Kultúra
Biliárdgolyók a Duna vizén
Art Capital: a hónap végén hagyományteremtő szándékkal művészeti fesztivál kezdődik Szentendrén
Egy évente sorra kerülő művészeti fesztivál első, augusztus 27-től október 16-ig tartó programsorozatának bevezetőjeként jött létre Vincze Ottó River-pool című térinstallációja a szentendrei Dunán a Ferenczy Múzeumi Centrum Art Capital Alapítványának közreműködésével. Ha a Duna vízállása közbe nem szól, októberig látható a mű – azoknak, akik közel szeretnének kerülni hozzá, szombatonként 17 és 19 óra között csónakos vízi tárlatvezetést is tartanak, de már a megnyitó idején is akadtak kíváncsiskodó kenusok, akik megnézték közelebbről a tizenkilenc lehorgonyzott, méteres átmérőjű műanyag gömböt. A golyók mozdulatlanok, de a folyó állandóan változik. A tizenhat számozott, a pool biliárdban használatos golyóbis mellett három fehér is van, amelyekre a Privilegiális Szentendrei Kereskedők Társaságának 18. századi jelvényei kerültek fel. A kereskedők hozzávetőlegesen egy, a mostani golyóknak megfelelő számú flottával járták a Dunát, fuvarozták az árut. A jelvényeken a kettős kereszt a pravoszláv egyházhoz való tartozást, a horgony a folyami kereskedelmet jelenti, míg a 4-es szám a tisztességes kerekedésre utal, mert négy százaléknál nagyobb hasznot szedni nem volt illendő akkoriban.A szentendrei művésznek nem ez az első vízhez kötődő munkája, még 1997-ben készült el egy nagyszabású térinstallációja Türingiában, ahol kis botokon esővízgyűjtő poharakat helyezett el egy dombos tájban. A Paksi Képtárban 2010-ben negyven felfüggesztett mentőövből állított elő egy, a víz ritmusában mozgó installációt, de a mostani produktumnak is volt már előzménye: egy látványterv 2011-ben a Művek vízre – tervek, modellek című kiállításon.
A megállásra késztető vízi látványosság valóban kitűnő reklámja lehet annak az augusztus végén kezdődő fesztiválnak, amivel a művészek városából talán a magyar képzőművészet fővárosa lesz. A tervek szerint az évente megrendezendő vizuális művészeti fesztivál olyan, gyalogosan is bejárható belvárosi tárlatokat is magában foglal, amelyek a hagyományos helyszínek mellett templomokban, kávézókban vagy éppen az erre az alkalomra megnyitott villákban is megjelennek majd. A jobbára kortárs művek mellett a klasszikusok is felvonulnak, a műfaji szempontból is sokféle tárlat laza tematikus kapcsolatban lesz. Az idei projektek témája az idő, a fesztivál címe az Elvesztegetett idő lesz. A művek foglalkoznak az idő metafizikai kérdései mellett azzal a hétköznapi tapasztalattal is, amit mi az idő felgyorsulásaként érzékelünk.
Megjelennek természetesen a legújabb trendek, lesznek alkotások külföldi világsztároktól (Marina Abramovic, Peter Kogler vagy Bill Viola) és pályakezdőktől is. A központi, a MűvészetMalomban szeptember 3-án nyíló kiállításra Londonból, Párizsból és Los Angelesből is érkeznek munkák.