Kultúra
Még vasárnap is érdemes kilátogatni Magfalvára, az idei GyüttMent Találkozóra
Augusztus 27-én zárul a vidékre költözők idei találkozója a Pest vármegyei Gomba községhez tartozó településen
Idén Magfalván élő, növénytermesztéssel, állattartással foglalkozó gazdák a saját életterükben látják vendégül a fesztiválozókat, akik így kedvet és segítséget kaphatnak a fenntartható vidéki élethez.
A főszervező azt is elmondta lapunknak, a szervezők hisznek abban, hogy az utóbbi időben tapasztalt számos válság közepette éppen ideje felfedeznünk, milyen bőség vesz minket körül a természetben és az emberi kapcsolatainkban. Arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy ha nem csak a vagyoni helyzetünket, pénzügyi tőkénket tekintjük erőforrásnak, jelentősen növelhetjük ellenálló képességünket az eljövendő kihívásokkal szemben.
Az idei , nyolcadik GyüttMent Talalálkozót programkínálatát a főszervező szavai szerint Ethan Roland permakultúra tervező és oktató 8 tőke nevű modelljére alapozzák, amelynek lényege, hogy a pénzügyi, vagyoni tőke mellett még hét típusú tőkével rendelkezik minden ember.
Persze, a kapitalizmus alappilléreként emlegetett tőke fogalma gyakran negatív értelmezésben forog, ami nem véletlen- fogalmazott Forrai Mária Melinda - hiszen elsősorban a környezet és az emberek kizsákmányolásával kapcsolatban került be a köztudatba. Ám ha újragondoljuk ezt a fogalmat, akkor kitágításával szűkös erőforrásainkból a bőség új perspektívájára lelhetünk – állapította meg.
A Gyüttment Találkozó programjai minden évben egy valós alternatívát kínálnak azok számára, akik szeretnének kilépni a mókuskerékből, és egy élhetőbb, fenntarthatóbb, ökotudatos életformába vágnának bele. A résztvevők majdnem 120 program közül választhatnak, tematikus udvarokban tanulhatnak például a természettel együttműködő gazdálkodásról, a természetes építkezésről, és a közösségfejlesztésről, hiszen a valódi közösségek egy új, fenntarthatóbb társadalom alappillérei – fogalmazott az idei találkozó alaptémái kapcsán.
Idén a 8 tőke megjelenítése, erősítése és áramoltatása kiemelten jelenik meg a programkínálatában, a résztvevőket pedig arra biztatjuk, hogy a négy nap alatt gondolják át, hogyan teremthetnek mindezek segítségével egészségesebb, boldogabb, biztonságosabb, tehát egy teljesebb értékű életet – emelte ki a találkozó fő célkitűzését.
Megtudtuk, hogy a fesztiválon a szokásos módon piactér is működik, ahol kézművesek mutatják be portékáikat, többen közülük műhely-foglalkozásokat is tartanak, a gyerekek számára pedig külön programhelyszínt szervezünk, ahol a kicsik szabadon játszhatnak, a szülők számára pedig az alternatív oktatás lehetőségeiről tartanak programokat.
A rendezvényen számos elismert szakember, tudásgazda tart előadásokat, beszélgetéseket és gyakorlati foglalkozásokat – mások mellett például Gyulai Iván, Zaja Péter, Lantos Tamás, Balogh Péter, Ertsey Attila. Emellett több hazai szervezet, hálózat is megjelenik kiállítóként, vagy képviselője révén – például az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet, a Cargonómia, a bevásárló közösségek hálózata, a Kárpát-medencei Gyümölcsész Hálózat, a Régi Mesterségek Oskolája, és a közösségi facilitátorok hálózata –, valamint itt tartja szokásos éves találkozóját a Magyar Élőfalu Hálózat is. Este pedig koncerteken, táncházban szórakozhatnak a résztvevők.
A találkozó most is – az országban elsőként – nullahulladék–szemléletű, és számos gyakorlati megoldást mutat a fenntartható életmóddal kapcsolatban is – hangsúlyozta a főszervező.
A 8 tőke modelljéről részletesebben itt lehet olvasni.
A Gyüttment Találkozóról bővebb információ itt található a honlaponhonlapon vagy itt a Facebookon. A Gyüttment Találkozó hangulatába ez a videó ajánló ad betekintést.