Kultúra
Doktor úr, aki dinoszauruszokkal meghódította a világot
Michael Crichton, az amerikai science-fiction legnépszerűbb szerzője 1942. október 23-án született
Az amerikai Michael Crichthon saját nevén 24, John Large, Jeffery Hudson és Michael Douglas írói álneveken tíz regényt írt, emellett 26 film és televíziós sorozat forgatókönyvírója vagy rendezője volt.
Munkásságát áthatotta a tudomány iránti, mély érdeklődése, műveiben visszatérő elemként szerepeltek az ember és a technológia közötti feszültségből eredő, erkölcsi dilemmák.
John Michael Crichton 1942. október 23. született a chicagói Illinois-ban. Édesapja újságírói vénáját örökölve már gyermekkorától kezdve író szeretett volna lenni. Ezért 1960-ban a Harwardon irodalmat kezdett el tanulni, ám egyik professzorával támadó nézeteltérései miatt úgy döntött, inkább az orvostudományok felé fordul.
Legnagyobb szerencsénkre, hiszen ott szerezte meg azt a tudományos alapműveltséget és szemléletmódot, amely a későbbiekben mind írói stílusát, mind pedig történeteinek hitelességét megalapozta.
Még medikus korában első, saját nevén megjelenő regénye, Az Androméda-törzs volt. A könyv világsiker lett, film is készült belőle. Crichthon elsőként tette fel a kérdést: fel vagyunk készülve egy világjárványra? A 206 centiméteres magassága miatt sokszor kiközösített férfivel egy csapásra mindenki beszélgetni akart a Harvardi Orvosi Egyetem ebédlőjében.
Bár summa cum laude orvosi diplomát szerzett, soha sem praktizált. Az egyetem elvégzése után, az 1970-es évektől a filmrendezés felé fordult. A nézők hamarosan igazolhatták tehetségét a mozivászonokon is. Író-rendezője volt a Feltámad a vadnyugatnak (West World), a Nagy vonatrablásnak (Great trainrobbery), ahol olyan nagy nevekkel dolgozott együtt, mint Sean Connery és Donald Sutherland. A Kóma című, orvosi thrillerrel új műfajt alkotott a filmiparban, amelyet Michael Douglasszel forgatott.
Talán legismertebb történetét, a Jurassic Parcot életének egy mély, depresszív időszakában írta, amikor írói váltságban volt. 1999-ben megjelent története a dinoszaurusz-popkúltúra bálványává vált.
Crichton történeteinek cselekményei, fordulatai és karakterei is kitaláltak, azonban regényeinek kiinduló problémáit kivétel nélkül tudományos eredményekre, elméletekre és adatokra alapozta.
Elnyerte az Edgar Allen Poe-díjat két regényéért is, illetve az Amerikai Orvosi Szakírók díjat, George Foster-díjat és A legjobb televíziós sorozat díjat is megkapta. A People Magazin 1992-ben a világ ötven legragyogóbb személyiségei közé választotta. Még egy új dinoszauruszfajt is elneveztek róla: a Crichtonsaurus bohlinit.
Szinte minden regényéből hollywoodi film született, alkotásai halála után is milliós jövedelmet jelentenek mind családjának, mind pedig azoknak, akik újra megfilmesítik lebilincselően izgalmas történeteit.