Kultúra

Királyi elismerés a hivatásuk királynőinek

A brit királyi család figyelemmel kíséri és kitüntetésekkel díjazza a kiemelkedő művészi, sportolói, irodalmi életműveket. Az köztudott, hogy lovagi címet férfiak kaphatnak, az kevésbé, hogy nők is. S míg a férfiak a Sir (uram) a nők a Dame (dáma) előnevet használhatják.

Királyi elismerés a hivatásuk királynőinek
Emma Thompson 2018-ban vehette át a Brit Birodalom Érdemrendje kitüntetést
Fotó: AFP/Steve Parsons

A Brit Birodalom Rendje kitüntetést 1917-ben V. György király alapította, amelynek öt fokozata van, de csak a két legfelsőbb fokozat jár a lovagi cím megszerzésével, mely megtiszteltetés lehetővé teszi a kitüntetettnek a neve előtt a „Sir” (férfi esetén) vagy „Dame” (nő esetén) előtag használatát. A Nemzetközösséghez nem tartozó állampolgárok tiszteletbeli lovagi címeket kapnak, de ők csak a nevük után használhatják a Sir vagy Dame címet.

A kitüntetésben részesültek között olyan emberek vannak, akik valamilyen területen sikereket értek el, kimagaslóan tehetségesek, vagy valamilyen nagyobb dolgot tettek a világunkért, társadalmunkért, hogy egy jobb világban élhessünk. A woman&home honlap összeállításából kiderült, hogy az elmúlt évtizedben színésznők, írónők, sportolónők is részesültek a brit királyi család kitüntetésében.

Dáma lett például Emma Thompson, a kétszeres Oscar- és Golden Globe-díjas brit színésznő és forgatókönyvíró, Nagy-Britannia egyik legelismertebb színésznője. A 65 éves Thompson 2018-ban Vilmos hercegtől átvette a Brit Birodalom Érdemrendje kitüntetést, amely a lovagi cím női megfelelőjének számít, s a Dame előnév viselésére feljogosító ranggal jár.
A szintén világhírű Anna Wintour is részesült a királyi család elismerésében. A Vouge magazin főszerkesztője a divatipar legbefolyásosabb vezetője Erzsébet királynőtől 2017-ben kapta meg a Brit Birodalom Érdemrendje kitüntetést. „Mindig csodálatos dolog díjat kapni, de ez a mostani rendkívül különleges” – nyilatkozta a divatszakmát évtizedeken át vasszigorral irányító Wintour, akiről a rossz nyelvek szerint Az ördög Pradát visel című könyv és film főhősét mintázták.
Az amerikai Angelina Jolie azon kevesek közé tartozik, aki külföldi, mégis felkerült a kitüntettek listájára. Az Oscar- és háromszoros Golden Globe-díjas színésznő, fotómodell, író, producer, filmrendező, és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának különmegbízottja, korábbi jószolgálati nagykövete megérdemelte az elismerését. Bár azt hihetnénk elképesztő színészi alakításával vívta ki a királyi család figyelmét, de ennél egy nemesebb ügy kapcsán, a nők elleni szexuális erőszak megszüntetéséért folytatott harca miatt kapott II. Erzsébet királynőtől a tiszteletbeli dáma kitüntetést.

Joanne Kathleen Rowling 2017-ben kapott kitüntetést
Joanne Kathleen Rowling 2017-ben kapott kitüntetést
Fotó: AFP/Andrew Matthews

Nem érdemtelenül díjazták Joanne Kathleen Rowlingot, a nagy sikerű Harry Potter íróját, aki gyerekek generációit inspirálta az olvasás megszerettetésére. A világszerte 600 milliót meghaladó könyveladással JK Rowling globális ikonná vált. A világhírű írónőnek 2017-ben Vilmos herceg a Companion of Honour (A Becsülettársak Rendje) kitüntetést adta át. Korábban ebben részesült Sir Winston Churchill és Sir David Attenborough is.
A brit sportolok közül a kerékpáros Laura Kenny teljesítményét a királyi család többször is díjazta. Az ötszörös olimpiai bajnok 2013-ban, 2017-ben, majd 2022-ban vehette át a Brit Birodalom Rendjének kitüntetéseit. A legutóbbi ünnepség azért is különleges számára, mert férjével, a hétszeres olimpiai bajnok Jason Kennyvel együtt díjazták. Kennyt lovaggá ütötték, míg Laura Dame lett.

A többször olimpiai bajnok Jason Kenny feleségével együtt lett lovag
A többszörös olimpiai bajnok Jason Kenny feleségével együtt lett „lovag"
Fotó: AFP/Pool/John Stillwell

Hogy milyen széles körű a díjazottak hivatása, azt bizonyítja Zaha Hadid brit-iraki sztárépítész elismerése, aki már sajnos nincs velünk, de emlékét számos épület őrzi. Ő volt az építészeti Nobel-díjként emlegetett Pritzker-díj első női díjazottja. Főbb munkái közé tartozik a 2012-es londoni olimpia Vizessportok Központja, a római MAXXI Múzeum és a kínai Kuangcsoui Operaház. Kiemelkedő tervezői munkásságáért 2012-ben II. Erzsébet királynő Dámává nevezte ki.

Szintén egy kevésbé megszokott szerepkörben lévő nő Jayne-Anne Gadhia, aki a Virgin Money brit bank vezérigazgatója volt. Első királyi kitüntetését 2014-ben kapta, majd 2019-ben Dáma lett, aztán pedig igen ritka megtisztelésben volt része, mert a Királyi Viktoriánus Rend parancsnoka érdemet is megkapta, ami nagyon keveseknek adatik meg.
Maggie Smith, kétszeres Oscar-díjas, négyszeres Primetime Emmy-díjas, háromszoros Golden Globe-díjas, valamint ötszörös BAFTA-díjas angol színésznő sincs velünk, de csodálatos alakításai velünk maradtak például a Harry Potter filmekben, a Downton Abbey sorozatban vagy Nanny McPhee szerepében és természetesen még számos művészi alkotásban. Maggie-t 1990-ben nevezték ki Dame Commandernek, majd 2014-ben megkapta az óriási kitüntetésnek számító Order of the Companions of Honour (Becsületrend) tagja címet.
Az összeállítást egy színésznővel zárjuk, aki nem más mint Helen Mirren. Amellett, hogy Oscar-díjas és kétszeres Golden Globe-díjas orosz származású brit színésznő, olyan megtiszteltetésben részesült, hogy kétszer is eljátszhatta II. Erzsébet királyné szerepét. Az Oscar díjas The Queenben, majd a The Audience színdarabban is. A Dáma kitüntetést 2003-ban kapta meg.

Kapcsolódó írásaink