Kultúra

ÉS AKKOR 83. – Lyukasóra

Vaján a vadászvendégség jó élmény volt, bár a társaságból senki nem fogott a kezébe puskát. Másról volt itt szó

Az Új Magyarország véghónapjaiban kaptam egy telefonhívást. Az ember bemutatkozott, azt mondta, hogy ő Vaja polgármestere, Balogh Gyula, és Gyurkovics író úrtól hallotta, hogy én szeretek vadászni. Meglepődtem. Életemben nem vadásztam, egyébként miben lehetek szolgálatára? Hát, úgy igazából szeretne megismerkedni velem, erre remek alkalomként kínálkozik a hét végén Vaján rendezendő vadászat.

ÉS AKKOR 83. – Lyukasóra
Balogh Gyula
Fotó: Wikipedia

Nekem nincs kedvem vadászni, válaszoltam, de beszélgetni csak van, vetette közbe a hívó, meg aztán itt lesznek a maga jó barátai, Gyurkovics Tibor, Zelnik József és persze sokan olvassák a maga írásait nálunk, így hát nagy szeretettel várjuk a patikussal, az orvossal és a főagronómussal együtt.

Otthon megbeszéltem a feleségemmel, hogy megyünk. Nekivágtunk a posztszovjet Aleko autómmal a négyszáz kilométeres útnak Vajáig. Áthasítottunk a Hortobágyon, aztán jónéhány óra elteltével megérkeztünk. Vaja szélén magas kerítéssel körülvett, gyárépületféle kapunál kötöttünk ki. Volt portás is. Ma már inkább biztonsági őrnek neveznék a pisztolyos fiatalembert. Köszöntem, mondtam, a polgármester úrhoz jöttünk. Így, ezzel az autóval? Az volt a szemében, hogy ide nemigen szoktak Alekóval megérkezni a vendégek. Nem volt idő erről társalogni az őrrel, megállt mögöttünk egy nagy, fényes fekete BMW. Magas, sovány, kreol bőrű ember lépett hozzánk, bemutatkozott, Balogh Gyula vagyok. Tessék csak utánam jönni. Kikerült a nagy autóval, és fölhajtott egy kisebb dombra, aminek a tetején egy elég nagy ház állt. Leparkoltunk. A házigazda kedvesen befelé invitált, az óriási nappaliban már ott ült Gyurkovics Tibor és Zelnik József. Na, mit szólsz? Recsegtette hangját Gyurkovics Tibor, milyen helyre hoztalak? A vendégek szinte elvesztek a nagy, fehér bőrfotelekben. Hát, ott ittunk meg ettünk.

Ekkor már, 1997-ben életemben először és utoljára főszerkesztő voltam. A Magyar Írók Egyesületének havilapját, a Lyukasórát kaptam meg az egyesület elnökétől, Gyurkovics Tibortól. Valamiért, talán a Hitelben eltöltött éveimért, meg a ritkán megjelenő szépirodalmi írásaim minőségéért hívott erre a rangos posztra Gyurkovics Tibor. A munkába belefáradt Varga Domokost váltottam. Kitűnő író emberek álltak mögöttem: Szakonyi Károly, Hernádi Gyula, Mészöly Dezső, Bertha Bulcsu, Kis Dénes, Lázár Ervin meg még sokan mások. Nagyjából ez a társaság találta ki – Végh Antallal együtt – az ekkorra már befuccsolt Új Idők című lapot a rendszerváltozás környékén. Hogy mi minden történt főszerkesztőségem öt éve alatt, arról még majd sokat kell a következőkben beszélnem.

Ám most térjünk vissza Vajára a vadászvendégségbe. Jó élmény volt, bár a társaságból senki nem fogott a kezébe puskát. Másról volt itt szó. Egyfajta kedves, régimódi ismerkedési összejövetelről. A vendéglátónk estére kivitt minket a közeli vadászházába, ott folytatódott a korábbi italokkal megalapozott mulatság. Szertartásos vadászvacsora – na, ez volt az egyetlen alkalom, amikor szarvassal találkoztunk – pörkölt formában. A bőséges folyadékbevitel, ahogy kell, felszabadította gátlásaimat. Utóbb azt mondták, hogy vacsora közben hosszan és színesen beszéltem addigi vajai élményeimről. Az Alekóról a kapu előtt, arról a szédítő gazdagságról, amely a nagy házba belépve megütött, arról a természetességről, ahogyan vendéglátóink elegánsan, mondhatni, tapintattal viselték gazdagságukat.

Mire két nap után hazafelé indultunk, a Lyukasóra szerkesztése mellé máris megvolt a legújabb munkám. Balogh Gyula gyümölcsfeldolgozó üzemének reklámszakembereként gurultunk haza az Alekóval. Akkor még nem tudtuk, hogy ebből egy olyan, országméretű politikai kaland nő majd ki, amely az 1998-as parlamenti választásokkor soha nem vitatott módon segítette meg a konzervatív–nemzeti erők győzelmét. Ez pedig nem volt más, mint a Nemzeti Egységmozgalom.