Kultúra
A Solaris új lemezének témája a mesterséges intelligencia
Az album három nagyszabású zenei részből áll
Az album három nagyszabású zenei részből (szvitből) áll, ezek külön történetekkel, zenei víziókkal járják körbe az A.I., azaz a mesterséges intelligencia témakörér: Zoo Galaktika, A bárka és Álomvölgy. A Solaris új zenei anyaga digipack dupla CD-n a Stereo Kft. forgalmazásában, dupla LP-n a Moiras Records gondozásában jelent meg.
A stúdiófelvételek során az 1980-ban alakult együttes történetének valamennyi élő tagja játszott. A Marsbéli krónikák éppen negyven évvel ezelőtt, 1984-ben jelent meg. A Solaris a tűrt kategóriába tartozott az akkor monopolhelyzetben lévő, pártállami Hanglemezgyártó Vállalatnál, mivel instrumentális zenét játszott, nem volt énekese; a lemezből így is elfogyott 40 ezer példány.
Az album elkészítése előtt távozott az együttesből az Első Emeletbe Bogdán Csaba gitáros, Kisszabó Gábor basszusgitáros, Raus Ferenc dobos, Tereh István menedzser. A Solaris 1986-ban elbúcsúzott a közönségtől. 1995-ben egy váratlan amerikai meghívásnak eleget téve a csapat a régi tagokkal Los Angelesben újra fellépett egy progresszív rockfesztivál főzenekaraként.
A koncertről CD jelent meg, 1996-ban pedig már Rio de Janeiróban játszott az együttes. Két évre rá elhunyt Cziglán István alapító gitáros, az 1999-ben kiadott Nostradamus – Próféciák könyve már nélküle készült. A következő évek amerikai, mexikói fellépést hoztak, 2006-ban, húsz évvel hazai búcsúja után ismét Magyarországon lépett fel a Solaris a Müpában.
Hosszú szünet után, 2014 tavaszán előbb egy koncertritkaságokat tartalmazó vinyl lemez, a Live Chronicles jelent meg a Solaristól, majd elkészült a Marsbéli krónikák II., amelynek kiindulópontja a világhírű író, Ray Bradbury Telefon című novellája volt.
A tudományos-fantasztikus (sci-fi) irodalom által ihletett koncept albumairól és színvonalas instrumentális zenéjéről ismert Solaris most megjelent anyagán, a Marsbéli krónikák III-on a két alapító, Erdész Róbert (billentyűs hangszerek) és Kollár Attila (fuvola) mellett Bogdán Csaba és Erdész Tamás gitározik, Kisszabó Gábor és Seres Attila játszik basszusgitáron, Gömör László és Raus Ferenc dobol. Az egykori tagok közül Cziglán István mellett már a dobos Tóth Vilmos se él, ő 2013-ban hunyt el. A közreműködők között van Szirtes Edina Mókus (hegedű), Ullmann Zsuzsa, Demeter György és Gerdesits Ferenc (ének), valamint Sturcz András (cselló).