Kultúra
Ezt a tíz dolgot biztosan nem tudta az István, a királyról
Az első magyar rockoperát több mint negyven éve mutattak be a Városligetben
1. Az István, a király ősbemutatójára 1983. augusztus 18-án került sor a városligeti szánkózódombon, amelyet az előadás nagy sikere miatt kezdett el Királydombnak hívni a közönség – ma pedig már ez a hivatalos neve is.
2. A kezdeti plakátokra csak I. István király díszes monogramját nyomtatták, a jegy pedig 150 forintba került – ami a korszakban drágának számított, de így is hamar elfogyott az összes. A tervezett hat előadásból így végül hét lett, a főpróbát is belevették.
3. Az Illés együttes tagjai Boldizsár Miklós íróval már a hetvenes években ötleteltek egy magyar rockoperáról, és eleinte még egy másik neves történelmi alakunk, Attila is szóba került – vagyis az István, a király lehetett volna akár Attila, a hunok királya is, de az alkotók végül egyöntetűen Szent István mellett döntöttek.
4. Eredetileg a bemutató helyszíne is más lett volna, először az óbudai amfiteátrumban akarták színre vinni – az azonban kicsinek bizonyult. A villamostávvezeték-oszlopból kialakított, hatalmas keresztet még az eredetileg tervezett helyszínre készítették, onnan szállították át a Városligetbe.
5. A hanglemezgyártó vállalat nem bízott a vállalkozás sikerében, ezért nem adta ki előre a hanganyagot tartalmazó duplalemezt. A királydombi előadásokat ezzel szemben öt kamerával rögzítették Koltay Gábor rendezésében, ebből készült a későbbi film. (A zenei album végül egyébként az egyik legsikeresebb magyar kiadvány, gyémántlemez lett.)
6. A Kimnowak tagjaként és műsorvezetőként is ismert Novák Péter nemcsak több verziót rendezett és Tordát is többször eljátszotta, de 13 évesen már az ősbemutatón is ott volt a tánckarban – miután a koreográfus az édesapja, Novák Ferenc, Tata volt.
7. Feke Pál Istvánt és Koppányt is játszotta többször is különböző verziókban. Istvánt többek között a 25. jubileumi kiadásban is alakította, Koppányként például a 2015-ös királydombi változatban jelent meg. Mellette a Koppányként megismert Vadkerti Imre is alakította Istvánt a szegedi Dóm téren, amikor egyszer Fekével szerepet cserélt.
8. Az erdélyi magyaroknak csak húsz évvel az ősbemutató után mutatták be a darabot, 2003-ban a csíksomlyói búcsú helyszínén azonban mintegy félmillióan látták.
9. Volt olyan verzió is, amelyhez a színészeket egy tehetségkutató műsorban válogatták össze, Feke Pál itt nyerte el István szerepét, Koppány pedig a korábban említett Vadkerti Imre lett. 2008-ban adta a Magyar Televízió A Társulatot, amelynek során befutott és kevésbé ismert előadóművészekkel, Szikora János rendezésében állt össze a darab.
10. Ifjúsági verzió is készült, a Magyar Állami Operaház Gyermekkara és a Magyar Nemzeti Balettintézet növendékei tavaly mutatták be az István, a király juniort, amelyet Feke Pál rendezett.