Kultúra
Időutazás a Dunán
Már a beszállás pillanatában érezhető volt a levegőben a retro hangulat, ahogy a hajó lassan elsiklott az Árpád-híd alatt, és megindultunk a háromórás hajóutunkra. A hajó fedélzetén mindenki egy dologra készült: elengedni a hétköznapok stresszét, és visszatérni a zenei múltba, mely dallamok egyszerre voltak nosztalgikusak és örökzöldek.
A zenét Toni McVey, egy glasgow-i dobos, DJ és lemezgyűjtő biztosította, aki a hajó zenei felelőse volt, nem hagyta, hogy bárki is nyugton maradjon. Legyen szó régi idők funk, soul, disco, vagy boogie zenéjéről, Toni minden egyes bulira elhozza a múlt örömeit, lehetőségét adva a közönségnek arra, hogy egy napra visszautazhasson az 1980-as évek klubéletébe.
Toni McVey által teremtett atmoszféra nem pusztán a lejátszott zenékből fakad, hanem abból a hihetetlen energiából, amely minden egyes előadás során átjárja a közönséget. Toni számára a zene gyűjtése nemcsak hobbi, hanem életmód, amely révén a világ legkülönfélébb tájainak hangulatát és kultúráját hozza el bulijaira. Minden egyes 7„ és 12” lemez egy-egy történetet mesél el, akiknek szenvedéllyel ad át a hallgatóságnak.
A 80-as és 90-es évek slágerei egymás után pörögtek a lemezjátszón, míg a hajó csendesen elsiklott, a fesztiválnak otthont adó Hajógyári sziget mellett. Ott, a Dunán megfordulva a Parlament, a Budai Vár, és a Gellért-hegy alatt, egészen a Kopaszi-gátig haladtunk, majd vissza a Battyhány térre. A vízről nézve ez a panoráma, pedig elég régóta élek Budapesten, egészen lenyűgöző volt.
Nemcsak a zene vitte vissza az időben a közönséget, hanem a fedélzeten lévő emberek is. Mindenki mosolygott, énekelt, és táncolt, mintha egy régi baráti társaság találkozóján lenne. A retro partyhajó valóban összekovácsolta az embereket: fiatalok és idősebbek egyaránt élvezték a klasszikus dallamokat, és a közös nosztalgia élményt.
Amikor a hajó lassan közeledett a pesti hidakhoz, az ott sétáló emberek a híd korlátjához léptek, és integetve üdvözöltek minket. Boldog, irigykedő tekintetek találkoztak a miénkkel, és bár nem hallhattuk őket, éreztük a közös pillanat örömét. A zene hangja betöltötte a teret, és a híd alatt áthaladva, a visszhangzó dallamok szinte megsokszorozódtak. A hídon sétálók vidáman lengették kezüket, és mi visszaintegettünk, mintha régi barátokat üdvözölnénk, egy különleges, közös öröm, amely a városlakókat és a bulizókat összekötötte.
A délután végére, ahogy a hajó visszatért a kikötőbe, mindenki arcán ott volt az elégedett mosoly. Egy olyan élménnyel lettünk gazdagabbak, amely nemcsak a Sziget Fesztivál méltó lezárása volt, hanem egy emlékeztető is arra, hogy a zene képes áthidalni az időt és a teret, összehozni az embereket, és örömet csempészni a mindennapokba.
Köszönet a Sziget Fesztiválnak ezért a csodás élményért – jövőre ugyanitt, találkozunk!