Kultúra
A kultúra fellegvára lett a Várkert Bazár
Sokszínű őszi programok: telt házas Szabó Magda est, érdekes kép a magyar festészetről, jönnek a sportolók és Wolf Kati

Budapest egyik legszebb épületegyüttese otthont ad az összes művészeti ágnak és minden kultúrát kedvelő találhat érdeklődésének megfelelő előadást vagy programot.
A képzőművészetet kedvelők például 2024. június 28-ig tekinthetik meg a nemrég megnyílt a Vagyok aki vagyok című kiállítást, amelyen Jáky Balázs műgyűjtő több száz alkotást magába foglaló kollekciójából több mint száz látható.
A tárlat címét a műgyűjtők közti mondás ihlette: "Mutasd meg a gyűjteményed és megmondom ki vagy."
A gazdag gyűjtemény válogatott részét ugyan láttunk, de Jáky Balázsról a kiállítás kurátorától, Nemes Pétertől annyit tudtunk meg, hogy 2000-es évek végén kezdett műalkotásokat gyűjteni. Dédapja Nikelszky Géza iparművész, festő volt, aki a több mint fél évszázadon át a Zsolnay-porcelángyár egyik tervezőjeként dolgozott. Jáky Balázs gyerekkora óta találkozott olyan grafikákkal és tervekkel, amelyek esztétikai ízlését és érdeklődését nagy mértében befolyásolták. A ma már több száz műalkotás tulajdonosa, amelyből ez a kiállítás az 1945 utáni hazai festészetet mutatja be, köztük több kortárs művet is megtekinthetünk.
A tárlat különlegessége, hogy nem egy egységes stílusirányzat mentén lett felépítve, mert a Jáky-gyűjtemény nemcsak az 1940-es és az 1950-es évek hazai haladó törekvéseit, valamint az 1960-as évek Iparterv-generációjának fő műveit, hanem a progresszív hagyományokra építő, s az 1990-es években az új az új képtípusok felé forduló fiatal nemzedékek meghatározó alkotásait is ott találjuk.
Hogy nem érdektelen az irodalom sem, azt jól mutatja, hogy a Várkert Irodalom Aposztróf előadás sorozata idén már hatodik éve népszerű, s kínál havonta rendkívül változatos előadásokat. Telt ház volt Szabó Magda estjén, amelyen a 2007-ben elhunyt Kossuth-díja írónő személyét és kultikus műveit Juhász Anna irodalmár vezetésével Verebes Linda, Szabó T. Anna, Pindroch Csaba és Grecsó Krisztián szereplésével méltatták, idézték meg.

Érdekes folyatást ígér a november 14-én a Tetteink ragyogása-Sport és irodalom című irodalmi eset, amelyen Szécsi Zoltán, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, Erdei Zsolt profi ökölvívó világbajnok, Holczer Ádám futballista és Nemcsák Károly Jászai Mari-díjas színművész beszél a motiváltságról, a küzdelemről és szenvedélyről.
A zenekedvelők is válogathatnak a Várkert Bazár programjából, például november 26-án Wolf Kati Band lemezbemutató koncertjét hallgathatják meg.
A zene és a képzőművészet ötvözete a Húzd rá cigány! - Cigányok és zene a 19-20 századi művészetben című előadás november 9-én. A zene és képzőművészet kapcsolata rendkívül sokrétű, történetileg szinte az ősidőkig nyúlik vissza. Ezt a kapcsolatot mutatják meg minél több oldalról, említést téve többek között az operák képi világáról, a zenészportrékról, sőt még a hanglemezborítók stílusairól is a Budapesti Filharmóniai Társaság kamarazenekara és Bellák Gábor művészettörténész segítségével.