi erőszak háborús fegyverként történő alkalmazásának".

Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke Mukwege és Murad "bátorságát és ellenálló képességét" dicsérte. "A közös emberi értékekért folytatott küzdelmükért nagyon is megérdemlik a Nobel-békedíjat" - tette hozzá.

Angela Merkel német kancellár üdvözölte Murad és Mukwege kitüntetését. Steffen Seibert német kormányszóvivő elmondta: a kancellár nagyra becsüli a díjazottak munkásságát. Merkel 2016-ban találkozott Muraddal, aki a szexuális erőszak női áldozatainak létrehozott különleges program keretében eljutott Németországba.

A kedden Irak elnökévé választott Barhám Száleh kurd politikus gratulált Muradnak a díjhoz. "Nadia Murad elismerése egyben elismerés minden irakinak harcáért és kiállásáért a terrorizmus és szélsőségesség ellen" - mondta közleményében.

Haider al-Abádi leköszönő iraki kormányfő közleményében szintén gratulált Muradnak. A Kongói Demokratikus Köztársaság kormánya gratulált Mukwegének Nobel-békedíjához. Lambert Mende kormányszóvivő úgy fogalmazott: Mukwege figyelemre méltó munkát végzett a szexuális erőszak áldozataiért.