Kultúra

„Kiváló Magyarország és Horvátország kapcsolata a nemzetiségek terén”

A most bemutatott, magyar és horvát nyelven is megjelenő kötetek tovább erősítik a két ország kapcsolatát

A Magyarországon élő horvát és a Horvátországban élő magyar közösség szempontjából is kiváló az együttműködés a két nemzet között – jelentette ki Szili Katalin, a Pécsi Tudományegyetemet (PTE) fenntartó alapítvány kurátora csütörtökön Pécsen.

„Kiváló Magyarország és Horvátország kapcsolata a nemzetiségek terén”
A miniszterelnöki főtanácsadó a magyarul és horvátul megjelenő könyveket bemutató rendezvényen kiemelten fontosnak nevezte a két ország közötti konnektivitást
Fotó: Facebook/Dr. Szili Katalin

A miniszterelnöki főtanácsadó a magyarul és horvátul megjelenő könyveket bemutató rendezvényen kiemelten fontosnak nevezte a két ország közötti konnektivitást. Különösen igaz ez Baranya térségére, hiszen itt a határ mindkét oldalán komoly számban képviseltetik magukat a szomszédos ország nemzetiségéhez tartozók – mondta.

Kiemelte, a most bemutatott, magyar és horvát nyelven is megjelenő kötetek tovább erősítik a két ország tudományos és kulturális kapcsolatait.

Ennek kapcsán megjegyezte: tudományos téren magyar oldalról biztosított a horvát nyelvű felsőoktatási képzés, a szekszárdi karon pedig a kutatómunka is.

A rendezvényen, amelyet PTE kultúratudományi, pedagógusképző és vidékfejlesztési kara az August Senoa Horvát Klubbal közösen szervezett, három könyvet mutattak be az érdeklődőknek: Szécsi Gábor „Narratíva és megértés – Filozófiai adalékok a narratív én elméletéhez” című munkáját, a Branka Arlovic és Mato Arlovic házaspár Romák a Horvát Köztársaságban című kiadványát, valamint Mirko Curic Esterházy Péter halála című kötetét, amelyben a halál témája köré épülve hat történet olvasható.

Szili Katalin Branka Arlovic és Mato Arlovic kötete kapcsán közölte: a nemzetiségek, kisebbségek ügye kiemelten fontos, folyamatosan javítandó terület szerte Európában, a kötet pedig hiánypótló abban a tekintetben, hogy eligazítja az olvasót a fogalmi meghatározások, valamint a horvátországi etnikai közösségek sajátosságai terén.

Mirko Curic kötete – mondta – az elmúlással, egy olyan kérdéskörrel foglalkozik, amely az európai kultúrkörben nem gyakori.

A könyv szerinte beleillik azon kevés magyar kötetek sorába, amelyek a halál és az elmúlás témájával foglalkoznak. Szécsi Gábor munkájáról úgy vélekedett: a kötet a horvátországi filozófiai köteteket jól ki fogja egészíteni, s mind az oktatás, mind a kutatás területén bővíti majd a horvátországi szakirodalmat.

Drago Horvat, a Horvát Köztársaság pécsi főkonzulja közölte: a horvát és magyar nyelven megjelenő művek kiemelkedő minőséget képviselnek, s az alkotások arról tanúskodnak, hogy a Magyarországon és Horvátországban élő nemzetiségek nemcsak színesítik, de nemesítik is a többségi társadalmat.

Szécsi Gábor, a PTE dékánja, a filozófiai kötet szerzője arról beszélt, hogy a könyvek a horvát-magyar kulturális kapcsolatok erősítését, a nemzeti identitás megőrzését szolgálják. Kötetéről, amely jövőre a magyar és a horvát mellett angol nyelven is megjelenik, azt mondta, a könyv a digitális média veszélyeket rejtő énformáló hatására, a családi, nemzeti identitás fontosságára hívja fel a figyelmet.

A dékán beszámolt arról, hogy a karon működő kisebbségkutató központ egyedülálló módon igyekszik a magyar–horvát kapcsolatok mélyére ásni, s a célok között szerepel, hogy a jövőben még magasabb szintre emelkedjenek a két néppel kapcsolatos kutatások.

Kapcsolódó írásaink