Kultúra

Hágában is bemutatják a Csángó Bájolás című néprajzi filmet

Kanalas Éva énekművész, filmrendező november 26-án 14 órától a Hollandiai Mikes Kelemen kör vendége lesz Hágában, ahol levetítik a Csángó bájolás című néprajzi filmjét. Majd november 29-én a különféle művészeti ágak alkotásait párhuzamosan bemutató amszterdami Budapest Bárban lép fel, ahol moldvai csángó népdalokat énekel, illetve Szabados György Kossuth- és Liszt-díjas zeneszerzővel közös Tengri című koncertlemezükről is ad elő részleteket.

Hágában is bemutatják a Csángó Bájolás című néprajzi filmet
Kanalas Éva énekművész, filmrendező, gyűjtő Szabófalván csángó asszonyokkal
Fotó: Kanalas Éva archívumából

A Hollandiai Mikes Kelemen Kört 1951-ben alapították Hollandiában tanuló magyar diákok. A magyar kultúra ápolásával és hollandiai népszerűsítésével foglalkozó szervezet számos jelentős hazai művészt, tudóst és politikust látott vendégül a mögötte álló évtizedek alatt. 2001 óta Mikes International címmel saját negyedévi folyóiratuk van, sőt könyvkiadással is foglalkoznak.

A szervezet tagjai elkötelezettek a tradicionális magyar kultúra, a magyar népművészet iránt, így nem meglepő, hogy Kanalas Éva moldvai gyűjtéseit filmben is megörökítő, Schmidt Éva-díjas alkotását is bemutatják.

Az énekművész filmje, gyűjtései kapcsán kiemelte, hogy Magyarországon az utóbbi években nagyon elterjedtek a moldvai csángó táncházi zenék, azonban a film néprajzi anyagának jó része, amelyet ráolvasások, archaikus imák alkotnak, eltér az előbbiektől.

Az énekművész repertoárjából a gyermekdalok,népi mondókák sem hiányoznak
Az énekművész repertoárjából a gyermekdalok, népi mondókák sem hiányoznak
Fotó: Kanalas Éva archívumából

A vetítés után Kanalas Éva élőben is előad több dalt a gyűjtéseiből, illetve válaszol a nézők kérdéseire.

Mint lapunknak elmondta, Kanalas Éva azért sem teljesen ismeretlen a hollandiai közönség előtt, mivel 1997-1998-ban Amszterdamban élt, és akkoriban adta ki a PAN Records lemezkiadó Túl a vízen című albumát, amelynek moldvai csángó dalait az énekművész két korábbi kazettájáról válogatták. ( A PAN Records a Muzsikás együttes lemezét is megjelentette korábban.)

Amszterdami koncertjére Maxim Chapochnikov, a Window to Europe kulturális menedzsere kérte fel. Ez a kulturális szervezet leginkább a volt Szovjetunió, így Szibéria és Közép-Ázsia népeinek archaikus kultúráját népszerűsíti Amszterdamban, ahol egyébként nagy lélekszámú, orosz illetve a volt Szovjetunió területéről áttelepült közösség is él.

Kanalas Éva tavaly tavasszal Adizsgi tuva sámánról készült dokumentumfilmjét mutatta be, a vetítésen résztvevők érdeklődését pedig felkeltették a látottak, ez is előzménye a mostani koncertnek.

A film érdekessége, hogy igyekszik megteremteni azt a filmnyelvet, amelyen hitelesen, átéléssel lehet dokumentálni és megfogalmazni például a tuva sámánságot. Így ez a film úttörő lehet abban, hogy az európaiak minél inkább megértsék, és ki is tudják fejezni az archaikus kultúrák tudását, lényegét, a mai embernek szóló üzenetét. A tavaszi vetítés idejéhez kötődik, hogy a magyar filmes megtisztelő ajánlást kapott: Ellie Safari, iráni származású Hollandiában élő világszerte ismert dokumentumfilmes fogja szakmailag véleményezni az alkotást.

Archaikus népi imádságokat, ráolvasásokat is gyűjtött Moldvában az énekművész-filmrendező
Archaikus népi imádságokat, ráolvasásokat is gyűjtött Moldvában az énekművész-filmrendező
Fotó: Kanalas Éva archívumából

Amszterdami koncertjén Kanalas Éva moldvai csángó népdalokat énekel, illetve Szabados György Kossuth- és Liszt-díjas zeneszerzővel közös koncertlemeze, a Tengri zenei anyagából és Rézpáva című lemezének dalaiból ad elő. A népdalok mellett, archaikus népi imádságok, népi mondókák is elhangzanak a műsorban. A lemezrészletek előadásmódja részben eltér a megszokott népdalénekléstől, improvizatív elemekkel és szokatlan „hangszerekkel” gazdagodik, például kövek, csigák koccanása hallatszik a hagyományos sámán dobszó mellett.

A hágai vetítést és a szakmai konzultációt az MMA 2018-2021-es ösztöndíj népszerűsítési programja és az NKA támogatta.

Kapcsolódó írásaink