Kultúra
Kamarás Iván: Mindenkire ráfér egy kis katonaság
A Tündérkert sikere után mai magyar katonákról forgat tévésorozatot a Megafilm Service
A sajtótájékoztatón, ahol a színészek katonai jelmezben jelentek meg, megtudtuk, kiderült, hogy a S.E. R. E.G. betűszó öt angol kifejezés rövidítése: Service (Szolgálat), Excellence (Erény), Respect (Rend) Ethos (Erkölcs), Guidance (Gondviselés).
A honvédség szívesen használ ilyen rövidítéseket, mert ez megkönnyíti a nemzetközi kommunikációt – magyarázta Pálinkás Szilveszter a filmsorozat katonai szakértője. Fikciós sorozatról lévén szó, ez az öt kifejezés ezúttal a sorozat számára lett kitalálva, nem a honvédségi gyakorlatban használt szavakból áll össze a S.E.R.E.G..
Megtudtuk azt is, hogy szándékosan női rendezőt, a korábban főként dokumentumfilmeket, kisjátékfilmeket készítő, majd Pilátus című filmjével számos nemzetközi díjat nyert Dombrovszky Lindát választották a feladatra, mert mint Helmeczy Dorottya producer elmondta, azt szerették volna, ha a filmben felgyűlt sok férfienergiát és egót egy női rendező kiegyensúlyozza.
Dombrovszky Lindának korábban nem volt kapcsolata a katonasággal, így mint a sajtótájékoztatón megfogalmazta, nagy jelentőséggel bírt számára a motívumgyűjtés, ami azt jelentette, hogy az ország számos laktanyájában megfordultak, és különféle tisztségben lévő katonák történeteit hallgatták meg, illetve családtagokkal is beszélgettek, arról, hogy mit éltek át például katonafeleségként. Így a sorozatban minden egyes szereplő mögött ott van egy élő katona. – fejtette ki a rendező.
Helmeczy Dorottya, a sorozat producere lapunknak elmondta, hogy ugyan korábban már készült tévésorozat a magyar katonákról Angyalbőrben címmel, de a S.E.R.E.G. koncepciója más, hiszen itt a tét sokkal nagyobb, és nem csupán a laktanyában szövődő barátságokról szólnak az egyes részek, hanem a felelősségvállalásról, és arról, hogy ha együttműködünk, mindent meg tudunk oldani .
Arra a kérdésre, hogy a most készülő alkotás mit mond a mai embernek a háborúról és a békéről, a katonákról, Helmeczy Dorottya azt felelte, hogy ebben a helyzetben, amikor nagyon sok konfliktus van körülöttünk, a film azt mondja el, hogy lehet béke, ha nagyon megküzdünk érte. A megoldás kulcsa az, ha az ember nem fut el bizonyos helyzetek elől, hanem a békét keresi.
A katonák – ahogyan majd a filmben is látjuk - komoly digitális felkészültséggel rendelkeznek, fegyvereket, járműveket kezelnek, nyelveket tanulnak, a családjukat is kell, hogy támogassák. Vagyis kiterjesztik az emberi teljesítőképesség határait. Mindezek láttán a néző azt gondolhatja, hogy akkor ő maga is többre képes, és többet kell bírnia.
Túl vagyunk azon, hogy belekényelmesedjünk a jóléti társadalomba, - fogalmazott a producer - és nem baj, hogy elmúlt ennek az ideje, mert már nem lehet hova továbbfejleszteni.
Beszélt arról is, hogy a filmmel közösségi élményt kívánnak nyújtani, kiemelni a bajtársiasságot, hangsúlyozni, hogy érdemes abból az aspektusból szemlélni az élethelyzeteket, hogy mit tehetünk egymásért. Meg akarják mutatni azt is, mekkora ajándékot tudunk adni azzal, ha figyelünk egymásra.
Arra a kérdésre, hogy szerinte egy nőben is élhet-e egy katona, ahogy különféle archetípusok élnek mindannyiunkban, azt válaszolta, mindegy, hogy valaki nő vagy férfi, lehet korlátlan a teherbírása, és ezt is ábrázolni kívánják a sorozatban.
Vélekedése szerint nem az a nehéz, hogy megismerjük egymást, és összehangoltan együtt oldunk meg helyzeteket, hanem az nehezíti meg az életünket, ami a ma zajlik. Ma hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy minden akaratunknak, szempontunknak helye van, pedig nem, mert ez lehetetlen kívánság, de van ennél jobb - és mint ígérte - ezt is érzékelteti majd a film.
A sorozat katonai szakértője, Pálinkás Szilveszter főhadnagy, ő vezette a színészek kiképzését . A filmben látható katonai műveleteket is ő tervezte meg, segített a motívumkeresésben, sőt szereplőként is részt vesz az alkotómunkában. Mint mondta, nagyon elégedett a színészekkel, többeket arra biztat, hogy a forgatás után jelentkezzenek tartalékos kiképzésre.
Azzal kapcsolatban, hogy a film milyen képet ad a katonákról és mai szerepükről, elmondta, hogy a filmben a béke fenntartása, megvalósítása a fő szempont, a katona pedig az, aki megvédi a civileket és a környezetüket.
A főhadnagytól azt is megtudtuk, hogy a haditechnika iránt érdeklődő nézőkre is gondoltak az alkotók: működés közben láthatunk harci járműveket, fegyvereket és egyéb harci eszközöket.
Elárulta, hogy kedvencei a filmben látható katonai műveletek közül azok a különösen látványos részek, ahol épületharcászat zajlik.
A S.E.R.E.G. című sorozat főbb szerepeiben Csórics Balázst (Győrbíró Zsolt alezredes) , Séra Dánielt (Győrbíró Marci), Balla Esztert (Győrbíróné Dr Bakos Petra), Kamarás Ivánt (Horváth Tibor ezredes), Mészáros Zoltánt (vezérkari ezredes) és Györgyi Annát (Vass Edit) láthatjuk. A történet két szálon fut, és két generációt és kapcsolatukat mutatja be.
Győrbíró Zsolt alezredes egy öt évvel korábban félresikerült iraki misszió után irodai munkát kap. Amikor újra missziós felkérést érkezik, menni akar, azért, hogy ne az irodában kuksoljon, és azért is, hogy megbosszulhassa barátja öt évvel korábbi halálát. Horváth Tibor ezredes viszont nagyon nem akarja Győrbírót az újabb iraki misszió élén látni… Semmivel sem kisebb baj, hogy bár az alezredes bár boldog házasságban él, a helyét nem találó orvostanhallgató fiával, Marcival nehezen ért szót.
Kamarás Iván, aki a sorozatban Horváth Tibort, vagyis Győrbíró ellenlábasát alakítja, elárulta, hogy mire elérte a katonaköteles kort, Magyarországon már megszűnt a kötelező sorkatonai szolgálat. A mostani szerepével és a kiképzéssel kapcsolatban azt mondta, hogy ennyi éves fejjel azt gondolja, mindenkire ráfér egy kis katonaság. Nem baj az – vélekedett – ha megtanulja az ember a rendet.
Horváth Tibor ezredes figurájával kapcsolatban kifejtette, hogy ő az a szereplő, aki a filmbeli konfliktust elősegíti, ugyanis azt szeretné, ha Győrbíró helyett ő lehetne a misszió vezetője. Kamarás Iván szerint az ezredesnek is megvan a maga igazsága, mint ahogy mindnyájan próbáljuk magunkat felmenteni a saját hibáink alól, miközben mások hibáit nagyon élesen látjuk. Amikor férfiak küzdenek a saját maguk igazságáért, nem mindig válogatnak az eszközökben. – tette hozzá a színész.
Megosztotta velünk azt is, hogy jó hangulatban folyik a munka, szinte csupa férfi szereplő dolgozik együtt, de különböző generációkból, és olyanok is vannak köztük, akikkel másképp talán nem is találkozott volna. Nagyon jó kis gárda jött össze – összegezte tapasztalatait Kamarás Iván.
Az akadémia udvarán a stáb tagjai azt a jelenetet veszik fel, amikor a terepre induló katonák felszállnak a teherautóra. A Vass Esztert alakító Györgyi Anna úgy áll a plató előtt, mintha mindig is itt állt volna, egyenruhások körében, maga is egyenruhában.
A S. E.R. E.G. című sorozatot 48-52 perces részekkel idén ősszel vetítik a Tv2 műsorán.