Kultúra
Wass Albertre emlékezünk ma
117 évvel ezelőtt született az erdélyi magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alakja
Wass Albert a 20. század nehéz sorsú, 1990 előtt méltatlanul elhallgatott kiváló magyar írója. Művei a kommunista diktatúra évtizedei alatt Romániában és Magyarországon is tiltólistán szerepeltek. Az 1934-ben megjelent Farkasverem című regényével elnyerte az irodalmi Baumgarten-díjat.
Az Adjátok vissza a hegyeimet! című regényét lefordítottak német, spanyol, holland, és angol nyelvre és a háború után Európa egyik legsikeresebb könyve volt. Takaró Mihály irodalomtörténész és a Sárospataki Wass Albert Kör Elnöksége együtt vallja, hogy Wass Albert helye – hatalmas és időtálló életműve, valamint a magyarságért tett felmérhetetlen jelentőségű munkája és szolgálata nyomán – a magyar kultúra halhatatlanjai között van.
Wass Albert egész életét meghatározta Trianon, munkásságát a magyarság ügyének szentelte, szinte mindenét erre áldozta, anélkül, hogy elveit feladni kényszerült volna. Számunkra a nemzetéért aggódó és cselekvő Wass Albert igazodási pont, aki követhető és követendő, akihez ragaszkodunk és ragaszkodnunk kell.
A Sárospataki Wass Albert Kör fontosnak tartja ápolni az erdélyi írófejedelem emlékét, megismerni és megismertetni műveit, valós életútját. Hazaszeretete, erkölcsi tisztasága és irodalmi nagysága együttesen emeli őt valamennyi magyar számára hiteles példaképpé.