Kultúra

Takaró Mihály: A jelen és a jövő mellett a múltat is újjá kell építenünk

„Még sok-sok feladatunk van, amikor a Széchenyiekről beszélünk”

A jelen és a jövő mellett a múltat is újjá kell építenünk – mondta Takaró Mihály író és irodalomtörténész a Gróf Széchenyi Család Alapítvány sajtótájékoztatóján a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az eseményen bemutatták a Stádium-díj legújabb pályázatát, amelyet középiskolák számára hirdetnek a reformkor kétszázadik évfordulójának alkalmából.

Takaró Mihály: A jelen és a jövő mellett a múltat is újjá kell építenünk
Takaró Mihály író és irodalomtörténész
Fotó: MH–archív/Papajcsik Péter

A József Attila-díjas író és irodalomtörténész beszédében a Széchenyi család jelentőségét méltatta, „tőlük kaptuk a Magyar Nemzeti Múzeumot, a Magyar Tudományos Akadémiát, de még az első tűzoltóságot is egy Széchenyi alapította” – fogalmazott. „Úgy érzem, hogy még sok-sok feladatunk van, amikor a Széchenyiekről beszélünk” – emelte ki, hozzátéve, hogy Széchenyi István élete és életműve mellett az egész család törekvéseit és tevékenységét is meg kell ismertetni a magyar nemzettel.

Azt mondta, „itt az idő, hogy még jobban feltárjuk azt, hogy milyen nagy kultúrnemzet volt, és milyen nagy kultúrnemzet ma is a magyar”.

Befejezésül arról beszélt, hogy a magyarság évtizedeken keresztül elszenvedett egy olyan diktatúrát, amely eltorzította és egyoldalúvá tette a nemzeti emlékezetet, emiatt nekünk – a jelen és a jövő mellett – a múltat is újjá kell építeni.

Széchenyi Tímea, a Gróf Széchenyi Család Alapítvány kuratóriumi elnöke hangsúlyozta, hogy az idei pályázatot a reformkor kétszázadik évfordulójának méltó megünneplésére hirdetik meg. Az alapítvány szándéka, hogy a diákok számára közelebb hozzák a reformkor eszméit és Széchenyi István örökségét, hogy ösztönözzék a fiatalokat a múlt értékeinek megismerésére és továbbvitelére – mondta Széchenyi Tímea.

Emlékeztetett, hogy a Gróf Széchenyi Család Alapítvány és a Stádium Társadalmi és Kulturális Hírlap közösen hozta létre 2019-ben a Stádium-díjat, amely a Kárpát-medencében élő magyar középiskolások számára kínál lehetőséget arra, hogy kifejezzék véleményüket és részt vegyenek a nemzeti értékek megőrzésében.

A Széchenyi István szellemiségét szimbolizáló díjat közélet, tudomány és művészet kategóriákban adják át a diákok szavazatai alapján.

„A díj célja, hogy a fiatalok érezzék, véleményük, gondolataik és szándékaik hatással lehetnek a közös jövőnkre, hozzájárulva hazánk fejlődéséhez és jó hírének öregbítéséhez” – fogalmazott Széchenyi Tímea. Felidézte, hogy az évek során a díjat történelmi és irodalmi esszépályázatokkal egészítették ki.

„Nagy örömmel tapasztaljuk, hogy a diákok aktívan kapcsolódnak hozzánk, és elindult egy közös gondolkodás, amely nemcsak értékes visszajelzéseket ad számunkra, hanem irányt is mutat az ifjúságnak. Célunk, hogy a fiatalok számára olyan jobboldali, keresztény értékeket képviseljünk, amelyek közös gondolkodásra és cselekvésre ösztönzik őket” – tette hozzá.

Bejelentette, hogy 2025-ben a Magyar Tudományos Akadémia alapításának kétszázadik évfordulója alkalmából pályázatot hirdetnek Gróf Széchenyi István a Reformkorban 200 címmel.

A felhívás célja, hogy a diákok esszék és alkotások révén bemutassák a legnagyobb magyar életművét egy mai fiatal szemszögéből, ezzel is ápolva Széchenyi István örökségét. Széchenyi Tímea megemlítette a Stádium online magazint is, amelyet a fiatalokkal való folyamatos kapcsolattartás érdekében hoztak létre.

A diákok itt publikálhatják gondolataikat és irodalmi műveiket, bemutathatják iskolájukat, tanáraikat és a díjra nevezett jelöltjeiket. Széchenyi Tímea felhívta a figyelmet arra is, hogy a reformkor kétszázadik évfordulója alkalmából 2025. január 22-én, a Magyar Kultúra Napján Széchenyi György emlékkonferenciát rendeznek Sümegen.

Kapcsolódó írásaink