Kultúra
Sikeres a szépmíves oktatás
Hetvenhét év után újraindult Magyarországon a művészi igényű kézműves képzés
Madaras Bence, az alapítvány kuratóriumi elnöke előadásában a szervezet eredményeiről és jövőbeli terveiről számolt be. Elmondása szerint tavaly szeptemberben 77 év után újraindult Magyarországon a művészi igényű kézműves kivitelezés államilag elismert oktatása, amely a köznevelési törvény hatálya alá tartozik, a képzés formája kétéves és esti tagozaton zajlik.
A kuratóriumi elnöke elmondta, hogy a képzésben négy tantárgyban 34 diák vett részt az OKJ-s végzettségű fiatal vállalkozóktól a diplomás építészig és a saját műhellyel rendelkező vállalkozóig. A kétéves esti képzés évvégi értékeléssel és bizonyítvánnyal zárul, negyedévente kapnak a diákok visszacsatolást munkáikról. Idén májusban a diákok szakmai gyakorlaton is részt vettek a BTM Aquincumi Múzeumban és annak kiállításán, ahol díszítőfestésen dolgoztak.
Madaras Bence kiemelte: figyelmet fordítottak arra, hogy a szélesebb közönség is megismerje a szépmíves oktatás jelenlegi helyzetét. Áprilisban a Képzőművészeti Egyetemen szimpóziumot rendeztek, amelyen többek között a műemléki rekonstrukcióval és a szépmíves ipar kihívásaival ismerkedhettek meg a résztvevők. Emellett a Kisképzőn rendezett szépmíves workshopon művészek közreműködésével az érdeklődők is kipróbálhattak egyes alkalmazott technikákat, míg a Múzeumok éjszakáján a Kisképző épületében a Hauszmann Alapítvány tanulói is bemutatkozhattak.
Ebben az évben elindult a második tanév, a második évfolyam már asztalos képzésben is részesülhet, ezzel ötre bővült a tantárgyak száma. Az oktatásban 40 fő vesz részt, Madaras Bence szerint nagy eredmény, hogy nem volt lemorzsolódás az első évet követően, a második évben is mindenki nagy örömmel csatlakozott – magyarázta.
Madaras Bence a konferencián beszámolt az alapítvány beruházásairól is. Mint mondta, távlati elképzelésük, hogy az oktatás végső helyszíne a Hauszmann család egykori annavölgyi birtokán létrehozandó szakképzési központ legyen. Emlékeztetett arra, hogy a park évtizedeken keresztül honvédtiszti üdülő volt.
Tájékoztatása szerint az Annavölgyben a bontási munkák augusztusban befejeződtek. Erhardt Gábor építész vezetésével a tervezők megálmodták Annavölgy jövőjét, idén szeptember elején pedig megkapták az építési engedélyt. A beruházás jelenleg a kiviteli tervezési fázisban tart, jövőre a közbeszerzési eljárást követően indulhat meg a kivitelezés – tette hozzá.
Felidézte, hogy a Hauszmann-villa rekonstrukciós terveinek elkészítéséhez meg kellett határozni az eredeti épület pontos helyét. Dokumentációk és fotók segítségével, valamint régészeti feltárások során megtalálták az egykori épült alapjait. A korabeli Hauszmann-villa pontos másában fog működni a Hauszmann Emlékház, a hagyaték ápolásának és kutatásának központja, valamint a látogatóközpont.
Madaras Bence beszámolt arról is, hogy a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközponttal való együttműködés részeként jelent meg a Kézművesipar története Magyarországon című könyv, amely egy háromkötetesre tervezett sorozat első része. Emellett a Várkapitánysággal együttműködésben látott napvilágot a Csikós udvar történetét, illetve a Várkert Bazár történetét feldolgozó kötet, de emellett elérhető a Hauszmann Alapítvány 2023. évi tudományos konferenciájának előadásait tartalmazó kiadvány is – hívta fel a figyelmet a kuratóriumi elnök.